Vývojový cyklus Fedory 19 se přehoupl do testovací fáze a nastává období, kdy hraje důležitou roli komunita. Fedora je komunitní distribuce, takže ve velké míře spoléhá v testování na komunitu. Prakticky každý se může zapojit svým dílem do testování Fedory 19 a přispět k tomu, aby byla co nejkvalitnějším vydáním. Pojďme se podívat na to, jaké testovací dny nás na jaro čekají.
Testovací dny (tzv. test days) jsou příležitostí pro širokou komunitu zapojit se do testování a zkvalitňování Fedory. Konají se zpravidla ve čtvrtek a každý testovací den je zaměřený na určitou oblast nebo novou funkcionalitu. Pro každý testovací den je připravená wiki stránka, kde se zájemce o testování dočte, jak a co má testovat a v jaké podobě má odevzdat výsledky testování. Jako příklad si ukažme wiki stránku Power Management Test Day pro Fedoru 18. Na stránce se dočtete, co si musíte připravit (konkrétně pro testování power managementu je připravena upravená live verze Fedory, která obsahuje všechny potřebné nástroje pro testování). V další části je seznam test casů, tedy samotných testů, které je potřeba udělat, aby se power management ve Fedoře otestoval. V poslední části se nachází tabulka s výsledky, kterých účastníci testování dosáhli, včetně chyb, které na základě toho nahlásili.
Proč testovat během testovacích dnů?
Hlavní výhodou je podpora vývojářů a správců daných balíčků, kteří jsou po celý den testerům k dispozici, poradí během testování a nahlášeným chybám věnují zvýšenou pozornost. Nezřídka se do testovacích dnů Fedory zapojují i vývojáři z upstreamu, takže nahlášené problémy se rychleji dostávají do upstreamových projektů, což má pozitivní dopad nejen na Fedoru. Obecně platí, že právě během testovacích dnů je největší pravděpodobnost, že se vámi nahlášeným problémům bude někdo věnovat. Výhodou také je, že jsou testy připraveny odborníky, takže jsou efektivnější, než když uživatel testuje na vlastní pěst.
Jak se do testovacího dne zapojit?
Na wiki naleznete vždy aktuální rozvrh testovacích dnů, kde jsou odkazy na wiki stránky jednotlivých dnů. Na nich získáte všechny potřebné informace. Komunikace vždy probíhá na IRC kanálu #fedora-test-day na Freenode.net. Testovací dny jsou ohlašovány v poštovní konferenci test-announce@lists.fedoraproject.org.
Testovací dny v brněnském Red Hatu
Stejně jako loni je i letos naplánovaný power management test day na den otevřených dveří v brněnské pobočce Red Hatu, který se koná 17.4. Pro zájemce o testování power managementu bude připravená testovací místnost, kde budou k dispozici vývojáři Red Hatu, zabývající se power managementem, a také speciální nástroje na měření spotřeby apod.
Testování kernelu
Linuxový kernel nemá vlastní test day. Ale ani on se testování nevyhne, protože se jedná o nejdůležitější komponentu Fedory. Ve Fedoře 19 bude kernel 3.9 a Josh Boyer z Fedora Kernel Teamu žádá komunitu, aby jim pomohla s testováním. Tým je totiž relativně malý a těžko můžou otestovat nejrůznější možné hardwarové kombinace na regrese. Testovat kernel můžete kdykoliv a je to o to snažší, že nemusíte ani běžet na vývojové verzi Fedory 19. Testovací kernel 3.9, který půjde do F19, si můžete jednoduše nainstalovat i do stabilní Fedory 18. Každá nahlášená regrese v podpoře hardwaru se cení.
Existují dva způsoby, jak si do Fedory 18 nainstalovat nejnovější testovací kernel: můžete si stáhnout balíček s nejnovějším kernelem z build systému Koji. Nebo si přidat repozitář, kde se nacházejí nejnovější kernely z rawhidu.
Rozvrh testovacích dnů*
21.3. - GNOME 3.8
28.3. - System Certificates
2.4. - OpenStack
4.4. - Printing
11.4. - Translation (l10n)
17.4. - Power Management
18.4. - FreeIPA
23.4. - X Test Week (Intel)
24.4. - X Test Week (nouveau)
25.4. - X Test Week (radeon)
30.4. - MariaDB
2.5. - Localization (l18n)
7.5. - ABRT
9.5. - SSSD Improve and AD Integration
16.5. - NetworkManager
23.5. - Thermostat
28.5. - Virtualization
30.5. - SPICE
6.6. - FreeIPA Two Factor Authentication
* Platný k 19.3. Může ještě docházet ke změnám. Vždy aktuální rozvrh je na wiki.
19. 3. 2013 at 14:27
Lze odeslat výsledek i mimo uvedené dny ? Budu týden fuč a testování Gnome 3.8 mne mine.
19. 3. 2013 at 15:32
Výsledky testování a chyby může člověk samozřejmě hlásit kdykoliv během testovací fáze vydání. U testovacích dní je pak ta výhoda, že jsou na IRC k dispozici i vývojáři. Co vím, tak vývojáři kontrolují odeslané výsledky do test dayů i týden po konání.