Na stránkách fedoramagazine.org bylo oficiálně oznámeno vydání Fedory 41. Ve finální verzi vychází pět oficiálních edic: Workstation pro desktopové, Server pro serverové, Fedora Cloud pro cloudové nasazení, IoT pro internet věcí a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich je k dispozici také vznikající edice Silverblue a alternativní desktopy, např. KDE Plasma, Xfce nebo LxQt, a k tomu laby – upravené vydání Fedory například pro designery, robotiku, vědecké použití atd. Můžete tedy začít stahovat a instalovat!
Stažení
Ke stažení jsou k dispozici jak oficiální edice, tak i spiny, laby a ARM verze. V prvních hodinách po vydání mohou být servery přetížené. V takovém případě můžete stahovat pomocí torrentů. Vizte také stránku Jak stáhnout. Uživatelům Windows a macOS se na getfedora.org ke stažení nabízí místo obrazu Fedora Media Writer, jednoduchý nástroj, který jim pomůže vybrat verzi Fedory, stáhne ji a nahraje na vybraný USB flash disk. Uživatelům Linuxu jsou i nadále primárně nabízeny přímo obrazy.
Vytvoření instalačního média
Obraz vám pomůže na USB flash disk nahrát a instalační médium vytvořit již zmiňovaný Fedora Media Writer. Verze pro Windows a macOS naleznete přímo na getfedora.org. Uživatelé Fedory jej mohou nalézt v GNOME Software nebo v balíčku s názvem mediawriter. Uživatelé ostatních distribucí si mohou stáhnout verzi pro Flatpak. U Fedora Media Writeru není potřeba obraz dopředu stahovat (i když i to je možné), ale můžete jej stáhnout pomocí něj. Žádný jiný nástroj (kromě dd) se nedoporučuje, protože s ním není Fedora oficiálně testovaná. Chcete-li obraz vypálit na DVD, můžete použít třeba program Brasero nebo v Nautilu kliknout pravým tlačítkem na obraz a dát Zapsat na disk.
Upgrade
Uživatelům Fedora Workstation bude upgrade nabídnut přes GNOME Software. Během několika dní po vydání by se měl na obrazovce Aktualizace objevit panel, který jim upgrade na novou verzi nabídne. Měli by o tom být informováni také upozorněním. Celou věc můžete uspíšit tak, že na obrazovce Aktualizace kliknete tlačítko v levém horním rohu, které vyvolá okamžitou aktualizaci metadat. Chcete-li upgradovat v příkazové řádce, použijte plugin pro DNF. Nainstalujte balíček dnf-plugin-system-upgrade a spusťte proces příkazem sudo dnf system-upgrade download --releasever=41
. Může se stát, že některý balíček není upgradovatelný a DNF odmítne systém upgradovat. V takovém případě přidejte parametr --allowerasing
. Po úspěšném dokončení, spustíte samotný proces upgradu příkazem sudo dnf system-upgrade reboot
. Více informací naleznete v instrukcích k upgradu.
Máte-li již nainstalovanou předfinální Fedoru 41 (např. betu), nemusíte provádět upgrade, stačí aktualizovat balíčky ať už pomocí GNOME Software nebo DNF.
Používáte-li stále Fedoru 39, vězte, že její podpora skončí za měsíc. Chcete-li i nadále dostávat bezpečnostní aktualizace, upgradujte v následujících několika týdnech. Používáte-li Fedoru 40, máte podporu zajištěnou ještě zhruba sedm měsíců.
Co je nového
- Jako správce souborů se nově používá DNF 5, které je menší, spotřebovává méně systémových prostředků a má méně závislostí, takže už není potřeba microdnf v prostředích s omezenými zdroji.
- Edice Workstation přináší desktopové prostředí GNOME 47, mezi jehož hlavní novinky patří možnost nastavovat si různé zvýrazňující barvy grafického rozhraní. Jako terminál nově používá aplikaci Ptyxis a ovladač Nvidia je opět možné nainstalovat z GNOME Software. Nové řešení funguje také se zapnutým Secure Bootem.
- V neměnných variantách Fedory je nástroj rpm-ostree nahrazen nástrojem bootc.
- Jsou podporovány webkamery s rozhraním MIPI, které od systému vyžaduje mnohem víc než dřívější generace webkamer. Fungují tedy i webkamery IPU6 od Intelu.
Pomoc
Máte-li s instalací či upgradem Fedory problémy, obraťte se na české fórum Fedory nebo diskusní skupinu na Telegramu. Před tím, než se pustíte do instalace nebo upgradu, si prostudujte známé problémy.
31. 10. 2024 at 17:30
Dobrý den, k tomu dnf5. (Jak vyšla beta přešel jsem na ní – bez problémů)
Používám prakticky každý den z terminálu „sudo dnf upgrade –refresh“.
Při stahování balíčků poslední tři řádky téměř stroboskopicky blikají. To je dočasný jev?
A konec výpisu je rozházený.
>>> Running trigger-install scriptlet: glibc-common-0:2.40-3.fc41.x86_64warning: posix.fork(): .fork(), .exec(), .wait() and .redirect2null() are deprecated, use rpm.spawn() or rpm.execute() instead
warning: posix.wait(): .fork(), .exec(), .wait() and .redirect2null() are deprecated, use rpm.spawn() or rpm.execute() instead
To je také dočasné?
Máte to také?
Děkuji za info
JJ