Tento článek obsahuje původní text z Fedora Magazine.
Fedora 30 Workstation je nejnovější průlomové vydání našeho svobodného, avantgardního operačního systému. Můžete si ho stáhnout z oficiální webové stránky hned teď. Na první pohled zaujme několik podstatných vylepšení ve Fedora Workstation. Níže si přečtěte více.
GNOME 3.32
Fedora 30 Workstation obsahuje nejnovější vydání tohoto jednoduchého, nádherného pracovního prostředí pro uživatele všeho druhu. Nespočetná vylepšení v GNOME 3.32 mimojiné zahrnují:
- Osvěžený vzhled s tlačíkty, přepínači, které usnadňují orientaci
- Ikonky aplikací byly přepracovány
- Jednotný vzhled uživatelských ikonek napříč prostředím
- Bleskové odezvy díky opravám a vylepšením v klíčových GNOME knihovnách
- Aplikační panel, který umožní správu oprávnění. Používání Flatpaku je teď hračka.
- … a mnohem víc
Máte zájem o kompletní přehled novinek v GNOME 3.32? Podívejte se na poznámky k vydání pro ještě více skvělých věcí poskytnutých komunitou.
Silverblue
Můžete také zkusit Fedora Silverblue – obsahuje vše jako Workstation, ale zkombinovaná s rpm-ostree z Fedora Atomic. Upgrady bez obav (s možností návratu) jsou jednou z výhod poskytovaných touto technologií. Navrch doinstalujte oblíbenou aplikaci zabalenou ve Flatpaku, nebo RPM.
Silverblue je trvale vyvíjená, podívejte se, jak ty můžeš pomoct navštívením stránky Silverblue týmu.
Následující text je doplnění MojeFedora.cz
Všimli jsme si:
Podělte se o případné postřehy do komentářů, rádi doplníme text právě o Vaše poznámky.
- Systém používá kulaté ikonky pro uživatelské účty, nově například na přihlašovací obrazovce.
- Nemáte ikonku? Nově vytvořené účty mají jako ikonku první písmeno z uživatelského jména.
- Horní panel přišel o dynamickou průhlednost, ikonky aplikací na něm jsou teď symbolické, nebo černobílé.
- Mrkněte se na ikonku baterie, už nemá oddělené segmenty, ale je spojitá.
- Terminál dostal nový styl písma!
- Nejvýraznější změnou (a k lepšímu) jsou právě nové ikonky a nový vzhled, který se jmenuje “Adwaita”.
- Je možné detailně nastavit oprávnění Flatpak aplikací. Brzy bychom se mohli dočkat plné bezpečnosti a ochrany soukromí při spouštění aplikací třetích stran.
6. 5. 2019 at 13:35
Uf, to je češtin. To jste překládali Google Translatorem?
6. 5. 2019 at 14:31
A hned na 7 místech autor zmiňuje „ikonky“. Mám pocit, že je to asi hlavní přínos nové verze Fedory…
6. 5. 2019 at 15:38
Je za tím velké množství práce lidí v GNOME projektu, proto se to objevuje několikrát, také to je brzo vidět, proto je to v sekci „Všimli jsme si“.
Ve Fedoře jsou pak typicky novinky jako aktuálnější verze různého softwaru, apod.
8. 5. 2019 at 22:32
Ja jsem zvolil netinstall abych nemusel stahovat zbytecne uz outtodate baliky a uprimne jsem si myslel ze tam bude vice voleb k vyberu jednotlivych baliku, no nic to lze i pak.
Ale velke zklamani byla nepredvidatelnost pri instalaci na wifi kde dosly data behem uz skoro dokoncene instalace po stazeni uz 1GB dat (stahoval jsem rano a mezitim jsem usnul a probudil se zpravou) vyskocila zprava vyzkouseny vsechny zrcadla a dole jen tlacitko ukoncit instalaci. Proc mi to uz nenabidne pokus o znovu pripojeni kdyz si mezitim data dobiju?
Dobra instalaci jsem provedl od zacatku, ted jsem vytvarel uzivatele s prihlasovanim bez hesla zde to slo nastavit a do systemu jsem dostal pod uzivatelem bez hesla, super. Ted jsem chtel vytvorit noveho uzivatele bez hesla v nastaveni gnome a tam uz to nejde bud nastavit heslo hned a nebo az pri prihlasovani ale proc tam uz to nejde nastavit jako pri te instalaci?
Ono pak tech nedokonalosti bylo vic ale to uz mi trochu vypadlo.
Prvni bootovaci proces me prijemne prekvapil hlavne jsem si vsiml loga alienware sveho laptopu.
9. 5. 2019 at 00:11
Dalsi vec nocni svetlo nastaveni a nasledne vypnuti na panelu stale z panelu mizi me prani
https://blog.eischmann.cz/2017/04/24/linuxovy-desktop-co-vam-chybi/ (posledni) bylo splneno napul ale i tak posun tak zas mozna v 31?
9. 5. 2019 at 00:38
Beru zpet ono to funguje s volbou vypnout do zitrka, pak je to mozne opet v panelu zapnout, ale kdo ma vedet jakz je v tom rozdil…
15. 5. 2019 at 16:35
Ale pak se nesmi restartovat, protoze pak to opet z panelu zmizi. A ackoliv to je centru stale zapnute a rucne nastavene 20.00-6.00 z toho panelu to nejde proste docasne zase zapnout mimo nastavenou dobu, chjo.. Vyvojari GNOME by se mohli inspirovat W10 kde to proste vsechno selsky funguje, stejne tak kdyz u nejake ikony s fci stisknu kontext dostanu do centra primo k nastaveni te funkce, bez nejakeho hledani. To je tak slozite predpovidat co muze byt uzitecne, zmatecne uz v dobe implementace nejake fce? tududum dum
https://www.youtube.com/watch?v=iFYVM2FMVQ0
9. 5. 2019 at 01:26
Gnome software s povolenym snap. Do pole hledani pisu epi (predpoklad znam hist. pojmenovani) vypadne seznam
https://imgur.com/a/sNRZvai
Jedno je aktualni epiphany ( https://imgur.com/a/Nxzzq8u ) a druhe snap starsi verze. Co kdyz budu mene zkuseny a nechtene instaluju tu starou verzi ( proc tomu nepredchazet) ? Nebylo by lepsi upozornit v kazdem te strance ze je tam vice verzi tehoz?
10. 5. 2019 at 15:19
Tohle je dobra poznamka, tezko rict. Kazdopadne to je mozna na otevreni bug reportu (jestli tedy uz neexistuje)
10. 5. 2019 at 15:48
Myslím si, že to bude problém v ID aplikace. Fedora i Flatpak používají stejný formát pro ID aplikací – reverse DNS (např. org.gnome.Epiphany). Snap asi v tomto případě používá jiné ID a různé instance stejné aplikace se nesdruží do jedné, kde si člověk může jen přepínat mezi zdroji. U duplikátů v repozitářích Fedory a Flathubu se mi to neděje.
30. 6. 2019 at 16:57
fedora workstation 30, firefox se otevře, ale nikam se v prohlížeči nedostanu, co je to za chybu? V dřívějších verzích fedory jsem nemusel nic nastavovat.
30. 6. 2019 at 20:40
Ahoj Karle, to muze mit nekolik duvodu, nefunkcni pripojeni, DNS a tak dal. Nejlepsi bude, kdyz se pujdes zeptat na forum.mojefedora.cz Doufam, ze se ti podari to brzo opravit 🙂