Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 11. zářím.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Videa z konference Flock

Od Flocku, velké každoroční konference přispěvatelů do Fedory, už uběhlo několik týdnů. Chtěli jste se zúčastnit, ale nepovedlo se vám to? Videa z přednášek jsou nyní online. Za zmínku stojí „What does Red Hat want?“ od Denise Dumas.

První keynote byla od Majora Haydena a jmenovala se „Be an Inspiration, not an imposter“. Major hovořil o tom, jak je důležité najít správnou úroveň sebedůvěry a jak do toho nalákat i ostatní. Potom John Schull's představil e-NABLE, neuvěřitelný komunitní projekt, který vyvíjí robotí ruky- pro děti!

Zajímat by vás mohla prezentace „State of Fedora“ (omlouvám se předem, AV vybavení nebylo připraveno včas a záznam je tak nějak narychlo),

FUDCon LATAM v Cordobě, Argentině

Flock není jedinou exkluzivní událostí Fedory. Máme taky každoroční FUDCony – Fedora User and Developer Conference – v Latinské America (LATAM) a v Asii/Tichomoří (APAC). Letošní FUDCon LATAM probíhá právě nyní v Argentině. Pro více informací se podívejte na http://fudconlatam.org/ a sledujte stránku události na Facebooku, kde budou fotografie a aktuální informace.

Bodhi 2 a co to pro vás znamená

Vydáváme spousty aktualizací a všechny jsou připravovány přispěvateli Fedory z balíčkovací skupiny a poté posílány kolotočem testování a až poté vydány. Systém, který je pro toto „protlačování“ používán se jmenuje Bodhi. A po mnoha letech vývoje byla nasazena nejnovější verze, Bodhi 2 na https://bodhi.fedoraproject.org/.

Nová verze má spoustu funkcí a vypíchnu jen některé. Zaprvé, je teď pro přispěvatele mnohem jednodušší vytvořit aktualizaci skrze webové rozhraní. Potom, co vývojář identifikuje komponentu, která potřebuje aktualizaci, systém shromáždí ovlivněné balíčky a případné chyby automaticky.

Zadruhé – a z pohledu uživatele asi to nejdůležitější – zaškrtávací políčka pro feedback mají teď mnohem více možností. Předtím byla jedinou možností karma s hodnotami + a -. Nyní lze přidat zpětnou vazbu ke specifickým problémům („Byla chyba #1089880 opravena?“). Tímto způsobem mohou uživatelé poskytnout užitečné informace bez potřeby testovat vše a správci mohou učinit rozhodnutí na základě přesnějších informací (Hmmmm – bezpečnostní chyba je opravena správně, nesouvisející chyba je stále přítomna … Protlačím aktualizaci teď, abych ochránil uživatele a oprava druhého problému přijde později.)

Aktualizace plánu vydání Fedory 23

Aktuálně se nacházím ve stavu „beta freeze“ (https://fedoraproject.org/wiki/Releases/23/Schedule). To znamená, že podstatná část práce by měla být hotova a budeme pracovat na čištění a stabilizaci pro vydání Beta verze, která je plánována na 22. září a potom finální verzi plánované na říjen.

Přehodnocení přibalování a Fedora

Tento týden se na mailing listu vývojářů Fedory objevilo mega vlákno pod příspěvkem Stephena Gallaghera. Týkalo se to návrhu na redukci požadavků na ne-přibalování. Krátká citace:

Aktuálně máme politiku, která v podstatě zakazuje přibalování zdrojového kódu do balíčků. Z technologického hlediska to znamená, že jakýkoliv kód, který je v repozitáři více než jednou musí být změněn na sdílenou knihovnu a dynamicky provázán do jakéhokoliv balíčku, který jej vyžaduje. Jakýkoliv balíček, který požaduje výjimku musí podat požadavek do Fedora Packaging Committee a získat explicitní uvolnění z této politiky. Tento proces je těžkopádný a někdy i nekonzistentní v tom, jak jsou rozhodnutí učiněna.

Ze začátku tohoto týdne byl populární nástroj na správu fotek Darktable málem odstraněn z distribuce právě kvůli přibalování. Takový krok by na Fedoru vrhl špatné světlo a po krátké diskuzi bylo toto rozhodnutí zrušeno. Ale právě tohle Stephena inspirovalo, aby navrhl zrušení potřeby žádat o toto povolení. Je tady více věcí k diskuzi a doporučuji vám si ji přečíst a případně se i přidat, jestli budete mít zájem.

Začalo být taky jasné, že aktuální přibalovací politika není úplně srozumitelná – Adam Williamson se tím zabýval a nastínil nějaké změny:

Myslím, že jakákoliv debata o tom, jaké změny mají být v aktuální politice provedeny budou profitovat z těchto úprav tak aby byla aktuální politika srozumitelnější, takže si mi nevadí dělat úpravy i kdyby se to vše mělo celé změnit velmi brzy.

Adam měl taky pár nápadů v celé diskuzi, které stojí za to citovat:

Myslím, že před zrodem velkých ekosystémů bylo přibalování normou, distribuční politika pravděpodobně přinesla ovoce – distribuce měly tou dobou mnohem větší moc a F/OSS ekosystém byl menší a snadněji se přizpůsobil normám. Problém, který řešíme nyní, je, že svět se změnil a existují obrovské díly ekosystému F/OSS, které berou přibalování jako způsob dosažení cíle; problém s naší politikou je ten, že nám prakticky nedává možnost ani rozumně zvážit, jaký je správný vztah k těmto ekosystémům. Vše, co pro to můžeme udělat, je zopakovat mantru z roku 1995 s tím, že jediný správný způsob práce s Fedorou je přetvořit software do pěkných rpm balíků bez přibalování, což je něco, co nebudou brát vážně. A potom spolu prakticky nemluvíme.

Preferoval bych, kdybychom měli nějaký druh rozumného vztahu s tímto druhem ekosystémů – i kdyby to nakonec znamenalo říct 'způsob, jakým dostanete tento software do Fedory je použítím jejich distribučního kanálu' a naší prací je jenom pracovat s ekosystémem , abychom se ujistili, že bude ve Fedoře fungovat bez problémů.

Co myslíte, změnil se svět a měla by Fedora reagovat?