Vývojář Red Hatu Felipe Borges se minulý týden rozepsal o tom, jak pracuje na novém rozhraní pro nastavení myši a touchpadu v GNOME. Jedná o součást většího projektu, který má za úkol přepracovat rozhraní nastavení. Cílem už není mít úvodní obrazovku s ikonami jednotlivých modulů nastavení, jak ji můžeme ve Fedoře najít nyní, ale přesunout odkazy na jednotlivé moduly do nového levého panelu s tím, že v pravé části se bude zobrazovat rozhraní aktuálně vybraného modulu. V rámci změny dochází také k úpravě rozhraní jednotlivých modulů.
Návrhy jednotlivých modulů můžete najít na wiki GNOME. Mějte ale na paměti, že se jedná pouze o pracovní návrhy. Výsledná podoba se může lišit.
28. 10. 2015 at 00:27
K designu Gnome se nema cenu vyjadrovat. Co se tyce funkcnosti, tak by bylo vhodne pole fulltext vyhledavani umistnit hned za rozdelovac titulku a dale pridat dropdown „Lang“ (pro prepinani mezi lokalizovanou a anglictinou verzi.) v titulku vpravo.
28. 10. 2015 at 13:17
Proč by tam měl být nějaký přepínač mezi lokalizovanou a anglickou verzí? Když už by mělo být na takovou věc klikátko, tak dávat ho takhle do jedné aplikace je nesystémové řešení.
28. 10. 2015 at 07:51
Ten nadpis považuji za zavádějící – lepší by bylo napsat „Gnome ve Fedoře 24 …“ – takhle to budí dojem, že se to týká celého destopu. V mém okolí neznám nikoho, kdo by používal Gnome 3 – všichni přešli na něco jiného (většinou Xfce a Mate). IMO to, že si Gnome drží jakž-takž pozici je jen tím, že je Redhatem podporováno a je ve Fedoře výchozím.
28. 10. 2015 at 14:48
Zavádějící není, je tam uvedeno Fedora 24 Workstation, což je verze Fedory s prostředím GNOME.
Co se týče rozšíření GNOME 3, tak Workstation se na počtu stažení všech verzí Fedory podílí z 68 %. A to v době, kdy se podle různých statistik začal celkový počet uživatelů Fedory výrazně zvyšovat: http://mojefedora.cz/matthew-miller-stav-fedory/
Navíc je to výchozí prostředí v RHELu, CentOSu, Debianu, SLEDu, Arch Linuxu,… nemyslím si, že by na tom bylo s rozšířením špatně.
Ano, GNOME by nebylo tam, kde jde, nebýt Red Hatu. Stejně tak by Unity nebylo tam, kde je, kdyby nebylo Canonicalu. A KDE kdyby nebylo BlueSystems atd.
29. 10. 2015 at 09:46
My se na to díváme každý jinak – já pojem „Fedora Workstation“ mám asociován (asi blbě) s obecným desktopem na Fedoře, a vy s Gnome. Jsem asi poznamenám tím, že na vlastním PC mám (kvůli pdftk) ještě F19, a taky tím, že spiny (pod to bych zahrnul i FCloud/FWS/FSrv) nepoužívám – už nějakých deset let instaluji výhradně pomocí kickstart souborů (u předchozí anacondy mě vadilo implicitní rozvržení balíčků a ruční přidávání repozitářů, u nové anacondy je to úplně špatné, tam se o nějaké možnosti výběru nedá ani mluvit).
Implicitní Gnome mi nevadí, pokud se nechá jednoduše nainstalovat něco jiného – spíše mi vadí jiné věci: neexistence alternativy za systemd, journald považuji za nesmysl (a nechápu proč není volitelný aspoň ten), a vyřazené projekty/balíčky za které není náhrada – hlavně LTSP (kvůli tomu setrvávám na několika sítích na F14) a zmíněný pdftk (končí na F19). Některé menší věci si sestavím, ale na vše není čas…
Statistiky Matthewa Millera jsou zajímavé (díky za odkaz), je otázka, jak moc jsou přesné. Osobně, počítače co spravuji jedou téměř všechny na i686 ( x86_64 jsou většinou jen kde se používá virtualizace, málo mašin má přes 16 GB RAM). 64-bit distro tam nemá moc smysl, jednak nevidím rád 32 a 64-bit guláš mix, druhak stroje mají 1-4 GB RAM, třeťak dost provozuji 16 bit DOS aplikace (pod DOSEMU) – a emulace virtual 8086 mode na 64-bit je mnohem pomalejší než nativní podpora na 32-bit.
3. 11. 2015 at 16:02
Musim rici, ze z velmi podobnych duvodu, se dnes pohybuji take spise na chvoste podporovanych verzi Fedory, zatimco drive jsem pouzival vzdycky posledni verze. Je to do znacne miry dano i tim, ze Fedory jen aktualizuji a podobne drobne bolesti se tak kumuluji.
2. 11. 2015 at 21:59
Vidíš Frantíku, u mě zvítězilo Gnome už ve staré verzi v Ubuntu a Gnome shell se mi moc ze začátku také nelíbil, ale dal jsem mu šanci a je to pořád pro mě to nejlepší graf. prostředí. Zkoušel jsem několikrát Kde, ale nĚjak mi zaprvé moc připomíná Windows a hlavně, zdá se mi takové dost nepřehledné a nepraktické (asi je to o zvyku, moc šancí jsem KDE ale nikdy nedal, max pár minut).
28. 10. 2015 at 11:55
Ten pokračující vliv mobilních technologií je zajímavý 🙂 Ať už, co se týká jednotlivých widgetů (kdo by před pár lety čekal tak masivní nasazení prvků jako je „přepínač“), nebo koncepce panelu se základním vlevo.
Ale vlastně proč ne, uživatelé na to jsou odjinud zvyklí, osobně mi to přijde jako krok kupředu. Působí to konzistentně. Jen bych si dal pozor na vypuštění ikon (vím, že je to zatím jen draft), zrovna v tom nastavení to hodně pomáhá s orientací. Často ani nečtu popisek.
P.S. Máš tam chybný odkaz, o nastavení myši a touchpadu autor píše tady: https://blogs.gnome.org/felipeborges/new-mouse-panel/
28. 10. 2015 at 13:14
Jak jiz jsem psal, ikony vypustit lze, ale musi byt fulltext hledani. Nejlepsi priklad bez ikon je v „about:config“ ve Firefoxu.
28. 10. 2015 at 15:07
Osobně bych se nějakého omezení vyhledávání nebál. Bylo by to proti logice celého Gnome, kdy se dá vyhledat prakticky cokoliv (ale ostatně i to je spjaté s následným zobrazení pomocí ikon v Gnome shellu).
Když o tom ještě přemýšlím, celý návrh GUI zmíněných modulů mi hodně připomíná gnome-tweak-tool, kde to vlastně všechno uspokojivě funguje…
28. 10. 2015 at 14:50
Díky, opraveno.
2. 11. 2015 at 22:06
Už se těším, až nainstaluji Fedoru 23,….
a rozloučím se z Ubuntu (byť ze slzou v oku). Ubuntu jsem chtěl vyměnit již co se na Gnome 3/shell vykakali a začli tvořit svoje Unity, místo toho, aby pomohli s Gnome, což mě docela tenkrát HODNĚ mrzelo! Protože mi ale na Fedoře něco nešlo (nová grafika – ovladače a neměl jsem skill/nebo spíš chuť to zprovoznit), zůstával jsem u Ubuntu, ale již je Fedora OK a můžu v klidu přejít.
Co se týká nastavení, přišlo mi to napoprvé, jako krok zpět, ale na druhý pohled to má svou logiku… akorát doufám, že tam budou i ikonky
IKONKY IKONKY IKONKY, miluji IKONKY 😀
a když tam nebudou, tak budu mooc smutný, ale nezanevřu na Gnome, Gnome je pro mě na prvním místě!