Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 30. Ve finální verzi vycházejí dvě oficiální edice: Workstation pro desktopové, Server pro serverové. Cloudová edice Atomic byla nahrazená CoreOS, který vyjde o něco později. Vedle nich jsou k dispozici také alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Nově je k dispozici také varianta Fedory pro IoT, která má v tomto vydání zatím experimentální povahu. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!
Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.
Vytvoření instalačního média
Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.
Upgrade
Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkázem sudo dnf system-upgrade download --releasever=30
. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing
. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot
. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.
Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 30 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.
Používáte-li stále Fedoru 28, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 29, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.
Co je nového
Informace o tom, co je ve Fedoře 30 nového, naleznete v ohlášení vydání.
Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.
Release party
Plánuje se release party jak v Brně, tak v Praze. Přesná data budou brzo oznámena.
30. 4. 2019 at 18:55
Jak je to vzhledem k výkonu tohoto mini pci s updatovatelnosti na RPI2 z Fedory 29? Je možné provést update, nebo je lepší čistá „instalace“ F30?
30. 4. 2019 at 19:13
https://blogs.gnome.org/uraeus/2019/04/03/preparing-for-fedora-workstation-30/
8. 5. 2019 at 06:55
Zajimalo by me jestli uz SilverBlue je mozne instalovat dualboot prostredi a jestli uz je vyreseno mit oddeleny treba /home
https://docs.fedoraproject.org/en-US/fedora-silverblue/installation/
Nebo jinak smeruje to k tomu aby to slo?
10. 5. 2019 at 15:51
Na dualbootu se pracuje: https://teams.fedoraproject.org/project/silverblue/us/10
U odděleného /home jsi nejsem jistý, ale můžete se zeptat tady: https://discussion.fedoraproject.org/c/desktop/silverblue
1. 5. 2019 at 22:26
Právě jsem z F29 na F30 převrkočil svůj první stroj, postarší Lenovo nouťas. Ne, že bych nevěřil GNOME Software a spol., ale nikdy jsem to nepoužíval, jsem založením pořád „klasickej commandlajnař“ ;), takže jako obvykle přes dnf system-upgrade … jako obvykle to prošlo zcela hladce a nová F30 bez problémů běží. Jen mi ten update process narazil na nesoulad u pix-u, tak jsem jej remove-nul, s tím, že jej tam zase v F30 doinstaluji, ale hle, pro F30 v ofiko repozitářích není. V F29 byla verze 1.8.2, zřejmě již lehce postarší, neb na jiných platformách vidím 2.0.3. Tuší někdo, što slučílos, nějaké licenční problémy, třebas? Nebo náhrada pix-u něcím novějším / udržovanějším / whatever ?
2. 5. 2019 at 21:48
Stejný případ jako tady: https://forum.mojefedora.cz/t/geda-gschem/7904/2
3. 5. 2019 at 11:04
Díky za info s tím pix-em.
V mezičase jsem při upgradech F29->F30 narazil na závažnější problém, který zřejmě souvisí s grub2 a tímto nově přidaným parametrem do /etc/default/grub :
GRUB_ENABLE_BLSCFG=true
(Mohl by mi někdo z místních znalých vysvětlit, k čemu je tento parametr dobrý? Jak jsem tak zuřivě fixoval ty stroje, nezbyl mi čas na zjišťování, jake vyšší dobro to páchá 🙂 ).
Poměrně moderní BIOS/UEFI desktop to ustál ještě relativně dobře, akorát zmizely položky v grub menu a boot proběhl přes tboot, ačkoliv to nijak nebylo žádáno. Hůře dopadl stařičký domácí i686 server, jemuž grub menu úplně zmizelo a bylo nutno z grub cmd definovat ručně boot/root, odkaz na vmlinuz a initrd na příslušný initramfs a pak manuálně nabootovat.
V obou případech pak jako workaround/fix pro další boot pomohlo :
* přehození toho GRUB_ENABLE_BLSCFG na false
* přegenerování grubu (grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg)
* případně i grub2-install na hlavní partitionu (to asi není nezbytně nutné).
V Bugzille je na to hned několik ticketů, evidentně se to řeší už od dob bety (resp. ještě před ní), zdá se, že určitý vliv může mít to, jaké „instalační stáří“ má onen daný stroj, tedy kolikrát už proběhl upgrade z jak staré Fedory (to je ale duchařina…že by souvislost s nějakým starším grub kusem v zavaděči?). Lehce mne udivuje, že to bylo puštěno ven – samozřejmě netvrdím, že by to měl být bugblocker na celé vydání F30, ale shodit ten GRUB_ENABLE_BLSCFG na false (pokud to problém řeší, zdá se, že ano) až do doby uspokojivého vyřešení by IMHO bylo fajn. Takto je to trochu průšvih u serverů, které případně nemají remote management, což se samozřejmě netýká běžného Franty uživatele, ale ten zas bude náležitě vyděšen případnou grubovskou cmd, protože věru nebude vědět, která bije a jak nabootovat ručně. Inu…
3. 5. 2019 at 11:39
Koukni sem:
https://fedoraproject.org/wiki/Changes/BootLoaderSpecByDefault
https://fedoraproject.org/wiki/Common_F30_bugs#blscfg-fail
3. 5. 2019 at 20:49
Díky, to dává uspokojivou odpověď na mé otázky, ergo bootovací problémy, na něž jsem při upgradu narazil. Zajímavé, common bugama jsem se před časem probíral a tohle jsem nějak minul … asi už stárnu a slepnu, nebo co 🙂