Fedora je systém, který se snaží respektovat soukromí uživatelů. To ale neznamená, že jsou její uživatelé zcela ochráněni před různým šmírováním. Největší riziko hrozí od webových služeb ve prohlížeči. Pojďme se podívat na to, jak ve výchozím prohlížeči Fedory - Firefoxu alespoň znesnadnit, když už ne zabránit, sledování vaší online aktivity.
Zabudovaná ochrana
Firefox už řadu verzí nabízí blokování kódu, který do stránek vkládají služby, které jsou známé sledováním aktivity uživatelů. Můžou to být reklamní systémy sledující, jak se pohybujete po webu, můžou to být třeba prvky od Facebooku, který se snaží o totéž. Dříve šlo toto blokování nastavit pouze v pokročilých nastaveních about:config, nyní jej naleznete přímo v Převolbách v sekci Soukromí a zabezpečení. Ve výchozím stavu je blokování zapnuto pouze v anonymních oknech, můžete jej ale zapnout pro všechna okna. Vemte ale v úvahu, že tím přijdete o funkcionalitu třeba v podobě diskusí na stránkách provozovaných Facebookem.
Facebook Container
Světem teď hýbe aféra zneužívání dat uživatelů Facebooku. Ten nesbírá pouze data ze svých stránek, ale skrze prvky na stránkách jako vložená diskuse nebo tlačítko "Like" dokáže sledovat vaši aktivitu i mimo Facebook. Předchozí zabudovaná ochrana tyto prvky blokuje. Pokud ale chcete Facebook izolovat ještě více, můžete si nainstalovat rozšíření Facebook Container, které vytvořila přímo Mozilla. Využívá nepříliš známé funkce Firefoxu, která umožňuje si rozdělit brouzdání po webu do několika izolovaných kontejnerů. Je to, jako byste měli otevřených několik prohlížečů vedle sebe. Kontejnery spolu nesdílejí informace, které si stránky do prohlížeče uloží (např. cookies).
Rozšíření vytvoří speciální kontejner pro Facebook a kdykoliv jeho stránku otevřete, běží izolovaně od zbytku sezení. Panel Facebooku je pak odlišený i vizuálně tak, že je modře podtržený a v adresním řádku je modrý nápis Facebook s kufříkem.
DuckDuckGo Privacy Essentials
Dalším užitečným rozšířením je DuckDuckGo Privacy Essentials. DuckDuckGo je vyhledávač, který si zakládá na tom, že nesleduje své uživatele a maximálně respektuje jejich soukromí, ale nezůstává s tím pouze u své služby. Sponzoruje open-source projekty, které se věnují bezpečnosti a soukromí, a také vyvíjí rozšíření pro prohlížeče, které se snaží chránit vaše soukromí. Vpravo na horní liště zobrazuje ikonu, která vám dává pomocí písmen abecedy rychlou informaci o tom, jak si stránka vede z pohledu bezpečnosti a soukromí. Např. duckduckgo.com je hodnoceno jako "A", Facebook jako "D". Po kliknutí na ni se pak můžete dozvědět, kolik bylo zablokovaných sledovacích prvků a jakých, nebo jaké má stránka hodnocení z pohledu ochrany údajů uživatelů. Dle mých zkušeností toto rozšíření blokuje sledovací služby ještě svědomitěji než zabudované blokování ve Firefoxu zmíněné na začátku článku.
1. 4. 2018 at 15:00
Já používám už docela dlouho Ghostery. Můžete mi říct, jestli je vaše řešení lepší, horší nebo srovnatelné? Děkuji.
3. 4. 2018 at 11:30
Zásadní rozdíl je v tom, že rozšíření od DuckDuckGo ani zabudované blokování sledovačů ve Firefoxu není primárně zaměřeno na blokování reklamy. Ghostery je primárně blokovač reklamy. Některé reklamy výše zmiňovaní taky zablokují, protože obsahují i sledovače aktivity, ale jinak proti reklamě nejdou.
3. 4. 2018 at 12:52
a co privacy badger? ma zmysel ho pouzivat spolu s duckduckgo?
3. 4. 2018 at 14:35
Oba dělají primárně tu samou věc: blokují sledovače aktivity. DDG ještě přidává hodnocení stránek podle toho, jak respektují soukromí uživatelů. Mít oba naráz asi nemá smysl.