Tento týden hýbou světem IT dvě zranitelnosti odhalené v moderních procesorech - Meltdown a Spectre. Svým rozsahem se jedná možná o dosud největší odhalený bezpečnostní problém. Meltdown umožňuje obejít základní izolaci aplikací a operačního systému a zpřístupnit obsah paměti a tedy i citlivé informace systému a ostatních programů. Spectre pak umožňuje obejít izolaci mezi jednotlivými aplikacemi a dovoluje útočníkovi přesvědčit správně fungující aplikace, aby mu vyzradily své citlivé informace.
Týká se tento problém také mě?
S největší pravděpodobností ano. Zranitelností Meltdown jsou zasaženy všechny procesory od Intelu od roku 1995 (kromě Intel Itanium a Intel Atom před rokem 2013). Není ovšem vyloučeno, že se problém může týkat také procesorů od AMD a ARM. Spectre se pak týká prakticky všech procesorů, potvrzené jsou minimálně ty od Intelu, AMD a ARM.
Jak se můžu bránit?
Správci kernelu ve Fedoře již před dvěma dny vydali aktualizaci s úpravou, která zabraňuje zneužití zranitelnosti Meltdown. Konkrétně se jedná o verzi balíčku 4.14.11 pro Fedoru 26 a 27 a 4.15 RC pro Rawhide. Pokud jste na tyto verze kernelu ještě neaktualizovali, učiňte tak co nejdříve, např. příkazem: sudo dnf --refresh update kernel
(a restartováním počítače do nové verze jádra).
Oprava s sebou bohužel přináší také nepříjemné snížení výkonu. Jeho velikost se liší podle typu operací. Na těch, které vyžadují velké množství systémových volání, se propad projeví nejvíce. Podle počátečních měření se u běžného desktopového počítače propad výkonu pohybuje v průměru kolem 10 %, u nasazení v high computing performance to ale může být i 30 %.
Na opatření proti Spectre se i nadále pracuje v upstreamových projektech a Fedora jej poskytne hned, jakmile bude k dispozici.
6. 1. 2018 at 20:22
Asi by bylo vhodne si rict, zda dany problem ma zasadni vyznam na „jednouzivatelskych“ desktopech. Samozrejme je to dira, ale je uplne stejna jako spustit jakoukoli jinou neduverychodnou aplikaci. Jina situace je na serverech, predevsim tam kde je virtualizace a hromada „neznamych“ uzivatelu. Tzn. skutecne stoji 10% ztrat vykonu za tu opravu. Myslim ze se v klidu da pockat az se oprava vychyta, protoze tohle povazuju za quickfix – mazat vzdycky cely TLB to je kladivo na komara.
8. 1. 2018 at 10:22
IMHO to má zásadní význam i na osobních počítačích. Četl jsem o útocích zneužívajících Meltdown, které byly vedené JS kódem z prohlížeče. A to už je jiný level než spouštění jakékoliv nedůvěryhodné aplikace. Nehledě na to, že de facto ruší sandbox např. ve Flatpaku, který si zakládá na tom, že uživatelé můžou spouštět nedůvěryhodné aplikace, protože běží v sandboxu.
25. 1. 2018 at 10:16
Vyzera to ze Fedora po vyhlaseni Intelu ze ich patche su nebezpecne neponuka microcode_ctl-2.1-20.fc26 a aktualne ponuka predchadzajucu verziu microcode_ctl-2.1-19.fc26. V update repozitaroch ale microcode_ctl-2.1-20.fc26 zostava.
https://www.root.cz/zpravicky/intel-vyzyva-neinstalujte-nase-zaplaty/
https://bodhi.fedoraproject.org/updates/?packages=microcode_ctl
https://ftp.upjs.sk/pub/fedora/linux/updates/26/x86_64/Packages/m/