Reportáž z konference FOSDEM, která se konala počátkem února v Bruselu.
...be.Welcome...
Brusel je hlavní město Belgie, ale díky koncentraci vrcholných orgánů Evropské unie se dá považovat i za její hlavní město. Ale především jednou ročně se stane centrem téměř veškerého open-source dění. Ano, mluvíme o FOSDEMu. Oficiálně zkratka znamená Free and Open Source Software Developer's European Meeting, ale rozhodně přesahuje rozsahem a důležitostí hranice našeho malého kontinentu. Jedná se totiž pravděpodobně o největší komunitní akci, pořádanou právě komunitou pro komunitu, nadšenými dobrovolníky, na které se vyskytují všichni vývojáři, kteří ve světě svobodného softwaru něco znamenají. FOSDEM samozřejmě není omezený jen na vývojáře, potkáte zde i běžné uživatele, ale svým obsahem se na ně zaměřuje jako na primární skupinu návštěvníků. A těm nabízí neuvěřitelné množství technicky zaměřených setkání a přednášek – jak už v hlavních přednáškových sálech, tak i v malých místnostech pro vývojáře (tzv. DevRooms). O jejich rozsahu se můžete přesvědčit například v programu, kde najdete více než 430 nejrůznějších přednášek! Samozřejmostí jsou i stánky nejrůznějších svobodných projektů a i Fedora měla své zastoupení – se spoustou přednášek fedořích vývojářů (především ze společnosti Red Hat).
...Den první (a nultý)...
Celý FOSDEM začíná již tradičním pátečním pivem – doporučujeme přečíst si Beer Distribution Algorithm v 3.2 (stable) na webu akce (http://fosdem.org/2012/beerevent). Naše skupina části brněnských vývojářů ovšem (jako spousta ostatních návštěvníků) bojovala s nepříznivou dopravní situací v Bruselu, způsobenou náhlou nadílkou sněhu a byla nucena večer strávit pokusem dostat se do hotelu. Kvůli počasí a neskutečné zimě byl také letošní FOSDEM překřtěn na FROSTDEM. První den se nesl ve znamení několika hlavních přednášek, které se týkaly aktuálního dění v komunitě – od obecných témat, jako je model pro komerční využití open source, přes Linux na mobilních zařízeních a virtualizaci (s různými přístupy, jako je KVM a na kontejnerech postavené OpenVZ). Pro vývojáře a uživatele linuxového desktopu bylo nejzajímavější představení aktuálního stavu projektu Wayland, který má nahradit jeho stávající grafickou architekturu. Kristian Høgsberg dokázal přítomným posluchačům, že Wayland dostává skutečné obrysy a nějakou chvíli už se nejedná jen o experiment v počátečních fázích vývoje. Architektura Waylandu konsoliduje do jednoho celku kompozitor, správce oken a display server a v současné době již existuje funkční implementace referenčního kompozitoru Weston. Pracuje se na integraci do Gtk, Qt 5, EFL, SDL atd. Finální verze 1.0 by měla vyjít ještě letos.
Vedle hlavních přednášek v sobotu běžely tzv. lightning talky, krátká představení různých projektů. Mezi další běhy přednášek patřil virtualizační, pro který by bylo v sobotu lepší označení cloudový. Francesco Vollero a Michal Fojtík představili projekty Aeolus a Delta Cloud, na nichž oba pracují v brněnské pobočce Red Hatu. Hlavním poselstvím je zabránit tzv. vendor lockinu v proprietárních cloudových službách. Velký zájem byl taky o embedded, cross distribution a především X-Desktop běh. Z pohledu Fedory a jejího KDE spinu stojí za zmínku KDE Telepathy talk. Uvažuje se, že ve Fedoře 17 nahradí v upstreamu již dále nevyvíjený komunikátor Kopete. Určitě potěší, že jeden z hlavních vývojářů (a taky jeden z přednášejících) je Martin Klapetek. Přednáška o designu Gnome 3 byla jedna z nejzaplněnějších a přes dotazy z publika málem nemohla pokračovat následující přednáška Ze známých projektů pak měly vlastní místnosti například LibreOffice, Mozilla, JBoss.org, Mono, PgSql, včetně dnes již raritní Ady a GNUstepu. Samostatnou kapitolou pak byl právnický "Legal" běh, ve kterém Fedoru zastupoval Richard Fontana. Ten má v Red Hatu na starosti právě právní záležitosti kolem Fedory a open source jako takového. V sobotu byl k dispozici i Open Mobile Linux DevRoom, na kterém byly představeny zajímavé mobilní hračky postavené na Linuxu jako Raspberry Pi (a projekt QtonPi postavený nad Fedorou) a nová "střeva" pro známý open smartphone Freerunner. Více se dočtete v samostatné reportáži na portálu Openmobility (snad již brzy:-)).
...Den druhý, svátečně-nedělní...
Vše pokračovalo další dnem – a to neméně nabitým programem. Struktura běhů byla podobná předchozímu. Hlavní přednášky ve velkých sálech a pak dalších zhruba 20 paralelních. Virtualizační běh byl v neděli zaměřenější právě na virtualizaci, na rozdíl od výše zmíněné soboty. Mluvilo se o Spice, přesměrování USB do virtuálních strojů, oVirtu a Xenu a KVM. Cross distribuční běh byl více zaměřený na vývoj distribucí pro ARM, infrastrukturu a distribuci. V X-desktop místnosti se opět promísila konkurenční prostředí Gnome a KDE s Waylandem. Za zmínku stojí, že autoři Amaroku už pracují na třetí verzi tohoto oblíbeného multimediálního přehrávače s rozhraním v Qt Quick. Tím se dostáváme k další přednášce, kde Lars Knoll (nejvyšší Troll) a Thiago Macieira představili nově vzniklý Qt Project – Qt pod tzv. Open Governance. Při nastavování pravidel projektu se inspirovali meritokracií ve Fedoře a během prvních tří měsíců pocházelo více než třicet procent commitů od přispěvatelů mimo společnost Nokia. Připravovaná pátá verze Qt by se měla dočkat finální verze na přelomu poloviny letošního roku. Lars s Thiagem nechali posluchače nahlédnout pod pokličku vývoje – můžeme se těšit na lepší podporu nových architektur (jako je Android a opět Wayland), oddělení jazyka QML od Qt Quick, Qt Scene Graph založený na OpenGL atd. Podle Larse Nokia s Qt nadále počítá ve strategii pro příští miliardu mobilních zařízení a celý vývoj směřuje tímto směrem – modularizace a menší HW náročnost.
Zbylé místnosti si rozdělily další zajímavé projekty – v neděli PgSql vystřídalo MySQL, Mozilla pokračovala svým během (včetně zajímavých plánů na změny architektury Firefoxu pro mobilní zařízení – s nativním uživatelským rozhraním), vývojáři her se sešli v GameDev místnosti. Přibyli Smalltalkeři, BSD, Perl, free Java. V mikrokernel běhu zaujal výrazné místo HelenOS, svobodný operační systém původem z pražského matfyzu. Lidi od grafiky musela zaujmout X.org místnost, opět věnovaná Waylandu a následně i open-source color managementu. Ten je v současné době hodně horké téma, kde spolu zápasí projekt Colord, původně pocházející z Gnome a Fedory od Richarda Hughese a Oyranos, za kterým stojí Kai-Uwe Behrmann a libre graphics komunita. Bohužel více než o technický problém se jedná a osobní nevraživost.
Pro administrátory (nejen Fedory) byla přínosná část věnující se konfiguraci systému a jeho správy. Místnost zaplnili téměř výhradně právě administrátoři, pro které je administrace denní chléb, a vytvořil se tak prostor pro zajímavou diskuzi s vývojáři konfiguračních nástrojů. Projekt Rudder staví velmi pěkné webové uživatelské rozhraní nad CFEnginem (nástrojem pro automatizovanou správu rozlehlých IT infrastruktur). Současná verze je vydána jako open source a existují balíčky pro významné serverové distribuce (SLES, RHEL). Celá idea je založená na šablonách konfigurace. Projekt Matahari se naopak snaží vytvořit objektově orientované API pro správu systému. K tomu využívá sběrnice QMF postavené nad protokolem AMQP. Autor tohoto článku pomohl Zanu Bitterovi představit část, využívající lokální sběrnice DBus. Matahari API a jeho agenti jsou pak dostupní jak vzdáleně, tak i lokálně, bez potřeby běžícího Qpid brokeru. Zmínka o DBusu na serveru však u přítomným administrátorů nebyla přijata s nadšením (Matahari ovšem na DBusu nezávisí).
...Pocity...
FOSDEM je opravdu víc než ohromná akce, i když to tak na první pohled vůbec nevypadá. Davy lidí se rozprostřou od velkých přednáškových sálů až po malé místnosti pro pár vývojářů, kteří tak mohou v klidu diskutovat nad dalším vývojem svých projektů. Přesto však 20 souběžných běhů přednášek každý den s minimální pauzou dokážou člověka zaměstnat a vyždímat z něj poslední kapku života. Ale nebyl by to Brusel a Belgie, kdyby pak nemohl nabrat energii zpět ve formě čokolády ve všudypřítomných obchodech s pralinkami ("Vy budete taky z FOSDEMu," říkala paní nadšená z výše tržby za jeden víkend, která v dané lokalitě vydá na několik měsíců) a tu doplnit výborným belgickým pivem. Nakonec pak překvapí velikosti známých symbolů Bruselu – čurající chlapeček je menší, než byste si představovali, a Atomárium naopak o hodně větší. FOSDEM je svátek svobodného vývoje a i přes chaos Bruselu se jedná o akci, na které není možné chybět, přestože se někteří nedostanou dále než za práh Delirium Café (kde se koná pivní event)...
Fotografie: Nicu Buculei.