Letos již šestý ročník Developer Conference organizované brněnskou pobočkou Red Hatu proběhne na tradičním místě - v prostorách Fakulty Informatiky Masarykovy Univerzity a i v tradiční čas, druhý víkend v únoru - od pátku do neděle (7. až 9. února). Konference, která je určená pro vývojáře, pokročilé uživatele a správce linuxových systému, se nám letos natáhla na tři dny.

devconf-2014-posterOrganizace

První dva budou zaměřené na vývojáře obecně: od vývojářů operačního systému a jeho částí přes middleware od JBossu až po nové cloud technologie. OpenStack, OpenShift a další. Celkem 100 přednášejících je rozděleno do šesti místností - tří hlavních, kde budou různé prezentace v několika tématických blocích, a tří vedlejších určených pro praktické workshopy, neboli sezení, kde vám daná technologie bude nejen vysvětlena, ale budete mít možnost vyzkoušet si na vlastním notebooku nebo na počítači v labu různé ukázky.

Pátek

Kompletní seznam přednášek najdete na http://devconf.cz/schedule. Všechny přednášky budou v angličtině - na seznamu je vidět, že si zveme různé přednášející z celého světa a i z jiných projektů, nejen z Fedory nebo JBossu. V pátek se dozvíte novinky ze sítí, jak z pohledu kernelu, tak i projektů jako NetworkManager. V části pro vývojáře se dozvíte, co jsou to ti DevOps, jak se model vývoje aplikací za několik posledních let změnil, a jaké možnosti a nástroje poskytuje Fedora. Novinkou posledního půl roku je Docker, distribuce aplikací v „obrazech“ a jejich běh v rámci kontejneru s možností omezit prostředky. Jeden z projektů, které směřují k využívání Dockeru, je OpenShift (stále máte možnost vyhrát tablet v rámci soutěže OpenShift Winter of Code: http://openshift.devconf.cz/), dalším je projekt OpenStack. Pokud jste o OpenStacku slyšeli, ale stále netušíte, o co jde a co to umí, tak přijďte v pátek odpoledne, kdy na toto téma proběhne několik přednášek.

Sobota

V sobotu bude jedna část konference pokračovat v tématech blízkých kernelu, zatímco v druhé se dozvíte o nových nástrojích na správu systému a jeho audit, k čemu je takový kernel dbus a co nového se stalo v projektu IPA - systému na pokročilou správu uživatelů. Na celou konferenci se nám sešlo velké množství prezentací a všem přednášejícím jsme chtěli dát prostor pro jejich téma, i třeba v kratším čase. Proto jsme na pátek i sobotu nachystali skupinu Lightning talků – krátkých, 10minutových přednášek. Přesto se na všechny přednášky nedostalo, a tak bude možné v průběhu dne pro jednotlivé přednášky hlasovat a vytvořit tak ideální večerní program. Druhou výhodou je, že kdokoliv z návštěvníků ještě stále může přijít s vlastním tématem a dát ho na hlasovací tabuli.

V sobotu na vás čeká už další, téměř tradiční součást Developer Conference - párty v nedalekém klubu Fléda. Všichni účastníci konference mají vstup volný a k dispozici výborné jídlo, hudbu a zábavu.

Neděle

I tak doufám, že se velká část účastníků konference vrátí v neděli ráno na Fedora Day - den zaměřený na distribuci Fedora. Určitě jste už zachytili zprávu o chystaných změnách architektury distribuce, její rozdělení na vrstvy a z toho vycházející produkty. Velká část těchto novinek se bude probírat právě zde. Dopoledne je tak vyhrazené na některá témata, odpoledne budou jednotlivé skupiny pokračovat v práci na daných tématech. Program těchto skupin se bude vytvářet až během dopolední části konference.

Doufám že vás tento článek dobře navnadil a přijdete se alespoň jeden den na konferenci podívat, nebo s námi strávíte celý prodloužený víkend. V průběhu všech dnů máme pro vás zajištěné občerstvení a i v prostorách před přednáškovými místnostmi na vás bude čekat několik překvapení, například stánek Fedory se zajímavým hardwarem pro 3D tiskárnu a další.

Přijďte, těšíme se na vás.