Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 25. listopadem.
Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.
HyperKitty je tady!
Můžete si říkat, co to vůbec HyperKitty je? Je to pěkný název pro něco, co už tak hezké není (a zatímco věříme, že si budete myslet, že je to skvělé, tak to není hyperaktivní). Je to nové moderní webové rozhraní pro všechny mailing listy Fedory. Během Flocku v srpnu jsem mluvil o tom, jak moc je aktivita uvnitř Fedory pohřbena pod archaickými technologiemi – mailing listy a IRC (Internet Relay Chat). Necháme IRC na jindy, ale HyperKitty je část skládačky k přenesení mailing listů na viditelný svět webu – bez odstraňování fungujících věcí.
HyperKitty je oficiální webové rozhraní pro Mailman3, na který migrujeme většinu našich mailing listů během tohoto týdne. Po dokončení migrace by jste měli mít možnost používat nové rozhraní HyperKitty pro čtení a psaní do mailing listů a nebo můžete pokračovat v jejich používání tradičním způsobem. Registrovaní uživatelé Fedory mohou dokonce psát bez nutnosti se přihlásit ke každému mailing listu zvlášť. Online archivy pak budou milionkrát použitelnější.
Mohlo dojít k změnám některých hlaviček a pokud filtrujete zprávy z mailing listů, tak se připravte na to, že bude potřeba filtry upravit. Podívejte se na wiki stránku pro více detailů o migraci.
Volby pro Fedoru 24
S tím, že Fedora 23 vyšla je čas obnovit komunitní správu. Nominace už jsou uzavřené a nyní probíhají kampaně. Na nominace se podívejte na Fedora Council (naše vedení na nejvyšší úrovni), FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) a FAmSCo (Fedora Ambassadors Steering Committee, kde právě probíhá obměna – můžete se podívat na diskuzi na mailing listu Fedora Councilu). Povšimněte si, že minule jsme prováděli rozhovory na Fedora Magazine, ale teď budou na Fedora Community Blog, takže si dejte pozor, aby jste se na ně nezapomněli podívat. Hlasování začne 8. prosince.
Mimochodem, odkazy vedou na HyperKitty, takže máte příležitost jej vyzkoušet.
DevConf.cz uzávěrka přihlášek pro přednášející
DevConf.cz se koná jednou ročně a je to konference zaměřená na technologie a open source.Cílí především na vývojáře a pořádá ji pobočka Red Hatu v Brně. Vstup je zdarma a každým rokem na konferenci přijdou tisíce lidí. Většinou na DevConfu máme spoustu aktivit kolem Fedory a budu tam i já se svou přednáškou o stavu Fedory, kterou nesmím zapomenout přihlásit! Pokud chcete něčím přispět, tak se můžete přihlásit také! Uzávěrka je 30. listopadu.
Wayland je v Rawhidu výchozí
Wayland je novou generací grafického „základu“ a eventuálně nahradí současný grafický systém X11.
Vývojář Fedory Ray Strode nedávno napsal do Fedora Developers listu o tom, že v Rawhidu je Wayland výchozím sezením. Když se v Rawhidu (neustále se pohybující větev Fedory) přihlásíte do GNOME, tak zde předtím byla možnost zvolit mezi Xorg a Waylandem. Tato změna (Wayland by Default) je jednou z velice očekávaných novinek Fedory 23.
Ray taky poznamenal, že změna je stále jen ve stádiu návrhu – jestli by se to nemělo povést, tak úprava nebude povolena (a výchozím zůstane Xorg) a Rawhide bude znovu nabízet obě možnosti. Cílem je hladký průběh pro uživatele a ještě zbývá připravit spoustu věcí. Ale jak říká Ray, „je skvělé, že už to v Rawhidu máme a můžeme této změně vystavit co nejvíce uživatelů a opravit před vydáním co nejvíce problémů“. Takže jestli používáte Rawhide, tak testujte a hlaste chyby!
Shrnutí Fedora Activity Day – Python 3
Minulý víkend (ne minulý, ale předminulý) proběhl Activity Day (FAD), kterého se zúčastnily více než dva tucty Fedora Python vývojářů z celého světa. Pracovali na portování starších Python 2 balíků na Python 3. FAD se konal chvíli po vydání Fedory 23, která obsahuje ve výchozím stavu Python 3 místo Pythonu 2. Byla to také příležitost získat jeden z našich neobyčejných odznáčků – Parselmouth badge. O tomto FAD si můžete přečíst shrnutí, které sepsali Abdel Gadiel Martínez Lassonde a Matěj Stuchlík. Můžete taky udělat mnohem více jestli jste Pythonista - přidejte se na #fedora-python na IRC Freenode a zjistěte, kde můžete přispět.