Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 2. říjnem.
Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.
Fedora 23 Beta
Minulý víkend byl ve znamení vydání Fedory 23 Beta. Prozatím jsou zprávy dobré, používám ji na svém systému a jsem opravdu spokojený. (Slyšel jsem, že „Fedora 23 Beta je lepší než finální Fedora 22“ a to nejméně jednou.) Jestli jste ještě nestihli, tak Fedoru 23 vyzkoušejte (nejprve si zkontrolujte stránku F23 Common Bugs, které mi přijde krátká – vypadá to, že jsme na dobré cestě k našemu vydání v období Halloweenu).
Ohlédnutí za FudCon LATAM
Psal jsem o FUDCon Cordoba před několika týdny a od té doby vyšlo několik zajímavých příspěvků na Fedora Planet, našem komunitním agregátoru blogů. Neville Cross se ptá O čem opravdu FUDCon je? A María „tatica“ Leanoardo napsala o Budování lepšího zážitku z FUDCon. Oba příspěvky mi připadají jako fascinující čtení. Máme v této oblasti skvělé lidi a obrovskou příležitost k růstu jak uživatelů, tak i přispěvatelů a je skvělé vidět, že se diskuze, jak stav zlepšit, odehrála na FUDConu.
Spolupráce pod taktovkou Puppetu
V tomto případě ne automatizační software, ale opravdový Mr. Lunduke, alter-ego osobnosti linuxové komunity Bryana Lunduka (asi nejznámějšímu kvůli jeho pravidelnému pořadu „Linux Sucks“ - který (pozor na spoiler) má pointu, která je většinou dobrá). V každém případě jsem se následující den účastnil panelové diskuze s komunitním manažerem Ubuntu Michaelem Hallem a předsedou představenstva openSUSE Richardem Brownem. Mluvili jsme o tom, jak tyto různé druhy Linuxu mohou lépe spolupracovat.
Aktualizovaný návrh na „přibalování“
V reakci na zpětnou vazbu člen Fedora Engineering Steering Committee (“FESCo” — Volená páteř technického vedení Fedory) Stephen Gallagher podal přepracovaný návrh požadavků na ne-přibalování. „Přibalováním“ rozumíme praxi, kdy softwaroví vývojáři, kteří potřebují části kódu („knihoven“), přibalí kopii do jejich vlastního projektu. V některých kruzích vývoje softwaru se to nazývá „vendoring“. V jiných (třeba v Go) je to „věc, kterou normálně děláte pro použití daných knihoven“.
Tradičně Fedora nejenže byla proti, ale aktivně s přibalováním bojovala. Hlavně kvůli tomu, že to může skončit jako noční můra zabezpečení – když je v nějaké knihovně nalezena chyba, tak je potřeba ji vysledovat až do jednotlivých aplikací a všude ji aktualizovat. Na druhou stranu, tahle praxe působí taky spoustu bolesti. Vytváří velkou zátěž na přídi a spousta upstreamových softwarových projektů ji bere jako škodlivou – uživatelé dostanou něco jiného, než vývojáři testovali. Povinné odbalování zvyšuje bariéru přispívání do Fedory. A být v rozporu s upstreamy znamená složitější škálování sbírky balíčků ve Fedoře i když je open source stále výchozím pro vývoj nového softwaru. Takže, i když je vyšší zabezpečení výhodou, tak za ni platíme velkou cenu.
Stephenův návrh se soustředí na zachování výhod odbalování pro kritické balíky a uvolňuje pravidla pro zbytek – se zachováním striktní politiky označování přibalování. (Matthias Clase přidává, že to je významné pro podporu automatizace, s čímž také souhlasím – když vložíme všechno to úsilí do přibalování těchto nástrojů potom, co jsme strávili při odbalování budeme v lepší pozici.)
Ansible pro všechnu infrastrukturu Fedory
A na konec technická poznámka: Kevin „Nirik“ Fenzi napsal o tom, že tým starající se o infrastrukturu Fedory dokončil tříletou migraci z Puppetu na Ansible pro správu konfigurace. Je dobré se o tom zmínit jako o mezníku, ale taky jako zajímavé krátké počtení pro zájemce o témata kolem správy systémů.