Fedora měla na letošním LinuxTagu opět stánek a mezi osazenstvem byli také zástupci české komunity. Jak největší linuxová akce v Evropě letos probíhala?
Zastoupení Fedory
Na LinuxTag jsem se letos vypravil už potřetí. Tentokrát jsem jel autem, protože jsme vezli docela dost materiálu, a nazpátek do Brna jsem musel odvést dvě krabice triček pro GUADEC. Z Brna jsme vyjížděli s Francescem Vollerem a v Praze jsme nabírali Mira Hrončoka s jeho 3D tiskárnou. V Berlíně jsme se potom setkali s dalšími ambasadory – Sirkem Kemterem, Christophem Wickertem, Dominicem Hopfem, Jensem Kühnelem (všechno Německo), Sebastianem Mäkim (Finsko) a předposlední den nás posílila ještě Aleksandra Fedorova z Ruska.
LinuxTag
LinuxTag je akce rozměrů, na které není našinec, navštěvující české linuxové akce, zvyklý. Oficiálně na LinuxTag každoročně dorazí 12 tisíc lidí. Jedná se o veletrh, kde je velká výstavní část s desítkami stánků, která je doplněná o pět velkých přednáškových sálů. Ani LinuxTagu se klesající trend v oblasti veletrhů nevyhnul. Akce stále žije hlavně kvůli tomu, že je organizována neziskovou organizací a desítkami dobrovolníků. Letos se zdála být o něco menší, ale možná to bylo jen tím, že byla přesunutá do jiných prostor Messe Berlin, a Open IT Summit, který je více byznysově orientovanou částí LinuxTagu, byl ve vedlejší budově.
3D tisk ve Fedoře
Stánek Fedory opanovala především Mirova 3D tiskárna, která byla po celé čtyři dny největším lákadlem. Právě 3D tisk je jednou z nejzajímavějších novinek ve Fedoře 19. Doteď totiž neměla žádná distribuce nástroje pro 3D tisk zabalené v repozitářích. Člověk musel přidávat externí repozitáře či si nástroje kompilovat ze zdrojového kódu. Dostat do systému softwarovou výbavu pro 3D tisk tak byl docela zdlouhavý proces. Ve Fedoře 19 to je jeden příkaz YUMu. To jsme vysvětlovali těm, kteří se ptali, co dělá 3D tiskárna na stánku Fedory. Další, i když o poznání menší atrakcí byl desktop běžící na Raspberry Pi. První den jsme používali Fedora Raspberry Remix, ale druhý den vyšla Pidora, a tak jsme ji hned nasadili jako čerstvou novinku.
3D tiskárna byla po celou dobu v obležení návštěvníků, včetně dětí
Ostatní distribuce
Kromě Fedory tam byly stánky i dalších distribucí: Mageia, Ubuntu, openSUSE, Debian, Gentoo, Kanotix, ... Zajímavé bylo, že distribuce Ubuntu a Kubuntu měly zcela samostatné stánky a Kubuntu se raději připojilo ke stánkům Qt a KDE. Jsem rád, že ve Fedoře ještě takový viditelný rozkol nemáme a pořád táhneme za jeden provaz a propagujeme všechna prostředí (rozdávali jsme DVD s pěti různými desktopy a ambasadoři na stánku patřili mezi uživatele GNOME, KDE i Xfce).
Doprovodný program
LinuxTag je hlavní akcí linuxovou událostí v Německu, na kterou se sjede do Berlína řada lidí z celého Německa, ale i ze zbytku světa, a každý den se koná doprovodná akce. Ve středu jsme byli pozvaní na sraz GUUG (German Unix User Group), velmi staré sdružení uživatelů, kde se průměrný věk pohybuje nad 50 lety. Další den se konala LinuxTag Night v pevnosti Spandau Zitadelle, kde se sešla většina pořadatelů, stánkařů, ale i návštěvníků LinuxTagu. V pátek se pravidelně koná večeře pro lidi z Red Hatu a Fedory, kterou jsem už podruhé vynechal, a v sobotu jsme po skončení LinuxTagu zamířili do velkého berlínského hackerspace c-base (kéž bychom něco podobného formátu měli v Praze nebo Brně...).
Pidora s Xfce běžící na Raspberry Pi
Lidé
Na LinuxTagu lze také pravidelně potkat celou řadu open-source vývojářů včetně přispěvatelů do Fedory. Bohužel letos to bylo z tohoto pohledu trochu slabší, protože LinuxTag se konal velmi blízko LinuxCon Japan. Nicméně tradičním účastníkem byl Jörg Schilling, člověk, díky kterému jsme mohli svého času na Linuxu vypalovat CD a DVD. Naopak trochu netradičním byl Matthew Garrett, dlouholetý vývojář Red Hatu, který se v poslední době věnoval podpoře UEFI ve Fedoře.
Závěr
LinuTag byl i letos povedenou akcí. Jež až neuvěřitelné, jak dokáže německá komunita ještě takovou akci udržet v době, kdy zaniká jeden veletrh za druhým. Co se letos opravdu hodně nevyvedlo, bylo počasí v Berlíně. Prakticky celý týden nás provázela zima a déšť. Ostatně jako i po návratu doma.