Častým dotazem všech začínajících uživatelů distribuce Fedora je „Proč mi Fedora nepřehrává moje soubory ve formátu mp3/avi/divx/flash atd?“

Licence, práva, patenty

Standardní instalace Fedory obsahuje podporu pro formáty Ogg, Vorbis, Theora, Speec a FLAC. Tyto formáty jsou volně k dispozici a jejich licence jim umožňuje další distribuci a zároveň na ně nejsou vázané patenty případně jsou patenty vlastněny firmami, které se zavázaly je dát veřejně k dispozici. I když tyto formáty získávají na popularitě, stále to nejsou naše oblíbené „empétrojky“. Fedora bohužel tento formát distribuovat nemůže. Stejně jako další formáty je i MP3 chráněn patentem a vlastníci patentu nedali svolení k další distribuci. Seznam všech zakázaných věcí ať už kvůli licencím, autorským právům nebo patentům je k dispozici na http://fedoraproject.org/wiki/ForbiddenItems.

Fluendo

Fedora má oficiální způsob, jak získat podporu pro některé formáty. Je to o projekt Fluendo (http://www.fluendo.com/), který nabízí za několik málo dolarů (nebo i zdarma) možnost získat pluginy pro Gstreamer. Například fluendo-codecs-mp3 je zcela zdarma a po rychlé registraci jej dostanete v balíčku, který stačí stáhnout a nainstalovat.

Neoficiální repozitáře

Druhý způsob je řekněme neoficiální. Lze využít dalších repozitářů, které tyto pluginy a aplikace mají nachystané v balíčcích pro Fedoru a které „neřeší“ výše uvedené problémy. Jedním z takovýchto repozitářů je RPMFusion (http://rpmfusion.org/). V tomto repozitáři najdete většinu kodeků pro přehrávání videí, MP3 ale i nástroje na zpracování videa jako mencoder a mplayer. Pro náš příklad s MP3 stačí doinstalovat gstreamer-plugins-ugly.

easyLife

Brazilská komunita kolem distribuce přišla s projektem easyLife (http://easylifeproject.org). Ze stránky projektu stačí nainstalovat balíček easylife a spustit tuto aplikaci. Ta umožňuje vybrat si ze široké škály kodeků, doplňků a dalších aplikací. Zároveň ale obsahuje nastavení pro různá zjednodušení při práci se systémem. Doinstalovat tak lze jedním kliknutí Flash player, různé kodeky (h264, mp3, divx, xvid, atd.) nebo aplikace jako Skype nebo Java VM od Oraclu, případně ovladače nVidia pro vaši grafickou kartu nebo i TrueType fonty od Microsoftu. Aplikace si doinstaluje potřebné repozitáře a vše automaticky stáhne a nainstaluje.