Uživatelé Fedory dostali předčasný vánoční dárek v podobě vydání dvacáté verze. Jako vždy obsahuje spoustu aktualizovaných aplikací s opravami chyb a novými funkcemi. Vydání doprovázely celkem tři odklady a ve výsledku tak došlo k posunutí o tři týdny. Pojďme se v rychlosti podívat, jestli to čekání stálo za to.

Poznámka: Fedora 20 má kódové označení „Heisenbug“, což je programátorský žargon pro bug neboli chybu, která buď zmizí, nebo změní svoje chování v okamžiku, kdy se o ní pokusíte zjistit více informací. Název je slovní hříčka inspirovaná jménem (Werner) Heisenberg – tento fyzik jako první tvrdil, že pozorování systému v kvantové mechanice nevyhnutelně mění jeho stav.

Nejvíce změn se odehrálo v GNOME

Prostředí GNOME Shell bylo aktualizováno na poslední stabilní verzi 3.10. Rozdílů oproti předchozímu vydání na první pohled není mnoho. Úprava, která asi nejvíce upoutá pozornost, se odehrála v systémové části panelu. Ovládání sítí Wi-Fi, zvuku, jasu, Bluetooth atd. je nyní v jedné nabídce. Dále došlo k odstranění neustálého zobrazení jména uživatele v pravém horním rohu. Dostalo se také na vylepšení podpory pro displeje s vysokým rozlišením. Především vývojáři ocení experimentální podporu zobrazovacího serveru Wayland, která umožní snadné testování aplikací a ovladačů. Ve finální verzi původně měla být možnost Wayland spustit přímo z obrazovky pro přihlášení; nakonec k tomu nedošlo a toto sezení lze spustit pomocí příkazu gnome-session --session=gnome-wayland. Tento krok hodnotím kladně, vzhledem k funkčnosti a aktuálním problémům.
fedora-20-gnome

GNOME Software

Zbrusu nový nástroj pro instalaci aplikací ve Fedoře má nahradit dnes již zastaralý gnome-packagekit. GNOME Software nevyhledává balíčky, ale aplikace, čímž se podobá třeba výchozímu nástroji pro instalaci aplikací v operačním systému Android - Google Play. Prozatím jsou přítomny oba nástroje a k úplnému nahrazení dojde až s vydáním Fedory 21. Časem do GNOME Software přibudou hodnocení a komentáře uživatelů a snímky obrazovky.
fedora-20-gnome-software

GNOME Maps

Jde o jednoduchý nástroj na prohlížení mapových podkladů Open Street Maps. Funkcemi příliš neoplývá, ale pro jednoduché prohlédnutí mapy bohatě postačí. Jako příjemný bonus je zde akcelerované vykreslování, což usnadní život majitelům starších počítačů. I na testovaném netbooku s archaickou grafickou kartou a jednojádrovým procesorem Intel Atom bylo vše plynulé nedocházelo k zásekům typickým pro webové mapy.
fedora-20-gnome-mapy

Prostředí KDE

Další z „velkých“ prostředí bylo aktualizováno na verzi 4.11. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, která bude poskytována nejméně další dva roky. Jde také o poslední „velkou“ verzi před příchodem KDE 5, nicméně nové verze aplikací pro KDE budou vycházet dále v rámci čtyřkové řady. KDE 4.11 přináší zejména opravy chyb, snížené paměťové nároky a experimentální podporu pro Wayland. Na rozdíl od GNOME však není spuštění KDE s Waylandem úplně triviální a v mém případě se to ani nepodařilo (Plasma se spustila na pozadí a v popředí byl pouze výchozí shell Weston). Došlo také k uvedení nového správce síťových připojení plasma-nm, který je jednodušší a lépe využívá poslední technologie prostředí KDE a frameworku Qt. Podle původního plánu mělo dojít také k nahrazení dnes již zastaralého správce přihlašování KDM za nový SDDM. Z toho se však sešlo kvůli nevyřešeným chybám – některým uživatelům se například nedařilo přihlásit.
fedora-20-kde

ARM primární architekturou

V tomto vydání Fedory je poprvé ARM jako primární architektura. Ve výsledku jsou tedy i obrazy pro ARM podrobovány testování, které probíhá u obrazů pro x86/x86_64. V případě, že se u ARM vyskytnou problémy, může dojít ke zpoždění vydání. Podporovaná jsou zařízení s architekturou ARMv7 (v budoucnu samozřejmě také ARMv8). Oficiální ARM sestavení Fedory je určeno primárně pro servery, žádný experiment typu Fedora Touch se nekoná a na Raspberry Pi je potřeba použít Pidoru.

Pozor na upgrade

V případě upgradu je potřeba se mít na pozoru. Preferovaný nástroj pro upgrade (FedUp) je potřeba před povýšením aktualizovat na verzi obsaženou v repozitáři updates-testing (případě počkat, až se verze 0.8 objeví i ve výchozím repozitáři Fedory 19, což by mělo být každým dnem). Toho lze docílit jednoduše příkazem su -c 'yum --enablerepo=updates-testing update fedup'. V případě upgradu z osmnácté verze Fedory je navíc potřeba použít pro FedUp parametr --nogpgcheck, který přeskočí ověřování GPG klíčů.

Kromě problémů s upgradem jsem během intenzivního používání převážně prostředí KDE nenarazil na problémy, pády aplikací atd. Vše funguje tak jak má a instalací Fedory 20 rozhodně neprohloupíte.