DNF a chráněné balíčky (a e-mailové konference); Větev pro Fedoru 21 a zmrazení změn; Probíhají letní volby do FESCo; Každodenní sestavení Python 3.5; Pracuje se na dokumentačních „beats“; Vzpomínka na Setha.
(Pozn. redakce: seriál původně vycházi na Fedora Magazine a autorem je Matthew Miller.)
DNF a chráněné balíčky (a e-mailové konference)
DNF je správce balíčků nové generace, který má nahradit Yum ve Fedoře 22. Minulý týden probíhala dlouhá debata v konferenci Fedora devel, která se povětšinou točila kolem toho, že v DNF chybí podpora pro „chráněné balíčky“, která uživatelům zabraňuje omylem odstranit některý základní software (například správce balíčků nebo běžící jádro).
3. 7. bylo oznámeno DNF verze 0.5.3 spolu s Core DNF Plugins 0.1.1, které zahrnují také plugin podporující chráněné balíčky. Tak, tady to máme.
Myslím, že jde o dobrý příklad toho, jak někdy diskuse v rámci e-mailových konferencí neplní svůj účel. Zpráv bylo spousta, ale ve stovkách příspěvků skoro žádné nové informace – jde hlavně o přetahovanou mezi účastníky, kteří mají pocit, že je není slyšet nebo jim není nasloucháno. A tak to lidi otráví a všechen ten šum je odradí od normální debaty.
To je něco, co bychom měli změnit. Pokud je něco opravdu důležité a máte pocit, že je váš názor ignorován, existují i jiné cesty, jak na problémy upozornit – například zadat tiket orgánům FESCo nebo Fedora Project Board. Nebo říct FPL, že vás něco trápí. Každý by mělmít možnost být v rámci Fedory slyšen, i když je občas nutné rozhodovat i bez úplného konsenzu. Válčení v e-mailových konferencích (i když války spíš doutnají než vybuchují) prostě není ten nejlepší způsob.
Vím, že jsem se toho během let sám účastnil stejně jako mnozí další, ale musíme se snažit uniknout z té pasti, kterou xkcd popisuje jako Someone Is Wrong on the Internet (někdo na internetu nemá pravdu) — hádky nevyhrají počty mailů a aby byl člověk slyšet, není nutné mít poslední slovo. A co je nejdůležitější, snažte se s každým novým příspěvkem debatu pozvednout. Nejenže je to základ Fedora Code of Conduct, ale jde i o náš princip Přátelství.
Větev pro Fedoru 21 a zmrazení změn
8. 7. byl ten velký den, kdy se strom balíků pro Fedoru 21 odpojil od vývojového stromu „Rawhide“. Tento oddělený strom pro F21 bude stabilizován a stane se z něj Alpha, Beta a — v říjnu — finální vydání Fedory 21.
Jde tedy o velký milník — a čeká nás ještě spousta práce! Spousta té práce bude v rámci Quality Assurance, a v tom ohledu by se nám hodila vaše pomoc. Najde se řada menších i větších úkolů, které dohromady znamenají hodně — podívejte se na Fedora QA wiki, kde najdete rady, jak se zapojit. (Jedna ze snadných věcí, které můžete udělat, i když nejste správce balíčků, je vytvořit testovací případ pro balík, který dobře znáte.)
Proběhlo také zmrazení změn — nové funkce pro Fedoru 21 už by měly být z většiny hotové a testovatelné. Neznamená to však, že už by byly všechny změny blokované, jen to, že položky z F21 Change Setby měly být připravené k testování. Další velký milník v programu je tzv. Alpha Change Deadline (což je „zmrazení kódu“) 22. července, který bude přípravou na vydání Alpha verze 5. srpna, těsně před konferencí Flock v Praze.
Probíhají letní volby do FESCo
FESCo pořádá speciální volby, aby se zaplnila tři volná místa. Máme pět kandidátů, a od 10. do 15. července probíhají setkání na IRC. Volit se bude v následujícím týdnu.
Každodenní sestavení Python 3.5
Miro Hrončok, správce balíků ve Fedoře, oznámil, že spolu se Slávkem Kabrdou založili nový Copr repozitář s každodenními sestaveními vývojových verzí Pythonu 3. Fedora se snaží být na špici, aniž by se někdo řízl, což znamená, že občas nepostupujeme tak rychle, jak by někteří lidé chtěli. Systém Copr nabízí snadný způsob, jak sestavovat a spravovat osobní RPM repozitáře mimo hlavní sadu balíků — takže pokud chcete zariskovat, můžete to využít.
Tento repozitář využívá technologii Software Collections k instalování python35 do paralelního adresářového stromu, takže to nezaneřádí váš systém. Vlk se nažere a koza zůstane celá.
Pracuje se na dokumentačních „beats“
Petr Bokoč z týmu Fedora Docs oznámil, že už je čas začít pracovat na poznámkách k vydání Fedory 21. Jde o další výborný způsob, jak se můžete zapojit do Fedory – vizte wiki stránku o psaní beatů.
Vzpomínka na Setha
Před rokem zemřel Seth Vidal. Zabil ho řidič, který zezadu narazil do jeho kola. Už je to rok, ale stále je těžké si Fedoru představit bez Setha. Stýská se nám.