Před nedávnem vyšla alpha verze Fedory 19 „Schrödinger's Cat“, která přináší první ochutnávku toho, na co se můžeme těšit ve Fedoře 19. Ta by měla vyjít na začátku července. Seznam novinek vypadá zajímavě. Pojďme se na něj podívat.
Pro uživatele
Poté, co se v posledních verzích Fedory roztrhl s novými desktopovými prostředími pytel, to vypadá, že se situace ustálila a že Fedora 19 nenabídne žádnou novinku v této oblasti, kromě nových verzí samozřejmě. Nadějně vypadalo uvedení Enlightenment 17, ale zdá se, že není nikdo schopen dotáhnout tuto aktivitu do konce, a E17 se ve Fedoře 19 neobjeví, minimálně ne v oficiálních repozitářích.
GNOME 3.8 – ve výchozím prostředí je těch novinek celá řada. Podrobněji jsem se jim věnoval v článku na LinuxEXPRESu. Za všechny můžu zmínit „Classic Mode“, který přináší rozvržení GNOME 2 do GNOME Shellu.
KDE Plasma Workspaces 4.10 – nová verze KDE nebude pro uživatele překvapením, protože správci balíčků KDE ve Fedoře novou verzi vždy nasadí i v aktuální Fedoře. Více o vydání 4.10 se můžete dozvědět v oznámení o vydání.
MATE Desktop 1.6 – pro ty, kteří preferují staré dobré GNOME 2, je ve Fedoře 19 nová verze MATE Desktop, která přináší celou řadu zlepšení. Více se dozvíte v poznámkách k vydání.
Nová Anaconda – ve Fedoře 18 se poprvé objevil zcela přepsaný instalátor Anaconda. Jednalo se o tak velkou změnu v tak krátkém čase, že i přes velkou snahu vývojářů a testerů a dvouměsíční zpoždění, nebyla nová Anaconda v nejlepším stavu. Ve Fedoře 19 je do ní zapracována celá řada oprav chyb a také změny v designu, které byly provedené po odezvě uživatelů a testování uživatelské přívětivosti. Přibyla také další funkcionalita, která se do první verze nestihla.
Nový Firstboot – nové verze se dočkal také Firstboot, který uživatele po instalaci přivítá v systému a požádá je o úvodní nastavení (uživatele, času, ...). Nový Firstboot ladí s designem nové Anacondy a ve výchozím spinu s GNOME je nahrazený nástrojem Initial Experience z dílny GNOME.
Pro tvůrce a vývojáře
Fedora 19 přináší celou řadu novinek i pro ty, kteří ji využívají k tomu, aby něco tvořili nebo vyvíjeli.
Developer's Assistant by měl pomáhat především novým linuxovým vývojářům nastavit vývojářské prostředí co nejrychleji a nejjednodušeji. Vývojář si bude moct vybrat programovací jazyk, v kterém chce vyvíjet, a Developer's Assistant mu nainstaluje potřebné balíky, nastaví vhodné IDE, git, šablonu projektu, umožní exportovat výsledek na GitHub atd.
3D modelování a tisk – 3D tiskárny se stávají čím dál populárnějšími. Bohužel žádná distribuce ve svých repozitářích nenabízí v aktuálních verzích kompletní sadu nástrojů pro modelování podkladů a přípravu 3D tisku. To se rozhodl ve Fedoře změnit Miro Hrončok, který prakticky všechny potřebné nástroje balíčkuje, a Fedora 19 tak bude první linuxovou distribucí, která bude plně připravená pro 3D tisk. Více se můžete dozvědět v jeho článcích na fedora.cz.
OpenShift Origin – OpenShift je dnes jednou z nejpopulárnějších Platform-as-a-Service (PaaS), kde můžou vývojáři nasazovat aplikace napsané v Javě, Pythonu, Ruby PHP, či libovolné jiné technologii. Red Hat provozuje OpenShift Origin jako službu pod názvem OpenShift Online a poskytuje podporovaný produkt OpenShift Enterprise. Vzhledem k tomu že celý projekt je open source, je možné si jej zprovoznit na vlastních serverech. OpenShift Origin je upstreamový projekt k OpenShift Online a OpenShift Enterprise a naleznete ho v repozitářích Fedory 19.
OpenStack Grizzly – OpenStack je dnes asi nejúspěšnějším open-source projektem v oblasti cloudu. Fedora 19 přinese nejnovější verzi Grizzly. Od této verze bude také Fedora používat RDO (Red Hat Distribution of OpenStack), což je integrační projektu Red Hatu, který má za cíl přinést OpenStack jako otestovaný celek na Fedoru, RHEL a z nich vycházející systémy.
Node.js – je populární javascriptová platforma, která slouží k budování škálovatelných síťových nebo real-timových aplikací. Součástí je správce balíčků npm, který nabízí přístup k více než 20 tisícům programů a knihoven.
Ruby 2.0.0 – nová verze Ruby, která byla vyšla v únoru a zachovává zpětnou kompatibilitu s Ruby 1.9.3.
MariaDB – Fedora se rozhodla přejít z populární MySQL na MariaDB, protože vývoj MySQL se začal čím dál více uzavírat (vývojáři neposkytují informace o bezpečnostních problémech, nedávají k dispozici kompletní regresní testy atd.). Změna zatím nepřinese žádné zásadní změny, MariaDB by měla být ve Fedoře 19 zcela kompatibilní s MySQL. Do budoucna se dá ale očekávat, že se tyto dva projekty budou oddalovat. Ve Fedoře nadále naleznete i MySQL (v balíčku community-mysql), ale MariaDB bude výchozí.
Scratch – výukové programovací prostředí, ve kterém lze vytvářet hry, animace, hudbu apod. Zaměřené primárně na děti. Doteď byl Scratch uzavřený nástroj. Jeho autoři ho ale otevřeli, a proto se mohl dostat do Fedory.
Pro správce
Alternativní boot pomocí syslinux – už je to nějaký čas, co Fedora přešla na GRUB2. Problémem tohoto zavaděče je to, že je příliš komplexní. Ve Fedoře 19 bude možnost zavádět systém pomocí syslinux, což se bude hodit v nasazeních, kde pokročilé možnosti GRUB2 nejsou potřeba, např. v cloudu. Nastavit půjde pomocí kickstartu nebo skryté volby v Anacondě.
Řízení zdrojů pomocí systemd – systemd i ve Fedoře 19 přináší celou řadu vylepšení, z nichž asi nejzajímavější je řízení zdrojů. To rozšiřuje řízení zdrojů pro jednotlivé služby založené na cgroups o dynamické změny. Nyní můžete zdroje přidělené službě měnit pomocí příkazu systemctl set-cgroup-attr a změny se provedou okamžitě za běhu.
Checkpoint/Restore umožňuje ukládání stavů procesů a jejich pozdější obnovu v těchto stavech. To se může hodit v případě selhání, přesouvání procesu na jiný stroj kvůli údržbě či vyvažování zátěže.
Migrace virtuálních úložišť – živá migrace virtuálních strojů už existuje nějaký čas. Dosud byl ale problém s živou migrací virtuálních úložišť. Byl vyžadován disk sdílený mezi původní a cílový počítač. To s novou verzí QEMU již není potřeba a celou migraci to výrazně usnadňuje. Jedná se o ekvivalent „storage vmotion“ od VMWare.
OpenLMI je infrastruktura pro správu linuxových systémů, která obsahuje konfiguraci, správu a monitorování hardwaru, systémových služeb atd. OpenLMI poskytuje skupinu služeb, ke kterým lze přistupovat jak lokálně, tak vzdáleně a které mají standardní API a skriptovací rozhraní. Ve Fedoře 19 byla jejich funkcionalita doplněna tak, aby umožňovala jednoduchou vzdálenou správu počítačů s Fedorou.
Bohatý jazyk pro firewalld – ve Fedoře 18 byl uveden zcela nový firewall – firewalld. Dosud bylo možné vytvářet pravidla pomocí elementů v zónách nebo přímo přes rozhraní firewalld pomocí syntaxe iptables. Ve Fedoře 19 získává firewalld vlastní „bohatý“ jazyk, kterým lze vytvářet komplexní pravidla, aniž by administrátor musel znát složitou syntaxi iptables.
BIND10 je novou generací nejrozšířenějšího DNS serveru na světě – BIND9. Je kompletně přepsán a nabízí modulární architekturu. Zatím bude ve Fedoře po boku BIND9, ale do budoucna by měl nahradit jak ISC BIND9, tak ISC DHCP.
To je samozřejmě jen malý výčet toho, co všechno Fedora 19 přinese. Velké množství novinek přinesou další programy v nových verzích. Kompletní seznam těch významnějších novinek, které byly schválené jako „Fedora 19 features“, najdete na wiki.
Fedoru 19 můžete vyzkoušet už nyní v podobě alpha verze. Je však potřeba myslet na to, že se jedná pouze o vývojovou verzi, která není určená do produkčního nasazení. Beta verze je plánována na 28. května a finální verze na 2. července, ale tato data nejsou vytesána do kamene. Závažné chyby mohou vydání odsunout, dokud se nevyřeší.
2. 5. 2013 at 07:30
Celkem se mi líbí, že se KDE drží aktuální a nečeká se na novou verzi Fedory. Proč to tak není i s GNOME? Vůbec bych se nezlobil, kdyby ve Fedoře 18 bylo GNOME 3.8 🙂
2. 5. 2013 at 11:40
Každý příštup má svoje. Podle toho co čtu na fórech, ten rolling release model způsobuje uživatelům víc problémů. Často čtu stížnosti typu „Aktualizoval jsem a v KDE se mi rozbilo to či ono“, to samé platí o kernelu.
Kvůli tomu zpoždění F18 je Fedora dost za vydáním GNOME, což je trochu nešťasné, uživatelé musí dlouho čekat, ale i tak jsem spíš proto, aby to zůstalo, jak to je.
Špatný nápad by nebyl externí repozitář, který by obsahoval vždy aktuální verzi GNOME a který by mohli používat ti, co chtějí vždy to nejnovější a jsou ochotní snést určité problémy. Ale to by muselo asi přijít z komunity, protože desktopoví vývojáři v Red Hatu jsou většinou hodně vytížení.
2. 5. 2013 at 14:53
Trochu nestatne? Ja osobne bych i prispel penize na externi repozitar.
2. 5. 2013 at 15:38
Tak fundraising na Kickstarteru se může založit vždycky 🙂 ale nemyslím si, že je to otázka peněz.
Nejlepší by bylo to nadhodit ve fedora-desktop listu s tím, že je po tom opravdu poptávka. Myslím, že i vývojáři GNOME by byli rádi, kdyby se dostalo k early adopters dříve měli více testerů. Nakonec jedna taková vlaštovka už existuje. Vývojáři Evolutionu udělali repozitář s nejaktuálnější verzí, který podporuje i stabilní Fedoru:
http://mbarnes.fedorapeople.org/evolution-38-testing.repo
2. 5. 2013 at 12:40
Kombinace Anaconda / Firstboot má jednu vadu. Už v Anacondě si uživatel může vytvořit nový účet. Jenže když to udělá, Firstboot na něj stejně vybavne, že si musí založit účet. Nejde vybrat, že už to udělal v Anacondě, nejde to přeskočit. Jedině si může založit nějaký fake účet a pak ho smazat nebo Firstboot ukončit násilně – což ani jedno není pro běžného uživatele přívětivé řešení.
2. 5. 2013 at 12:57
To byl známý bug, který už je v aktuální vývojové verzi opravený. Přece jen aplha vydání nemá tak tvrdá kritéria, takže se tam můžou takové problémy objevit.
2. 5. 2013 at 13:52
Asi LibreOffice4, teď je mám „oficiálního balíku“ z webu jejich autorů. Přikláním se, k vinemu, že bych se vůbec nezlobil, kdyby GNOME a LibreOffice měli aktualizace při vydání aktuálních verzí, případně pro ně existoval alternativní repozitář „current“ (ano přejít na Rawhide by asi byla cesta, ale ne na produkční desktop).
Dále se těším na oficiální začlenění Scratche, protože pomalu učím dítko programovat. Změna MySQL->MariaDB se mě ještě dlouho týkat, nejspíše, nebude, anžto vývojový webserver je na CentOSu a webhostingy jsou velmi, opravdu velmi, často spravované Debianisty.
2. 5. 2013 at 14:07
Ohledně Scratche, to je výborná zpráva! Scratch je bezvadný projekt, tohle mi udělalo opravdu radost. To budu u nás na fakultě (PedF UK) propagovat.