Pracovní skupina Workstation oznámila smělý plán: udělat z GNOME na Waylandu výchozí volbu ve Fedora 24 Workstation. Výchozí volbou už se tato varianta stala v Rawhidu, nikdy nekončící vývojové verzi Fedory. Plán ale není vytesán do kamene. Fedora je "leading edge", ne "bleeding edge", takže jsme s výchozími volbami opatrní. Aby se mohl Wayland stát výchozí volbou ve Fedora 24 Workstation, musí projít širokým testováním uživateli ve Fedoře 23. A s tím nám můžete pomoct.

Jak Wayland používat

S největší pravděpodobností už Wayland používáte, jen o tom možná nevíte. Přihlašovací obrazovka už totiž běží na Waylandu od Fedory 22. Chcete-li Wayland používat i v desktopovém sezení, klikněte na ikonku ozubeného kolečka potom, co vyberete svůj účet na přihlašovací obrazovce. Poté z nabídky vyberte GNOME na Waylandu, jak můžete vidět na obrázku níže.
Toto ještě neznamená, že všechny aplikace poběží nativně na Waylandu. Všechny klíčové aplikace GNOME již s Waylandem pracovat umí. Ale drtivá většina ostatních stále vyžaduje X11 a tak musí běžet na XWaylandu. V ideálním případě by člověk neměl rozpoznat rozdíl, takže testování aplikací běžících na XWaylandu je stejně tak důležité.
Vemte také v úvahu, že uzavřené ovladače jako nVidia a AMD Catalyst momentálně Wayland nepodporují, i když na jeho podpoře pracují. Chcete-li tedy na kartách od nVidie a AMD Wayland testovat, budete muset použít otevřené ovladače.

Co testovat

Před tím, než se Wayland stane ve Fedoře výchozí volbou, musíme zajistit, že přechod bude bezproblémový a uživatel nepozná rozdíl, takže nás zajímají hlášení všech nedostatků, které se vyskytují na Waylandu, ale na X11 ne. Kamil Páral z týmu Fedora QA sepsal obsáhlý návod, jak analyzovat problémy s Waylandem. Pokud chcete vývojářům poskytnout užitečná hlášení, přečtěte si jej prosím pečlivě. Obsahuje užitečné informace jako jak zjistit, jestli daná aplikace běží na Waylandu nebo XWaylandu, nebo co přidat do hlášení atd.

Kde problémy nahlásit

Kamil vytvořil dva trackery pro problémy s Waylandem. Jeden v bugzille GNOME a druhý v bugzille Red Hatu. Chyby v kompozitoru, frameworku GTK+ a aplikacích GNOME hlaste do bugzilly GNOME. Problémy v ostatních komponentách potom do bugzilly Red Hatu.
Abyste přidali hlášení do trackeru, musíte zadat WaylandRelated do pole Blocks, jak můžete vidět na obrázku níže, a kliknout na Save Changes. Tyto trackery by měly obsahovat pouze problémy, které se vyskytují na Waylandu a ne na X11.

Proč Wayland?

Wayland je zobrazovací technologie, která by měla nahradit X11. Je jednodušší na udržování, bezpečnější, jednodušeji se adaptuje na nové grafické technologie jako Optimus nebo HiDPI. Z toho může Fedora Workstation do budoucna hodně čerpat.
Abychom testování Waylandu uživatelům usnadnili, rozhodli jsme se backportovat nejnovější zlepšení v podpoře Waylandu do Fedory 23. Nebudete tak muset používat Rawhide. Používate-li verzi Fedory, která je starší než 23 nebo Rawhide, problémy prosím nehlaste. Podpora Waylandu od jejich vydání urazila kus cesty a je vysoká pravděpodobnost, že tyto problémy už byly v aktuálním vydání opraveny.
Článek původně vyšel ve Fedora Magazinu.