Dlouhou dobu byl grafickým správcem balíčků ve Fedoře Yumex (Yum Extender), který byl portovaný také na DNF v podobě yumex-dnf. Nějakou dobu se už ale nevyvíjí. Vznikl však nový projekt dnfdragora, který má za cíl místo po Yumexu zaplnit. Vychází z programu rpmdragora (dříve rpmdrake), správce balíčků pro Mageiu. dnfdragora je kromě Fedory k dispozici také pro Mageiu.
dnfdragora je napsaná v Pythonu a používá knihovnu libYui, díky které může používat jak GTK+, tak Qt a ncurses. Naleznete ji v GNOME Software nebo pod balíčkem dnfdragora-gui. Nabízí podobnou funkcionalitu jako Yumex. Můžete vyhledávat mezi balíčky v repozitáři nebo mezi těmi nainstalovanými. Nabízí informace o každém balíčku a samozřejmě je umí instalovat, odinstalovat nebo aktualizovat.
Pokud potřebujete pracovat přímo s balíčky (GNOME Software pracuje pouze s desktopovými aplikacemi) a DNF s rozhraním pro příkazovou řádku vám nevyhovuje, dnfdragora jistě oceníte.
16. 7. 2017 at 20:32
Vypadá to dobře (a prohlížení dostupného SW po kategoriích je v GUI přeci jen poněkud příjemnější).. Díky 🙂
18. 7. 2017 at 16:56
V rychlosti jsem program dnfdragora otestoval na nově nainstalované F26 a při výběrech které zobrazují větší počet řádků program zhavaruje. Zatím jsem se vrátil k yumex-dnf.
19. 7. 2017 at 13:49
ncurses rules!
7. 11. 2020 at 10:58
Lidi, nevím kdo tuhle okenní vychytávku programoval, ale pokud máte menší monitor, tak to nejde zmenšovat a nedostanete se na dolní tlačítka. Chtělo by to při programování krapet vyzkoušet i na starším železe.
Mám nainstalovanou Fedoru 32 na 4 roky starém notebooku s 15 palcovým monitorem a nemůžu okno dnfdragory zmenšit tak, aby bylo možné plně využít v grafickém režimu.
2. 1. 2021 at 08:54
Je to otravné řeším to posouváním s altem. Ale důvod proč někam Fedoru nedávat. Také to že je poměrně složité nastavit automatické zálohy, a automatické aktualizace. Stejně tak dnfdragora má horší byhledavani než třeba synaptic. Není synaptic také pro Fedodoru? RPM umí je třeba v pclinuxOS