Určitě Vás někdy napadlo, že webové stránky, které navštěvujete často, by bylo vhodné mít v "Činnostech", prostě aby byly snadno přístupné jako libovolná aplikace. Může jít o oblíbený zpravodajský web, nebo třeba sociální síť. Vytvoření záznamu se také může hodit, pokud stáhnete nějakou aplikaci, která je spustitelná pouze z příkazové řádky, nebo správce souborů.

Soubory s koncovkou .desktop

Autor článku používá GNOME

Spouštěče aplikací (launchery) používájí koncovku .desktop, ale ve své podstatě jde jenom o obyčejné textové soubory s několika nastaveními. Spouštěče podléhají specifikaci FreeDesktop.org a projekty GNOME a KDE je implementují obdobně.

Základní struktura takového souboru je klíč=hodnota a klíče je možné seskupovat do [skupin].

Příklad souboru .desktop pro spouštění aplikace


[Desktop Entry]
Name=Chytrý program
Exec=/home/fedora/chytry_program/run.sh
Icon=/home/fedora/chytry_program/icon.png
Type=Application
Categories=GTK;GNOME;Utility;
  • Name říká, jak se aplikace bude jmenovat.
  • Exec určuje cestu ke spustitelnému souboru, buď úplnou, nebo pouze název souboru, spustitelný soubor je umístěn někde v cestě uvedené v $PATH. Pokud aplikace nemá cestu ke spustitelnému souboru, nebo je neplatná nepůjde ani vyhledat
  • Icon udává cestu k ikoně. Využijte plnou cestu, nebo nějakou předdefinovanou ikonu. Jak hledání odpovídající ikony gnome funguje je možné se dočíst v dokumentaci
  • Type říká jaký typ spouštěče chceme mít. nautilus nedávno na tomto místě zrušil podporu pro Link a nefunguje ani Directory, takže můžeme použít jenom Application (aplikace, či obecněji příkaz).

Otevření webové stránky

Řekněme, že chcete otevřít webobou stránku magazínu MojeFedora ve vašem oblíbeném prohlížeči. Můžete buďto vytvořit spouštěč, který v Exec bude obsahovat přímo instrukce prohlížeči, např. firefox http://mojefedora.cz. Ovšem takto vytvořený spouštěč ignoruje uživatelské preference.

Vhodnější je použití příkazu xdg-open https://mojefedora.cz, který respektuje nastavení.xdg-open je možné použít nejen pro webové stránky, ale i pro lokální soubory, nebo adresáře. Například xdg-open ftp://example.com, apod.

Grafické editory položek v menu

Jedním z projektů je například Alacarte. Rozhraní je strohé, ale na druhou stranu efektivní. Umožňuje vytvářet položky a řadit je do kategorií. Je dostupný ve standardních repozitářích sudo yum install alacarte.

Alacarte, celkový pohled na program

Alacarte, vytváření, či editace položky

Velmi hezky zpracovaný editor se jmenuje jednoduše "AppEditor" a je součástí projektu Elementary OS. Ačkoliv by jeho instalace byla problematická, protože používá jiné systémové motivy, hodí se, že existuje i ve flatpak verzi na Flathubu.

AppEditor, pěkný editor .desktop souborů

A MojeFedora.cz v správci souborů?

Obsah .desktop souboru, který mám v cestě ~/.local/share/applications/mojefedora.desktop. Samozřejmě musíte mít i ikonku.

[Desktop Entry]
Name=Moje Fedora
Exec=xdg-open https://mojefedora.cz
Icon=/usr/share/icons/HighContrast/256x256/apps/fedora-release-notes.png
Type=Application
Categories=Internet;

Může se hodit

Spouštění .desktop souboru z terminálu (dex je nutné mít nainstalovaný) dex /cesta/k/souboru

Pokud chcete například pohlídat syntaxi a zobrazit nápovědu k vašemu .desktop souboru, zkuste: desktop-file-validate /path/to/file.desktop

Jestliže nejsou některé protokoly (ftp, sftp, apod.) obsluhovány tak, jak byste si představovali, je možné to napravit příkazem xdg-mime