Každé vydání Fedory přináší velké množství aktualizací v oblasti grafiky. Výjimkou není ani Fedora 21, která nabídne celou řadu novinek v grafických komponentech. Mezi ně například patří nové 2D a 3D ovladače, aktualizace X serveru nebo kernelu. Všechna tato zlepšení přispívají k tomu, že Fedora funguje na ještě více zařízeních a lépe než kdy před tím.
Autorem tohoto článku je Ryan Lerch a původně vyšel v angličtině na Fedora Magazine.
Tento článek se podrobněji zabývá podporou v ovladačích a nových vlastnostmi, které budou k dispozici ve Fedoře 21. Vemte na vědomí, že tento článek obsahuje pár nízkoúrovňových detailů o nových ovladačích a vlastnostech ve Fedoře 21. Ačkoliv si většina uživatelů těchto věcí v každodenním používání nevšimne, efektem těchto změn je, že grafické karty fungují ve Fedoře lépe. Chtěl bych poděkovat Adamu Jacksonovi, který dal seznam těchto změn dohromady.
Podpora 3D a ovladače
Mesa je kolekce open-source knihoven, které implementují OpenGL API, a taky obsahuje 3D ovladače pro Fedoru. Ve Fedoře 21 byla aktualizována na verzi 10.3 (Fedora 20 původně vyšla s verzí 9.2.3). Tato verze přináší podporu OpenGL 3.3 pro celou řadu karet jako například: nVidia GeForce 8 a novější, AMD Radeon HD2000 a novější a Intel HD Graphics, které najdete v chipsetech Ivybridge a Haswell.
3D ovladač radeonsi pro grafické karty AMD Radeon nyní podporuje také chipy Hawaii a Mullins. Ovladač freedreno, který se používá se základními deskami ARM s grafickými procesory Adreno A2xx a A3xx, je nyní součástí Mesa. Ta ve Fedoře 21 obsahuje také ovladače pro OpenMAX (OMX) a OpenCL.
Podpora 2D a ovladače
2D ovladač pro karty od Intelu byl ve Fedoře 21 aktualizovaný na verzi 2.99.916 (Fedora 21 původně vyšla s 2.21.15). Tato verze přináší úvodní podporu pro grafické karty na chipsetech Broadwell a Cherryview. Výchozí akcelerační architekturou pro karty Intel se stala SNA, která nahrazuje starší UXA. SNA je výrazně rychlejší než UXA, ale je potřeba říct, že není tak doladěná, takže už se objevily i problémy.
Ovladač Radeon 2D byl aktualizován na verzi 7.5.0 (Fedora 20 obsahovala 7.2.0). Aktualizovaný ovladač přináší podporu pro chipy Berlin, Hawaii a Mullins. Výchozí akcelerační architekturou pro R600 (Radeon HD2000) a novější je nyní glamor (vizte sekci "Novinky v X serveru" níže, chcete-li vědět více). Zlepšil se také výkon na chipech Southern Islands a Sea Islands díky tomu, že byl ve výchozím stavu zapnut "texture tiling".
Ovladač nouveau 2D pro grafické procesory nVidia byl aktualizován na verzi 1.0.11 (Fedora 20 vyšla s verzí 1.0.9). Tato verze obsahuje podporu pro chipy Maxwell. Podpora glamoru je na těchto chipech ve výchozím stavu zapnutá a jako volitelná je pro GeForce 8 a novější.
Novinky v X serveru
X server je ve Fedoře 21 ve verzi 1.16.1 (Fedora 20 vyšla s verzí 1.14.4). Tato verze zakomponovala glamor do základního balíčku serveru. Glamor je akcelerační architektura, která implementuje akceleraci X v OpenGL. Glamor ve Fedoře 21 byl vyladěn tak, že poskytuje výrazně lepší výkon v porovnání s Fedorou 20.
X server nyní loguje do journalu systemd, takže jeho logy můžete nyní prohlížet pomocí příkazu journalctl nebo aplikace Logy ve Fedora 21 Workstation. Podpora Waylandu je nyní implementována skrze oddělený X server a používá Glamor, kde jen to je možné.
Chytrý plánovač v X serveru byl také výrazně upraven, takže pokud máte několik animací běžících v několika programech, měli byste dosáhnout vyšší frekvence snímků.
Novinky v kernelu, které souvisí s grafikou
Linuxový kernel ve Fedoře 21 vyjde ve verzi 3.17. Tato verze přináší úvodní podporu Multi-stream Transportu (MST) v DisplayPortu, což umožňuje používat velké monitory (4k) na vysokých obnovovacích frekvencích. Nová verze jádra také přináší podporu notebooků s více grafickými kartami od nVidia, abyste mohli za běhu vypnout nepoužívaný chip. Další zajímavou novinkou je také zlepšená správa napájení pro chipy Radeon Southern Island a Sea Island.
Fotografie použitá v tomto článku je založeno na fotografii z Flickru od uživatele francois vydané pod licencí CC-BY.
3. 11. 2014 at 22:26
A poradí si už konečně i s grafikou AMD Radeon řady R9 (mám R9 270X).
10. 11. 2014 at 10:14
S R9 270 bez problémů funguju na Fedoře 20. Ale je to KDE spin…
6. 11. 2014 at 02:40
jak jsou na tom catalysty? intel/ati kombinace v laptopu
6. 11. 2014 at 14:35
To netuším. Nicméně stále platí, že GNOME na Catalystech ve Fedoře vůbec neběží, protože je sestavené s podporou Waylandu, která vyžaduje EGL funkce, které Catalysty nepodporují.