Datum/čas

Datum: 3. 3. 2021–

Čas: 00:00–23:59

Místo konání

Proč to?

Dávno je již tomu, kdy se před naším opidem objevil druid Pulse a ukázal nám, jak i dvě aplikace mohou přehrávat zvuk zároveň a my jsme jásali, tekly nám slzy dojetí a ústa jsme si zamastili kancem, poraženým na oslavu. Moderní požadavky a očekávání na používání audia v Linuxu již delší dobu volají po nějaké zásadní inovaci a zdá se, že tato inovace je konečně zde. Co nám PipeWire přináší?

  • ve Fedoře 34 nahradí PulseAudio, to znamená, že kontrola přehrávání a nahrávání audia na dostupných zvukových zařízeních, tedy změna úrovně hlasitosti, změna panoramatu, výběr zvukového zařízení, směšování audia, atd, bude plně pod kontrolou nového systému.
  • podporuje různá externí zvuková zařízení, např. USB, Bluetooth, aj.
  • lze použít jako náhradu za JACK, tedy přehrává a nahrává s nízkou latencí, olvádá propojování zvukových sběrnic různých aplikací, podporuje MIDI a umožňuje tak jednodušeji použít Linuxový desktop pro profesionální práci s audiem.

Konání

Historicky 1. Fedoří Audio Test Day se uskuteční ve středu 3. března.

Jak testovat?

Nainstalujte si beta verzi Fedory 34, připojte sluchátka a mikrofon, případně reproduktory, externí zvukové karty, MIDI kontroléry a další „hejblata“ a pro více informací jděte na stránky Fedora Audio Test Day.

Proč se zapojit?

Když se testování PipeWire zúčastníte, tak nejenže uděláte dobrý skutek, ale hlavně budete mít možnost vyzkoušet si, jestli audio ve Fedoře funguje tak, jak právě Vy očekáváte, že by fungovat mělo. Na základě komentářů a hlášení bugů bude systém ještě vylepšován, tak si nenechte ujít příležitost, udělat si Fedoru k obrazu svému.