Ve čtvrtek 4. května odpoledne Google vyhlásil, které projekty budou součástí letošního Google Summer of Code (GSoC). Fedora je jednou z organizací, které se účastní letošního ročníku a tak přinášíme, kteří studenti stráví celé léto prací na projektech, které souvisí s Fedorou.
Co je Google Summer of Code
Pro případ, že by jste o tomto programu ještě nevěděli, doporučuji se podívat na oficiální web GSoC. Shrnutí (vypůjčené z podtitulku oficiálního webu) by pak bylo zhruba takovéto:
Google Summer of Code je globální program zaměřený na přivádění nových vývojářů z řad studentů do vývoje open source. Studenti spolu s open source organizacemi pracují na trojměsíčních programovacích projektech během jejich letních prázdnin.
To v praxi znamená, že na jaře Google spolu s FLOSS organizacemi vybere mnoho talentovaných studentů, kterým pak v létě platí za vývoj těchto projektů místo toho, aby pracovali po brigádách.
Ve výsledku z toho těží všichni - pro organizace to znamená výrazný posun jejich projektů a potenciál budoucích přispěvatelů. Mezitím si studenti nejen poměrně pěkně vydělají (letos byl příspěvek pro české studenty $3600), ale navíc se zapojí do zajímavého projektu a v neposlední řadě je účast v tomto programu určitě pěknou položkou do životopisu.
Google tento program spustil v roce 2005 a Fedora se ho poprvé zúčastnila hned další rok a od té doby je jeho součástí bez přestávky. Letos je to tedy jedenáctý rok její účasti.
Pro ilustraci, loni bylo přijato celkem 1206 studentů a 10 z nich pracovalo na Fedoře a příbuzných projektech.
Letošní ročník
Teď tedy k jádru věci: Letos se GSoC účastní celkem 201 organizací a ve čtvrtek Google oznámil 1317 jmen studentů, kteří se budou programu účastnit letos. Pro nás je důležité hlavně to, že 6 z nich bude pracovat na Fedoře! Konkrétně kdo a na jakém projektu to bude si můžete přečíst zde:
- Pravinkumar Chaudhary: Centrální generování metrik
- David Silva: Systém pro kontinuální monitorování zranitelností zdrojového kódu
- Ilias Stamatis: Vývoj nástrojů pro administraci 389 Directory Serveru
- Mandy Wang: GSOC: Migrace Plinth pro Fedora Server
- Sahil Budhwar: Vývoj předloh frontendu pro Patternfly
Co studenty čeká dál
Vyhlášením přijatých projektů začíná takzvaný "Community Bonding", tedy fáze sbližování s komunitou. Studenti si vytvoří účty ve FAS, začnou se účastnit diskuzí na mailing listech a na IRC a celkově
Mimo to je to také čas pro nastavení vývojového prostředí a možná poslání pár malých patchů do projektu, ke kterému se přihlásili. Nicméně, ta hlavní programovací část (toho, co bylo součástí studentovy přihlášky) začíná až 30. května a končí 21. srpna.