Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 15. lednem.
Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.
Úprava plánu vydávání Fedory 24
Původní plán počítal s vydáním Fedory 24 na 17. květen. Jenže několik navrhnutých změn ovlivňuje nízkoúrovňové komponenty jako je třeba knihovna C (která je asi tak stejně důležitá jako jádro z pohledu „Linuxové distribuce“). Tyto změny zahrnují opětovné sestavení každého balíčku z celé sbírky Fedory. Aby se to dalo stihnout, tak FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) společně s Fedora Program Managerem (Jan Kuřík) přidali 2 další týdny. Podívejte se na aktualizovaný plán vydávání na wiki. V důsledku toho byly posunuty také uzávěrky, což znamená, že máte ještě čas, jestli jste prošvihli předchozí termín 12. ledna, tak můžete podat návrh na změnu do 26. ledna (což je také den, kdy začne hromadné znovu-sestavování). Pokud vše půjde bez potíží, tak bude alfa verze Fedory 24 dostupná začátkem března.
Fedora na DevConf.cz
DevConf.cz je každoroční zdarma dostupná konference pro Linuxové a JBoss vývojáře organizovaná a sponzorovaná brněnskou pobočkou společnosti Red Hat. Tak jako vždy bude i tento rok na konferenci den vyhrazený pro Fedoru. Konference začíná 5.2. a trvá do 7. února (což bude den věnovaný Fedoře). Program už je hotový a začnu s prezentací „Stav Fedory“, po které bude následovat Denise Dumas (VIP) o vztahu Fedory a Red Hatu. A den zakončím panelovou diskuzí (a Q&A) s některými vůdci různých částí Fedora Projektu.
Pokud jste Fedora Ambassadorem v EMEA regionu, tak se během konference bude konat setkání (přihlaste se na wiki stránce Fedora/DevConf16). Vemte také na vědomí, že je k dispozici omezené financování dopravy pro aktuálně aktivní ambassadory v EMEA regionu.
Iniciativa „Year in Review“
Rok 2015 byl pro Fedoru aktivní a rušný. Každý den skvělí lidé z naší komunity kódili, hlídali infrastrukturu, řídili design a reprezentovali Fedoru. Je těžké dát dohromady celou Fedoru!
Community Operations (CommOps) tým pomáhá ve snaze vést všechny části a týmy ve Fedoře k sepsání článků 2015 „Year in Review“ na komunitní blog. Bím, že už máme rok 2016, ale stejně si myslím, že to je skvělá iniciativa a není moc pozdě na to ohlédnout se zpět.
Pokud jste se angažovali v nějakém projektu pod hlavičkou Fedory v uplynulém roce (klidně i v malé míře), tak se podívejte na návod k sepsání „share your year in review“. CommOps tým přislíbil zdroje a pomoc jakémukoliv týmu z Fedory na sepsání krátkého ohlédnutí. Tak jako 5tFTW to nemusí být nic obrovského – stačí tři zajímavosti za minulý rok a jeden cíl pro rok 2016.
Když už mluvíme o ohlédnutí…
Magazín The Register udělal svůj vlastní přehled stavu Linuxových desktopových distribucí v roce 2015 (2015 byl rokem Linuxových telefonů) a o Fedoře tvrdí něco tak hezkého, že to musím ocitovat:“Fedora znovu najela do svých kolejí díky Fedora Next a vyšla její nejzajímavější verze od začátku Fedory. Kromě skvělého vypuštění nové verze vypadá Fedora Projekt jako znovu nabitý energií jako by si Fedora vzpomněla na staré časy.“
Web specializovaný na linux a hardware Phoronix to vidí stejně: Fedora měla velmi produktivní a ohromný rok: S vydáním Fedory 22 a Fedory 23 mohou být přispěvatelé do Fedory pyšní na kvalitu jednotlivých vydání a jejich podpory, která roste a přináší Linuxu spoustu inovací a úspěchů.
Souhlasím – gratuluji a děkuji celé komunitě kolem Fedory.
Modularizace Fedory (Video prezentace)
Část revitalizace o které psal The Register pochází ze snažení „Fedora.next“ - hlavičky na kterou se díváme při pohledu na příštích 10 let a pomyslení, kde se chceme dostat, kde se chceme zlepšit a kde chceme růst. Jednou z viditelných změn je nová stránka Get Fedora a naše zaměření na tři edice – Fedora Cloud, Fedora Server a Fedora Workstation – každá slouží k něčemu jinému,
Ale je tady i další část, která zatím není tolik vidět. Vše to začalo s návrhem „Fedora Rings“ z roku 2013 a vyvinulo se do snahy o dosažení„Modularizačního cíle“.
Proč modularizovat? Několik důvodů!
- - Jednotný přístup s desíti tisíci balíčky v jednom repozitáři je úžasný a je působivé, že to komunita Fedory zvládla. Je to taky někdy problematické, protože ne vždy do sebe budou všechny části pasovat a některé programy jsou prostě více zaneřáděné než ostatní projekty. Bylo by hezké, pokud bychom mohli rozdělit software do kategorií a najít i jiné řešení než jen „vstup“ a „výstup“. COPR (systém, kde uživatelé mohou vytvářet své vlastní repozitáře) je začátek, ale můžeme udělat mnohem více.
- - Nemáme dobré řešení pro uživatele, aby si mohli vybrat verzi softwarová sady, kterou chtějí. To je důležité zejména pro vývojáře. Bylo by opravdu hezké oddělit Ruby použité pro konfiguraci Puppetu a pro použití ve webových aplikacích – a různé webové aplikace mohou vyžadovat různé verze. Fedora se snaží vždy používat poslední verzi, ale potřebujeme i „fíčury“ stejně jako prvenství.
- - Nyní se všechny naše edice musejí držet stejného cyklu vydávání a stejně dlouhého životního cyklu (13 měsíců dlouhého). Bylo by skvělé, kdyby například Fedora Server mohla být podporována dvakrát tak déle než ostatní verze. Udělali jsme v této oblasti už malý krůček vpřed s Fedora Atomic Host, který je nyní aktualizován na dvoutýdenní bázi – ale stále je to celé založeno na 6-ti měsíčním cyklu. Modularita znamená více flexibility v obou směrech.
Takže máme tento skvělý nápad na nejvyšší úrovni a měly bychom se postarat o to, aby byl realizován. V roce 2016 budeme muset přijít s lepším plánem, jak přesně to budeme chtít udělat – a potom to taky udělat. Langdon White je vůdce Fedory pro tento úkol a v pondělí měl prezentaci pro Fedora Council (naše vedení na nejvyšší úrovni) ohledně aktuální stavu a dalších krocích. Podívejte se na něj tady:
Můžete si také přečíst přepis od komunitního vůdce Fedory Remyho DeCausemakera.