Celá řada distribucí již ve výchozím nastavení podporuje Secure Boot, takže tento problém už je do značné míry vyřešen. Ale i když to vaše distribuce podporuje, pořád je nejprve nutné nabootovat instalační médium.
Poznámka: Článek původně vyšel v blogu Matthew Garretta jako Secure Boot isn't the only problem facing Linux on Windows 8 hardware.
Inicializace hardwaru je poněkud divná věc. Neexistuje žádná specifikace, která by popisovala, v jakém stavu má být pomocný hardware po té, co dojde k předání kontroly z firmwaru do operačního systému, takže operační systém ho musí vlastně inicializovat znovu. To znamená, že některé kusy hardwaru jsou inicializovány dvakrát, což je v některých případech pomalé. Nejjasnější je asi USB, které má různé časové limity, zatímco čekáte, až se hardware ustálí. Plná podpora USB ve firmwaru pravděpodobně přidává pár sekund k době bootu a dá se říct, že je to zbytečné, protože operační systém to pak musí udělat znovu (naštěstí však v tu samou dobu může dělat i jiné věci). Takže hledání USB médií k bootování zabírá čas, a protože v naprosté většině případů uživatelé z USB bootovat nechtějí, je ten čas téměř vždy ztracený.
Jedním z požadavků na hardware certifikovaný pro Windows 8 je to, že musí dokončit inicializaci firmwaru za určitou dobu – Microsoft tomu říká „Fast Boot“. Splnění těchto požadavků v podstatě vylučuje možnost inicializace USB a je pravděpodobné, že některé další věci jsou také přeskakovány. Máte-li USB klávesnici, tak to pochopitelně znamená, že nebude fungovat až do startu operačního systému, ale i nastavení i8042 zabírá nějaký čas, a tak některé notebooky s tradiční PS/2 klávesnicí ji nenastaví. Systém tedy klávesnici ignoruje bez ohledu na to, jak moc do ní při bootu bušíte, a nabootuje do systému, který firmware najde.
U nově zakoupených počítačů to bude Windows 8. U plně nainstalovaných Windows 8 to není takový problém, protože můžete podržet klávesu Shift, když klikáte na ikonu restartu, což vám ukáže menu, přes které můžete rebootovat do menu firmwaru. Windows nastaví příznak v proměnné UEFI a restartuje systém. Firmware si příznaku všimne, provede plnou inicializaci hardwaru a hodí vás do konfiguračního prostředí. Dostat se do firmwaru trvá trochu déle, ale je to vyvážené časem, který ušetříte, pokaždé když při bootu do firmwaru nechcete.
Tak v čem je problém? Vzhledem k tomu, že instalační prostředí Windows 8 žádnou ikonu pro restart nenabízí, máte po spuštění zbrusu nového počítače s Windows 8 dvě možnosti: odsouhlasit licenci Windows 8, nebo počítač vypnout. Jediný způsob, jak se dostat do firmwaru, je buď licenci Windows 8 akceptovat, nebo počítač rozebrat do té míry, že budete moci odpojit harddisk (což je výrazný zásah do systému, kvůli kterému nejspíš přijdete o záruku – a to ještě musíte doufat, že nejde o SSD přiletované k základní desce)a přinutit systém v nouzi ukázat bootovací menu.
Rozumím obchodním okolnostem, kvůli kterým je velmi obtížné až nemožné koupit nový hardware bez předinstalovaných Windows, ale až dosud bylo dost jednoduché nainstalovat jiný systém, aniž by člověk musel odsouhlasit licenci Windows. Nyní bude na některých systémech nutné se při instalaci alternativních operačních systémů vzdát určitých práv, i když se budete chtít jen dostat do menu firmwaru.
Jsem přesvědčený, že Secure Boot má své výhody, a zároveň podporuji nastavení jako Fast Boot. Ale nemyslím si, že by měl být kdokoliv nucen souhlasit s EULA, jen aby mohl nabootovat do systému podle svého výběru na počítači, který už si koupili.
3. 6. 2013 at 14:58
Klasicky problem. Nikdo nikoho nenuti. Koupil sis pocitac s Windows 8. Nesouhlasis? Tak to vrat. Ale vypada to, ze se cim dal vic oteviraji dvere pro nove obchodniky, kteri budou nabizet zcela cisty hardware.
3. 6. 2013 at 15:26
Bohužel u notebooků téměř neexistuje možnost vybrat si model bez OS. Například mým požadavkům (11“-14“, matný displej, bez OS/Linux/FreeDOS) vyhovuje v nabídce dvou největších českých prodejců jediný model (s Win 8 jich je přes padesát). Slevím-li z dnes už (bohužel) minoritního matného displeje, nabídka se rozšíří na nevídané dva modely (s Win 8 přes sto). Aneb svoboda výběru — buď Windows, nebo nic.
12. 6. 2013 at 16:40
Ale ja si proste myslim, ze si za to opravdu muzeme sami. Dal nez za distribuce vetsinou nehledime…
3. 6. 2013 at 17:03
Kez by se otvirali. Pitomci z M$ uz zabyli jednu generaci, a samo ze nechcou pustit dalsi. Naopak by se mel schvalit zakon ze pocitac se NESMI prodat s OS…. To by pak nabehli panove z M$ do vlady s kalasnikovy… pardon, co to placam s uplatky….
Inac diky za clanek. Je opravdu smutne jak byznys zabyji rozvoj a svobodu….
3. 6. 2013 at 17:07
Však on vázaný prodej ilegální je 🙂 Ale na OS jako by se to nevztahovalo.
4. 6. 2013 at 20:04
Divím se, že se Red Hat nedohodne s nějakým výrobcem a nenabízí notebooky s Fedorou nebo placeným Red Hat Enterprise Linuxem. O zájemce by nebyla nouze od firem až po koncové uživatele 😉