Fedora a Docker; Dobrovolníci pro obsluhu videa na Flocku; Jak se bude jmenovat Fedora 21? AppStream: snadná pomoc open source; Představte se v Join Fedora SIG.

 

(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)

Fedora a Docker

Pracovní skupiny v rámci Fedory poslední dobou hodně probíraly Docker. (Pokud vás všechen ten poprask minul, tak Docker je platforma pro distribuování a provoz aplikačních kontejnerů — něco jako odlehčená virtualizace na úrovni operačního systému. Kromě toho má v logu roztomilou velrybu.)

V pracovní skupině Fedora Cloud plánujeme produkovat oficiální dockerovské obrazy Fedory — vytvářet a nahrávat je bude tým Fedora Release Engineering. V tuto chvíli, protože je Docker klíčovou součástí nadcházejícího projektu Fedora Atomic, který bude založený na Project Atomic, provádí výchozí práci a QA naše Cloud SIG, ale časem je v plánu to předat pracovní skupině Environments and Stacks, protože to vypadá, že Docker a kontejnerizace, budou v budoucnu důležité v celé Fedoře.

Tento týden se o Dockeru mluvilo i v dalších produktových pracovních skupinách. Christian Schaller, který je členem skupiny Fedora Workstation, napsal blog o tom, jak Docker zapadá do budoucích plánů na desktopové kontejnery. A i když je to v počátečním stadiu, tak i skupina Fedora Server mluvila o tom, jak použít Docker k implementaci některých Server Roles.

Dobrovolníci pro obsluhu videa na Flocku

Organizátoři hledají dobrovolníky pro obsluhu videozáznamů přednášek. Miro Hrončok k tomu říká:

Každý 45minutový blok potřebuje dobrovolníka, který spustí kameru, bude hlídat čas a sledovat dotazy lidí na IRC (pokud bude prostor pro otázky). Bez vaší pomoci nebudeme mít streamované video ani záznamy.

Chcete-li pomoci, zapište se na stránce dobrovolníků ve wiki.

Jak se bude jmenovat Fedora 21?

Pro mnoho z nás to není nic nového, ale stále na tu otázku narážím — Jak se bude jmenovat Fedora 21? Je to snadné, bude se jmenovat „Fedora 21“, bez kódového označení. Rozhodlo se o tom v rámci Fedora Project Board minulý říjen (a hodně se o tom psalo v lednu).

V mnoha ohledech je systém kódových označení nahrazený silnějšími individuálními značkami produktů Cloud, Server a Workstation, které vznikly v rámci Fedora.next. A jak jsme o tom nedávno mluvili na setkáních Boardu, rádi bychom zavedli podobně silnější identifikaci i pro desktopové spiny. V podstatě jde o to, aby se více hledělo na to, co uživatelé dostávají, a méně na to, ve kterém půlroce bylo vydání připraveno. (Když nepočítám Beefy Miracle, pamatuje si snad někdo, který název se pojil s kterým číslem vydání?)

Buď jak buď, jak se blíží první alfaverze Fedory 21 (5. srpna, těsně před Flockem!), různé skupiny ve Fedoře na této věci pracují, včetně Fedora Marketing; týmy Docs a Websites pomáhají určit, jak to všechno prezentovat poutavým, ale přímočarým způsobem. Jako vždy vítáme vaše názory — i když už nebudeme hlasovat o (stále podivnějších) jménech.

AppStream: snadná pomoc open source

Máirín Duffy na svém blogu píše o jednoduchém způsobu, jak pomoci otevřenému a svobodnému softwaru – můžete přispívat metadata pro AppStream. AppStream je formát, který poskytuje screenshoty, ikony a popisy softwaru, a používají ho aplikace určené k instalaci softwaru ve Fedoře, například GNOME Software a Apper.

Pro přispívání do AppStream nejsou potřeba zvláštní technické znalosti — jen ochota psát o svém oblíbeném open-source softwaru nebo vyhledat informace o novém softwaru.

V tuto chvíli má metadata ve Fedoře jen asi čtvrtina aplikací, ale rádi bychom se přiblížili 100 % před vydáním Fedory 21.

Když přispějete, dostanete speciální fedorácký badge a zmíníme vás i v budoucím článku na Fedora Magazine!

Představte se v Join Fedora SIG

Tato speciální zájmová skupina je tu od toho, aby byla Fedora přátelštější pro nové přispěvatele a aby jim pomohla — což znamená možná i vám — překonat počáteční těžkosti. Člen skupiny Ankur Sinha (a.k.a. FranciscoD) nedávno začal vlákno, kde se lidé mohou představit — pokud se chcete zapojit, ale nevíte jak, tak tohle je skvělé místo, kde říct ahoj. A pokud už do Fedory přispíváte, tak je tam spousta lidí, kterým by se mohla hodit vaše pomoc.

Tak se přihlaste do mailové konference nebo se zastavte v #fedora-join na Freenode IRC na přátelský pokec (bez nutnosti komplikovaného přihlašování).