Nedávno vyšla beta verze dlouho očekávané Fedory 18. Finální verze bude vydána v horizontu týdnů, tak se pojďme podívat, co všechno přinese a na co se můžeme těšit.

Instalace, aktualizace, upgrade

Instalátor Anaconda

Instalátor Anaconda je jednoznačně největší změnou ve Fedoře 18. Je také hlavním důvodem, proč toto vydání nabralo rekordní zpoždění. Celý instalátor byl totiž kompletně přepsán a má úplně nové grafické rozhraní. Už nefunguje na způsob průvodce, který vás provede všemi kroky, ale na první obrazovce si nastavíte jazyk a potom se objeví centrální obrazovka, kde máte přehled o všech nastaveních. Pokud jste spokojení s výchozími nastaveními, můžete přistoupit rovnou k samotné instalaci. Pokud chcete některé z nastavení změnit, rozkliknete si jej, změníte podle potřeb a vrátíte se zpět na centrální obrazovku.

Instalátor si během vývoje a testování prošel opravdu trnitou cestou, ale už se dostal do slušného stavu. Největším úskalím je rozdělování disku, které dle mého názoru není úplně dotažené a hlavně není dobře navržené.

Centrální obrazovka nového instalátoru.

FedUp

Nástroj FedUp budí úsměv u anglicky mluvících uživatelů Fedory. V angličtině totiž tento výraz znamená „mít něčeho dost“. V tomto případě to je ale zkratka pro Fedora Upgrader. Nahrazuje PreUpgrade. Na rozdíl od něj ale nevyužívá pro instalaci nové verze systému Anacondu. Skládá se ze dvou částí: první je klient, který stáhne nové balíčky a všechny ostatní věci potřebné pro upgrade, a druhou je preboot prostředí, které využívá systemd a yum pro provedení samotného upgradu. K dispozici je momentálně terminálová verze klienta, ale do vydání finální verze by měla být k dispozici i grafická verze. FedUp je vedle Anacondy dalším důvodem velkého zpoždění Fedory 18. Podle dosavadních testů funguje docela spolehlivě, ale zrovna u upgradu se může pokazit tisíc různých věcí, takže další ladění bude ještě potřeba.

Offline aktualizace

Offline aktualizace jsou další významnou novinkou ve Fedoře 18. Důvodem pro tuto změnu je fakt, že některé součásti systému mají problémy s tím, když jsou za běhu aktualizovány. Z toho důvodu jsou tyto systémové komponenty nově instalovány v minimalistickém prostředí, které zajistí systemd ihned po nabootování. Tyto aktualizace se tedy instalují až po restartu počítače. Výsledkem by měl být spolehlivější průběh. Týká se to pouze aktualizací pomocí gnome-packagekit v GNOME, ostatní spiny Fedory offline aktualizace nemají a i nadále lze aktualizovat pomocí „yum update“.

Desktop

GNOME 3.6

GNOME 3.6 jako výchozí prostředí pro Fedoru přináší celou řadu novinek. Pokud chcete znát podrobnosti, můžete si přečíst podrobný článek o nové verzi GNOME, který jsem před časem napsal pro magazín LinuxEXPRES. Tady uvedu nejzajímavější novinky pouze heslovitě:

  • náhled Činnosti byl lehce přeorganizován, aby byl přehlednější,
  • spodní panel již při zobrazení nepřekrývá obsah desktopu, ale posunuje jej nahoru, panel už není průhledný a ikony již nemají popisky,
  • upozornění byla změněna tak, aby vám už žádné neuniklo. Aktuální upozornění je zobrazené, dokud se nevrátíte k práci s počítačem (čeká na vstup z klávesnice, myši, ...),
  • do nabídky uživatele se vrátilo tlačítko pro vypnutí systému,
  • mezi služby v Účtech online přibyly Windows Live a především Microsoft Exchange a Kerberos, což ocení především uživatelé z podnikového prostředí,
  • uzamčená a přihlašovací obrazovka (GDM) byly kompletně přepsány a sdílí velkou část kódu. Především uzamčená obrazovka nyní vypadá velmi atraktivně a můžete si na ni kromě data a času nechat zobrazovat třeba počet došlých zpráv nebo ovládat hudební přehrávač,
  • Nautilus prošel výrazným redesignem, aby zapadl do GNOME 3. Bohužel ztratil i několik populárních funkcí, nicméně můžete místo něj používat Nemo, fork Nautilu 3.4, který je ve Fedoře 18 taky dostupný,
  • Empathy má také nové, zjednodušené rozhraní.

Tím, že se Fedora 18 opozdila, se do ní dostaly již dvě opravné verze GNOME 3.6, takže samotný desktop už je nyní velmi dobře odladěný.

Přeorganizovaný náhled Činnosti.

KDE Plasma Workspaces

Pro ty, kteří používají Fedoru 17, zde mnoho změn nebude, protože KDE má ve Fedoře rolling release režim a aktuální verze 4.9 se nachází už i v aktuální stabilní verzi. Co může být zajímavé, je KDE Plasma Active 3 – prostředí pro dotykové obrazovky, které vypadá velmi nadějně a už se také do Fedory dostalo. Plánujete-li tedy používat Fedoru třeba na tabletu, měli byste toto prostředí vyzkoušet.

Xfce 4.10

Ve Fedoře 18 se nachází nová verze Xfce, která přináší celou řadu novinek. Více se o nich můžete dozvědět v článku Mira Hrončoka: Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti.

Screenshot by Nicu Buculei.

MATE Desktop

MATE Desktop je jednou z těch významnějších novinek ve Fedoře 18. GNOME 3 znamenalo výraznou změnu, kterou dodnes někteří nepřenesli přes srdce. Právě pro ně je tu MATE Desktop, za kterým stojí lidé kolem distribuce Linux Mint a který je forkem GNOME 2. Skupina, která spravuje MATE ve Fedoře, je velmi aktivní a možná početnější než skupina vývojářů MATE. Dá se tedy čekat, že vedle Mintu bude mít ve Fedoře možná nejlepší podporu. Ti, kteří si nemůžou zvyknout na GNOME 3 a Xfce jim z nějakého důvodu nesedí, se můžou začít radovat. Kromě MATE je ve Fedoře 18 k dispozici také Cinnamon, což je zase fork GNOME 3. Ten už ale najdete i v F17.

Screenshot by Nicu Buculei.

awesome

Konečně se do oficiálních repozitářů dostává také nenáročný tilingový okenní manažer awesome. Ač je především mezi pokročilými uživateli populární, dlouho ve Fedoře chyběl kvůli závislosti na knihovně cairo-xcb, která byla považována za experimentální. Nyní jej lze nainstalovat přímo ze standardních repozitářů, což je pro mnoho lidí jistě awesome zpráva 🙂

DNF

DNF je YUMem nové generace. Je napsáno v C a pro řešení závislostí používá knihovnu hawkey založenou na vynikajícím libsolve ze SUSE. Mělo by mít stejné funkce a rozhraní jako YUM. Ve Fedoře 18 je spíše jako technologická ukázka a můžete jej používat vedle YUMu. Do budoucna by jej mělo nahradit a vyřešit všechny jeho zásadní nedostatky. Více se dozvíte v článku vývojáře DNF Aleše Kozumplíka: DNF je experimentální Yum ve Fedoře 18.

Sítě

Firewalld

Další výraznou změnu ve Fedoře 18 je firewalld, což je nový výchozí firewall nahrazující iptables. Ty samozřejmě i nadále zůstávají ve Fedoře a je možné je použít místo firewalld. Oproti iptables se jedná o dynamický firewall, není tedy nutné jej při každé změně nastavení restartovat. Přináší to s sebou i tzv. zóny, s jejichž pomocí můžete nastavovat různě přísná pravidla firewallu pro různé sítě podle toho, jak jim důvěřujete. V grafickém rozhraní NetworkManageru pro KDE už je tato funkce implementovaná, NM pro GNOME ji ještě nemá. Každopádně jdou zóny nastavit v grafickém nástroji pro nastavení firewallu. Více o firewalld a zónách si můžete přečíst v článku Jiřího Popelky: FirewallD – náhrada iptables.

Skutečný hotspot

NetworkManager dosud používal režim AdHoc (IBSS) pro sdílení připojení přes síť wifi. To však není plnohodnotný hotspot a způsobovalo to problémy. U wifi karet, které to umožňují, je ve Fedoře 18 nově používán plnohodnotný režim AP. Pro uživatele se při nastavování sdílení vizuálně nic nemění.

Avahi implicitně zapnuté

Avahi je implementace zeroconf, která umožňuje vyhledávat služby v síti, aniž by bylo potřeba cokoliv nastavovat. Připojíte se třeba do nové sítě a Avahi vám najde tiskárny, které můžete okamžitě nastavit pro tisk. Používá k tomu protokol mDNS. Avahi nebylo dosud ve Fedoře ve výchozím stavu zapnuté. V F18 už by v desktopové instalaci zapnuté být mělo.

Samba 4 a Active Directory

Samba 4 je nejvýraznějším milníkem ve vývoji implementace síťového protokolu SMB/CIFS za posledních osm let. První technologická ukázka čtvrté verze byla k dispozici už před šesti lety a vyvíjela se až doteď. Největší novinkou je, že Samba nyní může být v Active Directory řadičem domény. Tím ale podpora Active Directory ve Fedoře nekončí. V této oblasti bylo uděláno velké množství práce a Fedora by měla v prostředí AD fungovat „out-of-the-box“.

Cloud a virtualizace

Fedora 18 přináší celou řadu novinek i v oblasti cloudu a virtualizace. Obsahule OpenStack Folsom, na který proběhly dva úspěšné testovací dny, a Eucalyptus 3.1 pro budování privátních IaaS. Určitě už jste slyšeli o PaaS OpenShift od Red Hatu. Fedora 18 obsahuje projekt OpenShift Origin, takže si můžete stejnou službu zprovoznit sami. oVirt 3.1 můžete sice díky speciálnímu repozitáři používat již ve Fedoře 17, ale nově ho naleznete i ve standardních repozitářích. V nových verzích naleznete i další cloudové projekty Red Hatu jako např. Aeolus nebo DeltaCloud.

To je výčet jen části novinek, na které se můžete těšit ve Fedoře 18 a které můžete vyzkoušet v beta verzi už nyní. Fedora 18 sice vyjde až za měsíc, ale to jen kvůli zpoždění, které způsobily Anaconda a FedUp. Jinak už by byla F18 tři týdny vydaná. Ostatní části systému tak měly dostatek času na odhalení nejzásadnějších chyb a Fedora 18 už je jako vydání docela odladěná, takže minimálně o testovací vyzkoušení si říká. Ke stažení je k dispozici ve všech obvyklých spinech.