Mým oblíbeným přehrávačem hudby je už nějakou dobu Rhythmbox. Zkoušel jsem několik dalších přehravačů, ale většinou jsem skončil zpátky tam, kde jsem začal.

Na úvod

Rhythmbox je projekt Gnome vyvíjený přibližně od roku 2002. Jeho cílem byla vždy dobrá integrace s desktopem Gnome a i dnes najdete celou řadu rozšíření Gnome pro získávání informací o aktuálně přehrávané skladbě, integraci s Empathy nebo IM klientem Pidgin a další. Na pozadí používá GStreamer a umí pracovat i s MP3 přehrávači (MTP i USB mass storage), iPody a podobně. Přehrává hudbu z lokálního úložiště, ale i z last.fm nebo webových rádií, dokáže dobře pracovat s playlisty, oblíbenou hudbou a frontou písniček a podporuje i nakupování a stahování hudby z Magnatune a Jamenda.

Pluginy

Tolik na rychlý úvod a teď již k tématu. Rhythmbox lze velmi jednoduše rozšiřovat o pluginy. Už v základní instalaci jich najdete celou řadu (Edit->Plugins), například podporu pro Last.fm, Magnatune, ale i popup notifikace, stahování textů písniček atd. Další pluginy naleznete buď přímo na gnome.org nebo Googlem. Několik zajímavých pluginů se dá najít například u kolegů v Ubuntu.

Instalace pluginů probíhá jednoduše. Pluginy je potřeba stáhnout, většina z nich je k dispozici na githubu, a tak stačí buď přímo naklonovat repozitář git nebo stáhnout zabalený strom například z https://github.com/luqmana/rhythmbox-plugins/downloads. Pluginy je potřeba nahrát do adresáře ~/.local/share/rhythmbox/plugins nebo do /usr/share/rhythmbox/plugins, aby byly viditelné pro všechny uživatele. V dalším kroku je nutné plugin aktivovat přímo v Rhythmboxu přes Edit->Plugins a vybrat nově přidaný plugin. Bohužel, některé pluginy jsou schopny shodit celý Rhythmbox – podle mě hodně nepěkná vlastnost, a proto doporučují instalovat pluginy postupně.

Moje oblíbené pluginy jsou Album Art Search, který umožňuje otevřít sloupec s informacemi o Albu a vyhledávání obalu alba na Googlu. Plugin 10 Band Equalizer nastavuje, jak název napovídá, podrobnější ekvalizér hudby. File Organizer dokáže podle tagů přejmenovat soubory a zároveň aktualizovat databázi a playlisty Rhythmboxu. Small Window for Rhythmbox minimalizuje okno Rhythmboxu do malého proužku. Desktop art je plugin, který bohužel vyžaduje kompozitní správce oken, takže pro mne byl zajímavý v Gnome 2.x. Díky němu se přímo na ploše zobrazí malý ovládací widget s obrázkem alba a aktuální přehrávanou písničkou. CoverArt je plugin, přes který můžete procházet mezi alby listováním jejich obalů.

Speciálním pluginem je Rhytmweb, který dovolí správu aplikace z webového prohlížeče. Ve Firefoxu pak stačí otevřít localhost:8000 a můžete pracovat se základními funkcemi přehrávače. Tento plugin je zajímavý i kvůli integraci s dalšími aplikacemi. Umožňuje například ovládat Rhythmbox z telefonu přes Rhythmbox Remote.

Jak napsat vlastní plugin

Pluginů je spousta, ale určitě vás časem napadne napsat si i plugin vlastní. Naštěstí existuje dobrá dokumentace na live.gnome.org. Většina pluginů je napsaná v Pythonu, část pluginů v C. Můžete měnit vzhled přehrávače, funkce při přehrávání hudby nebo doplnit integraci s další aplikací. Pokud víte o nějakém dalším zajímavém pluginu, podělte se o tip v komentářích.