Lepší podpora Waylandu pod ovladačem od NVidie, režim pro kiosky, myši s vysokým rozlišením, PipeWire, podpora zatemňovacích obrazovek, OpenGL nad Vulkanem a profily napájení. Podívejte se na novinky, které nás čekají snad už ve Fedora Workstation 35.

NVidia a lepší podpora Waylandu

Ačkoliv nemá NVidia a její ovladače u uživatelů Linuxu dobrou pověst, stále je velké množství zákazníků Red-Hatu a uživatelů Fedory, které její produkty používají. NVidia konečně zapracovala na podpoře Waylandu. Poslední vylepšení (součástí 470.42.01) přináší podporu XWaylandu, mezivrstvy umožňující spouštět staré aplikace nepodporující Wayland. V současné chvíli jde o velké množství aplikací s 3D, které Wayland neumí a současné vylepšení vyřeší problémy s hardwarovou akcelerací.

Režim pro kiosky

Někdy je potřeba na zařízení spustit jenom jednu aplikaci. To platí například pro informační kiosky, pokladny, katalogy, apod. Objevovaly se námitky, že v takovém případě je GNOME zcela nevhodný a příliš náročný na prostředky. Vývojáři nechtěli opustit všechny technologie, které už používáme (libinput, Wayland), ale vytvořili nový GNOME Kiosk mode, který umožní vytvořit jednoduché sezení bez všech nadbytečných komponent a umožní spustit jednu aplikaci. Takže neběží GNOME Shell, Tracker a nebo třeba Evolution. GNOME Kiosk vyžaduje 18 MB paměti, což je o 71 MB méně než minimální desktopové sezení GNOME 3.

Podpora myší s vysokým rozlišením

Zapracovalo se na podpoře myší s vysokým rozlišením. V tuto chvíli jsou ještě mezery v podpoře Waylandu, nicméně i na tom se pracuje a plnohodnotné podpory se snad dočkáme už ve Fedoře Workstation 35. Pokud vás zajímá něco o historii a stavu této podpory, můžete si přečíst, co o tom odborník na vstupní zařízení, Peter Hutter, napsal.

PipeWire

PipeWire bylo jedno z nejčastěji skloňovaných témat vydání Fedora Workstation 34. V tuhle chvíli se pracuje na podpoře S/PDIF passthrough přes HDMI a S/PDIF. Dodatečně bude tedy možné posílat nekomprimovaná data, což je kritické pro některé audio sestavy a soundbary. Pracuje se také na podpoře Bluetooth a zobrazování stavu baterie, profilech a měli bychom se také dočkat rozšíření jako aptX-LL nebo FastStream. Opraveny chyby a zdá se, že se blížíme kompletní podpoře všeho, co dříve museli řešit dva samostatné audio systémy. Přečtěte si případně poznámky k vydáním 0.3.35 a 0.3.36.

Zatemňující se obrazovka

Na některých noteboocích se můžete setkat s technologií, která snižuje čitelnost monitoru při pozorování z úhlů. V jádře se na podpoře pracuje už nějakou chvíli a dočkáme se snad i podpory z uživatelského sezení. Ještě není jisté, jestli se podpory dočkáme ve Fedora Workstation 35, nebo si budeme muset počkat o jedno vydání déle.

Penny

V souvislosti s budoucností 3D grafiky na Linuxu se teď často skloňuje Vulkan API od Khronos Group. OpenGL bude nutné ještě několik let udržovat, protože je spoustu aplikací, které se místo pro Vulkan rozhodnou pro OpenGL. Udržovat dvě grafické API je ale hodně práce, proto je pozornost vývojářů upřena na projekt Zink, který implementuje OpenGL právě nad Vulkanem. Velkou výhodou je pak unifikace implementace pro různý hardware. Některé části Zinku jsou ale systémově specifické, hardware, který již má Mesa driver se používá GBM, na NVidia Vulkan a na některých dalších platformách s binárními ovladači (třeba WSL a macOS s MoltenVK) se použije llvmpipe.

Software třetích stran

Nějakou dobu je možné povolovat aplikace třetích stran v běžné instalaci Fedora Workstation. Cílem aktuálních změn, když povolíte tyto repozitáře, bude jejich zapojení v systému jasnější a předvídatelnější. Mimo jiné nově bude takto povolené velké množství aplikací z Flathubu, tedy zřejmě půjde o nějaký spravovaný seznam.

Režimy napájení

Novinkou v nadcházejícím vydání je integrace profilů napájení, která vznikla spoluprácí s Lenovem. Můžete přejít do výrazně spořivého režimu, než znovu baterii nabijete. V ideálním případě tak bychom měli dosáhnout delších cyklů baterie. Podívejte se do oficiální README.

Podívejte se na původní text.