Ačkoliv to vypadalo, že se betaverze Fedory 21 možná zpozdí jen o jeden den, nakonec bylo nutné posunout plánované datum vydání o celý týden. Bylo tak rozhodnuto v rámci pátečního Go/No-Go meetingu, a to zejména kvůli nedořešeným blokujícím bugům. O vydání Bety se bude znovu rozhodovat ve čtvrtek 30. října. Zpoždění znamená, že se posouvají i všechny další milníky, včetně data vydání finální verze. To je nyní stanovené na 9. prosince 2014.
25. 10. 2014 at 10:00
Proč nemá Fedora v repozitářích stejné množství balíčků jako Debian a Ubuntu?
25. 10. 2014 at 22:29
Protože třeba tady toto: http://www.root.cz/zpravicky/server-owncloud-v-ubuntu-neni-bezpecny-varuje-autor/
Ne vždy je více lépe 😉
27. 10. 2014 at 21:28
Duvodem je i jina granularita baliku. Krom toho je samozrejme mnozstvi baliku dane i mnozstvim spravcu balicku a debian je proste celkove vetsi. Jen malokdy se ale ve Fedore nenajde balik, ktery clovek potrebuje (tedy s ekvivalentni funkci) jen jim tam neni treba 10 ktere delaji to same.
28. 10. 2014 at 08:30
Debian s komunitou zvládne větší množství balíčků než Fedora s Red Hatem a komunitou v zádech, zajímavé.
28. 10. 2014 at 21:05
Balíčkářů Debianu je cca 2-3x více než ve Fedoře/RHEL. Na druhou stranu Fedora/RHEL má zase výrazně vyšší počet těch, kteří to dělají jako zaměstnání a tudíž na to mají mnohem více času, takže v počtu člověkohodin ten rozdíl nemusí být tak výrazný. Ale jak říkám, že ve Fedoře/RHEL se klade výrazně větší důraz na kvalitu. RHEL je v tom ještě mnohem radikálnější. Ten má jenom 6 tisíc balíčků, ale zase jsou všechny podporované a tím myslím opravdu podporované, protože jak jde vidět, dnes distribuce vydávají za podporu cokoliv. Osobně si myslím, že správci balíčků ten smysl pro zodpovědnost přednášejí částečně i do Fedory. Tam sice není standard postavený tak vysoko jako u RHELu, ale mít vědomě v repozitářích nepodporované balíčky si nikdo nedovolí.
28. 10. 2014 at 09:22
Alternativy se jistě najdou, ale ty nemusí každému uživateli vyhovovat. Protože léta byl zvyklý používat jiný SW.
30. 10. 2014 at 21:43
To je samozrejme idealni motivace si ten balik udelat a stat se jeho zodpovednym spravcem.
26. 10. 2014 at 19:14
Tohle je dost relativní, ownCloud má bezpečnostní chybu, ale pokud si uživatel přidá přímo jejich repozitář, tak může být v klidu. Když budu používat balíček, který není v repu Fedory, tak to budu muset hlídat a řešit mimo balíčkovací systém, což je bezpečnostně horší varianta.
27. 10. 2014 at 10:58
„pokud si uživatel přidá přímo jejich repozitář, tak může být v klidu“
Ano, ownCloud ve Fedoře nenajde, tak si přidá zdroj přímo od tvůrce a dostane podporovanou verzi. Zatímco v Ubuntu si v nejlepší víře nainstaluje balíček z distribučního repozitáře, protože tam se uživatelé dívají jako první, a bude používat zranitelnou verzi.
„Když budu používat balíček, který není v repu Fedory, tak to budu muset hlídat a řešit mimo balíčkovací systém, což je bezpečnostně horší varianta“
Bezpečnostně horší varianta než absolutně neudržovaný balíček v oficiálních repozitářích? Jak? Když instaluju něco mimo repozitáře, tak aspoň vím, že se nemůžu spolehnout na to, že to za mě bude někdo aktualizovat. Zatímco když instaluju něco z oficiálních repozitářů distribuce, tak předpokládám, že je tam nějaká záruka podpory. A když není, tak mě distribuce udržuje ve falešném pocitu bezpečí, což je ještě horší, než když to bezpečí nemám, ale aspoň o tom vím.
Suma sumárum celý universe, což je >75% všech balíčků v defaultních repozitářích Ubuntu, nemá garantovanou žádnou podporu a hodně z těch balíčků skutečně žádnou nemá. V tomto směru Fedora opravdu nechce jít formou kvantity. Neříkám, že všechny balíčky ve Fedoře jsou špičkově udržované, ale přístup, že vědomě tolerujeme neudržované balíčky, ve Fedoře není a doufám, že ani nikdy nebude.
27. 10. 2014 at 20:58
Bezpečnostně horší varianta než absolutně neudržovaný balíček v oficiálních repozitářích? Jak?
Jednoduše: pokud uživatel nezachytí novou verzi s opravami bezpečnostních chyb, tak je na tom stejně jako v Ubuntu. Nebo hůře, protože v Ubuntu může vyjít update. Když si někdo nainstaluje balíček mimo repo, tak už update nemusí někteří uživatelé provést nikdy, protože si třeba neuvědomí riziko.
28. 10. 2014 at 21:08
Stejně tak ale může jít na stránky ownCloudu a přidat si repozitář, kde nainstaluje verzi, která je podporovaná, takže na tom může být i výrazně lépe než s oficiálními repozitáři.
Tak jako tak to IMHO distribuci neospravedlňuje, aby uživatelům distribuovala nepodporovaný a nezáplatovaný software. Zásadně nesouhlasím s tím, že je lepší mít v repozitářích něco (i když potenciálně nebezpečného) než nic. Oficiální repozitář distribuce by měl být zárukou určité kvality a bezpečnosti.