Vývojář PackageKitu Richard Hughes vydal na svém blogu příspěvek o budoucnosti správy balíčků ve Fedoře. Popisuje v něm, k čemu se vývojáři dobrali během setkání v Brně - jaké problémy identifikovali a jakým způsobem budou v nadcházejících verzích řešeny. Richard zmiňuje - mimo jiné - chystané odstavení nástroje YUM ve prospěch DNF, snahu vytvořit "softwarové centrum", které by Fedoru přiblížilo dalším distribucím, jež už podobné rozhraní pro hledání a instalaci softwaru používají, nebo novou aplikaci gnome-software.
4. 6. 2013 at 14:27
Appstore na drobne, placene aplikace neni spanta vec. Myslim ze ot celkem hybe skomirajicim programatorskym trhem.
Hned pak zpoplatnim svoje RPM balicky :)))
Nicmene otazka – jak se chteji vyrovnat se striktni licencni politikou kterou je fedora, spoutana – ve smyslu proslavena a co ji cini dosti vyjimecnou. A ac bych nemenil, tak to nekdy pekne osoluje zivot;)
4. 6. 2013 at 14:59
To jste špatně pochopil a oni to špatně napsali.
Nechystá se obchod s placenými aplikacemi. Jen se chystá (už kolikátá?) náhrada za gnomácký installátor distribučních balíčků, protože je zcela nepoužitelný a protože běžný uživatel prý yum/dnf používat nechce.
Tedy instalátor balíčků, který bude ukazovat deset tisíc ikonek s krátkým názvem, což jej učiní asi tak nepoužitelným jako všechny ostatní „obchody“.
4. 6. 2013 at 17:12
Deset tisíc položek tam nebude, to je zase jen další nepochopení.
U toho „app storu“ nebo „softwarového centra“ či jak to nazveme, jde o to, aby byl uživatel odstíněný od balíčků, které nejsou aplikacemi (knihovny,…). Takže ten seznam zhruba 14 tisíc položek ve Fedoře se smrskne na několik set. Gnomáci dokonce navrhovali, aby tam bylo maximálně 100 vybraných aplikací, což už je zase druhý extrém.
Já to vítám. Nevím, proč by se moje máti měla prohrabávat stovkami knihoven, aby si nainstalovala třeba jiný prohlížeč. A pro nás powerusery tu vždycky bude YUM/DNF.
4. 6. 2013 at 18:14
Zni dobre. Tak doufam ze se zadari. Yum extender je pro BFU opravdu tezce uchopitelan vec.
4. 6. 2013 at 18:15
A jeste jedno – co je z tohoto pohledu naprikald cz pack pro LibreOffice? Nebo plugin pro gimp? Neni to ani knihovna, ani applikace, ale bez snadne spravy takovychto veci nebude RPM tim cim je,,,,
4. 6. 2013 at 18:57
Logicky bych předpokládal, že když má uživatel jako národní prostředí češtinu a nainstaluje LO, mělo by mu to automaticky nainstalovat český jazykový balíček. To je přesně jedna z věcí, které BFU nerozumí a nechce řešit, proč mu v tom LO nefunguje česká kontrola pravopisu.
5. 6. 2013 at 11:03
Doobre, zni jako easy fix pro lokalizaci. Ale co trebas balicky ala plugin (do gimpu..)
12. 6. 2013 at 16:39
Tak RPM stejne driv nebo pozdeji zabiji a to vsechny strany, nejen BFU 🙂
4. 6. 2013 at 17:16
V tomto případě nejde o to vytvořit nějaký mechanismus distribuce placeného softwaru, ale nabídnout uživatelům centrum, kde si můžou listovat jen aplikacemi včetně screenshotů, hodnocení atd. To lze samozřejmě provozovat také jen s open source aplikacemi. Na licenční politice Fedory se nic nemění.