Letošní Flock začal keynote Fedora Project Leadera Matthew Millera, který se zaměřil na stav Fedory. Jeho prezentace přinesla celou řadu dat a statistik, pomocí kterých popisoval zdraví projektu a distribuce. Pojďme se na ty nejzajímavější podívat.
Matthew ukázal statistiky unikátních IP adres, z kterých byl poslán požadavek na repozitáře Fedory. Tento ukazatel samozřejmě neozbrazuje věrně počet uživatelů. Za jednou IP adresu se mohou skrývat klidně tisíce instalací Fedory. Stejně tak jedna instalace se může připojovat z různých IP adres. Nicméně to je asi nejpřesnější ukazatel, který máme, protože unikátní instalace nesledujeme (kvůli soukromí uživatelů), a data jsou v čase srovnatelná, takže lze podle nich odhadovat trendy. Vydání Fedora 20 a 21 se už dostala na úroveň velmi populární F14 a nárůst oproti vydáním F18 a F19 je téměř dvojnásobný.
Podle dat za posledních 30 dní stále polovina uživatelů používá F20 a F21. Aktuální F22 má zhruba 40 % uživatelů. Zajímavé také je, že zhruba 20 % uživatelů stále provozuje starší, nepodporované verze Fedory. Zastoupení F23 a Rawhide je minimální.
Zajímavé jsou také statistiky toho, jaké verze Fedory jsou nejvíc stahované. 68 % stažení z getfedora.org tvoří Fedora Workstation, 14 % přísluší Fedora Server, 5 % nejpopulárnější ze Spinů - KDE, 4 % Fedora Cloud.
Co se týče architektur, suverénně vede x86_64. Ještě v roce 2009 měla jen 25 %, dnes už to je kolem 85 %. x86_32 je jednoznačně na ústupu a ve Fedoře už probíhají debaty, jestli se má tato platforma vypustit jako primární. Všechny ostatní platformy včetně ARM mají minimální podíl.
Zvýšil se také objem testování. Počet udělených karem, pomocí kterých testeři hodnotí aktualizace v updates-testing, se oproti letům 2012-2013 zvýšil na dvojnásobek. Zvyšuje se také počet IRC meetingů. V roce 2013 se jich konalo 846, loni 1066 a letos už 765. Repozitáře Copr rostou vysokým tempem a letos již Copr počtem buildů překonává Koji, které slouží k sestavování balíčků pro oficiální repozitáře.
Matthew ukázal také statistiky Fedora Magazine. Jeho návštěvnost také roste vysokým tempem. V roce 2013 začínal a neměl téměř žádnou návštěvnost. Loni dosáhl na 667 tisíc zobrazení a za tento rok to je již 1037 tisíc. Nejlepším měsícem byl květem s 200 tisíci zobrazeními. Největším zdrojem přístupů je start.fedoraproject.org. Mezi sociálními sítěmi vede Google+ následovaný Redditem, Twitterem a Facebookem. Fedora Magazine se stal zdrojem také pro mnoho populárních webů o Linuxu a open source jako phoronix.com, lxer.com, slashdot.org, lwn.net.
Nejvíce přístupů má Fedora Magazine z USA. Pro nás je jistě zajímavé, že pokud se zobrazení přepočtou na počet obyvatel, je na prvním místě jednoznačně Česká republika.
Chcete-li se dozvědět více, můžete si stáhnout celou prezentaci.