Včera vyšla betaverze Fedory 26, která je posledním zastavením před finální verzí. Ta je naplánována na 11. července. Beta je k dispozici v oficiálních edicích Workstation, Server, Atomic Host a spinech. Funguje už i upgrade z Fedory 25, např. pomocí pluginu pro DNF. Stabilita a vyladěnost bety je dle mých zkušeností na velmi slušné úrovni, takže pokud nechcete čekat další měsíc na finální verzi, můžete F26 zkusit už nyní. Nicméně doporučuji si minimálně pročíst známé chyby.
14. 6. 2017 at 14:39
Neda mi neodpustit si komentar k https://fedoraproject.org/wiki/Releases/26/Schedule
Co lovim v pamati, tak ani jedina verzia nevysla podla toho planovaca (no minimalne poslednych par rokov). Okrem toho je tento planovac vdacnym zdrojom „roznych komentarov“ od komunity nie Fedora spriaznenych dusi.
https://fedoraproject.org/wiki/Releases/27/Schedule som ochotny „dat ruku do ohna“, ze harmonogram bude zmeneny. Skor by asi bolo vhodnejsie uvadzat len nejake priblizne terminy, napr. pre F27
2017 august => freeze
2017 september => beta
2017 october => final freeze
2017 november => final release
a cim by bolo blizsie k uvedenym terminom, tym by sa tabulka upravovala a doplnovala konkretnejsimi terminmi
14. 6. 2017 at 15:18
Harmonogram vývoje Fedory není již z návrhu pevný a data jsou vždy orientační, takže pokud se někdo pozastavuje nad tím, že vydání bylo třeba oproti původnímu datu odloženo o tři týdny, a považuje to za selhání, tak jde o nepochopení onoho konceptu. Fedora používá kompromis mezi „Vyjde to, až je to úplně hotové“, který používá Debian Stable a znamená i měsíce zpoždění, a „Vydáme to ve stanovené datum stůj co stůj“, který používá třeba Ubuntu, ale může vést k tomu, že finální verze vyjde s nějakými zásadními chybami, které se nepodařilo opravit.
Fedora Project Leader Matthew Miller říká, že zpoždění v F26 nebude mít na harmonogram F27 žádný vliv, že ten cyklus akorát bude kratší. To ale neznamená, že Fedora v naplánovaná data vyjde. Když se objeví komplikace, které vyžadují více času, tak se milestony prostě posunou, klidně i o několik týdnů. S tímto scénářem se dopředu počítá.
Chápu, že z pohledu uživatele je to krapet méně pochopitelné, ale z pohledu vývoje to považuji za dobrý model. Pokud chcete mít nějaký odhad, kdy Fedora skutečně vyjde, tak si myslím, že za ta léta je průměrné zpoždění cca 3 týdny.
14. 6. 2017 at 15:32
OK, akceptujem, planovac je urcity kompromis a pravdepodobne je to asi najschodnejsie riesenie, lepsie ako Debian a urcite lepsie ako Ubuntu.
Az teraz som si uvedomil, ze F27 vychadza az po 1.3 roku po F26 ?! Uz skor som zachytil nejake info ohladom zmien vo vydavaniach distribucii:
Fedora rawhide, nieco ala podobne ako Rolling release ?
Od Alpha verzie sa uplne upusta ?
Kazda dalsia verzia po cca 1 roku ?
Vdaka !
14. 6. 2017 at 16:04
F27 by měla vyjít (v nejoptimističtější variantě) 24.10.2017, takže necelý půlrok po F26. Ten půlroční cyklus je zachovaný. I nadále by měla Fedora vycházet +/- každého půl roku. Prodlužovat cyklus nechceme, protože to znamená také prodlužovat dobu podpory jednotlivých vydání a ta je opravdu nákladná, pokud se dělá pořádně (hodně distribucí má sice delší podporu, ale často je to podpora jenom na papíře). Chceme se spíš zaměřit a spolehlivost upgradů, protože si myslíme, že obava z toho, že se při nich něco rozbije, je jeden z hlavních důvodů, proč lidi chtějí mít delší cyklus podpory. U Androidu často masový uživatel upgraduje taky každého půl roku a nemá s tím zásadní problém.
Fedora Rawhide lze používat jako rolling release Fedory už roky, ale dlouho to byla hodně nestabilní vývojová verze. Cílem je ale dostat pomocí automatického testování a release engineering nástrojů Rawhide na úroveň kvality alpha vydání současných Fedor, což je myslím úroveň, která by mohla vyhovovat early adopters, kteří chtějí mít ten nejnovější software. Já přecházím na novější vydání Fedory v období alphy i na pracovním notebooku a nemívám větší problémy.
Tím, že Rawhide bude mít kvalitu alphy, nemá smysl alphu vydávat, protože v momentě, kdy se nové vydání oddělí od Rawhidu, už by tu požadovanou kvalitu na alphu mělo mít. Testování se tedy rovnou zaměří na dosažení kvality bety. Je možné, že v budoucnu se ze stejného důvodu odstraní i beta, ale to ještě nějaký čas nehrozí.
Pro uživatele se toho moc nemění. Jenom se intenzita testování postupně posouvá do dřívějších fází vývoje a tím se dřívější vydání zkvalitňují, takže budou použitelnější pro odvážnější a nedočkavější uživatele a mělo by to mít vliv i na kvalitu finálních vydání, protože čím dřív se problémy odhalí a vyřeší, tím lépe.