Pidora 2014: Fedora 20 pro Raspberry Pi; Big Data: Spouštění Apache Hadoop v Dockeru ve Fedoře; Jak bude vypadat Bodhi 2 – nový mechanismus Fedory pro zpětnou vazbu; Provozování nástroje Vagrant ve Fedoře s libvirt; Hledáme autory pro Fedora Magazine.
(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)
Pidora 2014: Fedora 20 pro Raspberry Pi
Chystal jsem se to dát jako hlavní zprávu minulý týden, ale když došlo na samotné psaní, tak jsem na to zapomněl – jde tedy vlastně o týden starou zprávu. Ale je to prima věc, takže je to tady – jako hlavní zpráva tento týden.
Raspberry Pi je velmi levný (začíná někde na 25 dolarech) počítač velikosti platební karty. Fedora na něm bohužel nefunguje bez úprav, ale naštěstí tyto úpravy někdo provedl. Centrum pro vývoj otevřených technologií na univerzitě Seneca v Torontu (Centre for Development of Open Technology, Seneca College, Toronto) připravuje Fedora Remix nazývaný Pidora, který je speciálně upravený pro Raspberry Pi. („Remix“ se od „spinu“ nebo jiných variant Fedory liší tím, že je připravovaný mimo projekt a může obsahovat software, který v oficiální distribuci není.)
Tento projekt zrovna vydal čtvrtou verzi, Pidora 2014. Je založená na Fedoře 20, takže dostanete všechny výhody nového vydání Fedory, plus několik specifických vylepšení, včetně lepšího výkonu, nastavení pro první boot přizpůsobené pro Raspberry Pi, zdokonalení pro „headless“ režim, tj. provoz bez monitoru, a další.
Big Data: Spouštění Apache Hadoop v Dockeru ve Fedoře
Apache Hadoop je open-source softwarový framework pro zpracovávání velkých objemů dat. Opravdu velkých – běží na tom, vyhledávací engine Yahoo a Facebook měl před dvěma lety Hadoop cluster s kapacitou 100 petabajtů. Můžete to samozřejmě používat i pro menší projekty, a Robert Radi napsal hezkou sérii zápisků o tom, jak začít používat Hadoop v Dockeru ve Fedoře. Jednotlivé zápisky přiblíží:
Určitě to stojí za přečtení, pokud vás zajímá moderní zpracovávání dat. Poslední část představuje několik zajímavých problémů, které ještě čekají na vyřešení.
Jak bude vypadat Bodhi 2 – nový mechanismus Fedory pro zpětnou vazbu
Jedna z nejdůležitějších prací ve Fedoře je testování aktualizovaných balíčků, než jsou vypuštěny pro širokou veřejnost. Zajistí to, že opravy skutečně fungují a že nepřivodí nové problémy. (Jako obvykle platí, že každá pomoc je vítaná.)
Když testeři dokončí testování balíčku, použijí nástroj, který se nazývá Bodhi, aby mohli poskytnout zpětnou vazbu správci daného balíčku, který tyto informace využije k tomu, aby se rozhodl, jestli je možné aktualizaci vydat – buď ručně, nebo pomocí přednastaveného minimálního počtu kladných reakcí. Tento systém funguje docela dobře, ale má své mouchy. Programátoři Fedory Luke Macken a Ralph Bean proto pracují na nové verzi (kreativně nazvané Bodhi 2.0), a tento týden Ralph představil video, které ukazuje jedno z vylepšení – systém zpětných vazeb, který umožňuje poskytovat podrobnější informace, takže budou testeři moci vypsat, co přesně testovali a které chyby byly opraveny místo obyčejného „dobře“ a „špatně“.
Ralph podotýká, že se na červen chystá Fedora Activity Day („FAD“) zaměřený na Bodhi 2 a Tasktron (náš chystaný systém pro automatizaci QA), a na obou nástrojích se bude hodně pracovat – skvělé zprávy pro všechny, kdo přímo pracují na QA, a pro nás, kdo užíváme výsledků jejich snažení.
Provozování nástroje Vagrant ve Fedoře s libvirt
Vagrant je nástroj pro vytváření a správu obrazů virtuálních strojů, které obsahují prostředí pro vývoj softwaru. Zvláště oblíbený je ve světě DevOps. A také je to věc, která nám ve Fedoře chyběla. Blýská se však na lepší časy. James, autor The Technical Blog of James, vydal článek o provozování Vagrantu ve Fedoře.
Díky Jamesovi za jasný a přímočarý návod. Končí prosbou o pomoc – bylo by výborné mít zmiňovaný plugin vagrant-libvirt zabalený v distribuci, aby bylo vše ještě jednodušší pro koncové uživatele. V komentářích najdete diskusi o této věci. Existuje také tiket, který žádá o oficiální Fedora Vagrant Base Box — spousta skvělých způsobů, jak se zapojit do práce na Fedoře.
Hledáme autory pro Fedora Magazine
A když už se mluví o způsobech, jak se zapojit: hledáme lidi, které by bavilo psát pro Fedora Magazine (místo, kde původně vycházejí tyto články). Nemusí se jednat o velké objemy, ale bylo by fajn mít několik dalších pravidelných článků. Pokud vás to zaujalo, nestyďte se – připojte se k Fedora Marketing a my se postaráme o to, abyste mohli začít.