GNOME 3 je venku již více než rok, ale nedá se říct, že by se věci usadily. Naopak designéři stále přicházejí s novými a novými návrhy. Před nedávnem zveřejnil jeden z nich - Allan Day – na svém blogu návrhy, které by mohly přistát v některém z příštích vydání GNOME. A jelikož je GNOME výchozím prostředím ve Fedoře, dotknou se i velkého množství jejích uživatelů. Pojďme se tedy podívat na to, co nás čeká.

Přihlašovací a zamknutá obrazovka

Pokud je v GNOME něco momentálně rozbité, je to lockscreen. Vůbec nezapadá do vzhledu GNOME 3, okno pro přihlášení se občas vůbec nezobrazí atd. Naštěstí by se měla dočkat kompletního přepracování. Na designu pracoval Jakub Steiner a výsledek můžete vidět na obrázku níže. Lockscreen už by neměla sloužit pouze pro odemknutí systému, ale měla by také ukazovat čas, zobrazovat příchozí zprávy a možná bude k dispozici i ovládání hudebního přehrávače. Jak můžete vidět na videu, to vše bude na jakési oponě, která se klávesovou zkratkou nebo myší vysune a zobrazí se přihlašovací dialog.

Z videa také vyplývá, že přihlašovací a zamknutá obrazovka se možná spojí v jedno. Přihlašovací dialog totiž vypadá úplně stejně. Popravdě z tohoto nejsem příliš nadšený, protože přihlašovací obrazovka nedává žádný prostor pro distribuční změny jako vlastní pozadí. Celé je to až příliš šedé.

Oznámení a oznamovací oblast

O nové podobě oznámení, která by měla vyřešit některé nepříjemné problémy v použitelnosti, jsem tady již před časem psal. Designéři k tomu od té doby připojili i významné úpravy spodního skrývacího panelu, kde se schovávají všechna upozornění. Asi největší změnou má být, že panel už při zobrazení nebude překrývat obsah pod sebou, ale bude se zobrazovat jako normální panel. To znamená, že při jeho zobrazení se veškerý obsah nad ním (např. maximalizované okno) zmenší/posune nahoru. Celkový dojem bude záviset na tom, jestli bude celý přechod plynulý.

Další významnou změnou je také to, že ikony v dolním panelu už by neměly být pohyblivé. Ikony budou výrazně větší (48x48) a ztratí popisky, které způsobovaly onu pohyblivost. To ale může způsobit problémy s kontakty, které nemají avatar. Já mám někdy otevřených až 15 kontaktů z IRC, které nemají avatary. Zjistit, který je který, je bez popisků prakticky nemožné.

Posuvníky

V GNOME 3.4 a tedy ve Fedoře 17 přichází nová podoba posuvníků. Jakub Steiner se ale zaměřil na sjednocení posouvání obsahu na všech zařízeních. Vypadá to, že scrollovat bude možné i pomocí gesta myši. Při scrollování na dotykové obrazovce pomůže kinetické scrollování, které již podporu v GTK+ má.

Tisk

Kompletně přepracovaný má být dialog pro tisk. Podrobně rozpracované mockupy naleznete na wiki GNOME.

Úvodní nastavení

Prakticky každý systém má nějakou formu nastavení při prvním spuštění. Některé distribuce jej mají integrované do instalačního procesu, v některých se spustí až při prvním bootu. Designéři si myslí, že GNOME by mělo pokrývat i tuto oblast, a chtějí vytvořit vlastní nástroj pro úvodní nastavení, který by měl sloužit jako referenční. Podle mých informací by ho měla používat i Fedora, přinejmenším verze s GNOME.

Aplikace

Změny se nevyhýbají ani aplikacím. Designéři připravují některé nové aplikace a změny rozhraní v těch stávajících.

Hodiny

Tato aplikace by měla sloužit pro zobrazení časů v různých částech světa, pro nastavení budíku, stopek atd.

Poznámky

Tato aplikace by asi měla nahradit Tomboy, který stále není převedený na GTK+ 3. Jak můžete vidět na obrázku, hodně se podobá různým aplikacím na poznámky z mobilních platforem. Na první pohled mi ale nepřijde příliš praktická na jakékoliv větší množství poznámek. Raději bych, aby se pokračovalo ve vývoji Tomboy/Gnote.

Aplikace v náhledu Činnosti

Výrazné změny jsou plánovány také pro integraci aplikací do GNOME Shellu a jeho náhledu Činnosti (Activities). GNOME 3.4 přináší možnost přidávat výsledky vyhledávání v Činnostech. Designéři momentálně pracují na tom, jak mají být tyto výsledky zobrazeny.

Podle mockupů už se také nebude přepínat do seznamu aplikací tlačítkem Aplikace, ale ikonou, která bude integrovaná přímo do dashe. Vyhledávací pole bude posunuto do středu obrazovky.

Další

To je jen část připravovaných změn. Pokud vás zajímají podrobnosti, podívejte se na blog Allana Daye. Je také nutné poznamenat, že se pořád jedná pouze o návrhy, které se můžou od toho, co se do GNOME opravdu dostane, lišit. Vše je stále otevřené a designéři jsou rádi za jakoukoliv konstruktivní kritiku.