Už 26. března vyšla nová verze prostředí Gnome Shell. O novinkách si budete moci přečíst za pár dní článek na LinuxEXPRESu - zatím si prohlédněte fotogalerii zachycující pro uživatele nejviditelnější změny.
Novinek je poměrně dost a všechny bych hodnotil určitě kladně. Kromě těch na první pohled patrných se pracovalo na podpoře pro zobrazení tlačítek na min/maximalizaci u aplikací využívajících CSD (client-side dekorace).
Jak novou verzi nainstalovat?
Asi nejvhodnějším řešením je přidání COPR repozitáře, který udržuje Richard Hughes. Ten lze do systému přidat pomocí
sudo curl -o /etc/yum.repos.d/rhughes-f20-gnome-3-12.repo http://copr.fedoraproject.org/coprs/rhughes/f20-gnome-3-12/repo/fedora-20-i386/
a následnou aktualizací. Další možností je upgradovat na Fedoru 21 Rawhide. Chtěl bych jen podotknout, že Rawhide není tak nestabilní, jak by se mohlo zdát a osobně jej provozuji jako primární OS na svém pracovním notebooku. Doporučuji tedy tuto možnost zvážit těm, kteří nepoužívají uzavřené ovladače.
Největší změnou prošla aplikace Gnome Videa (Totem). Dostala mimo jiné podporu pro online videa. Škoda, že se nedostalo i na YouTube.
Tisk přes vzdálenou tiskárnu přes Google Cloud Print je velice příjemná novinka a tato funkce určitě potěší mnoho uživatelů.
Nová aplikace Gnome Logs výrazně zjednodušuje procházení systémových záznamů a poskytuje také dostatečné možnosti jejich třídění.
Kromě vylepšeného vzhledu se kalkulačka dočkala také přidání dalších funkcí, např. faktoriály čísel s desetinnou čárkou.
V minulé verzi představená aplikace na správu aplikací Gnome Software byla obohacena o nové funkce, jako jsou uživatelská hodnocení, screenshoty a různé informace, např. zdroj a licence.
Úplně novou aplikací je IRC klient Polari.
Textový editor se dočkal podstatných úprav vzhledu a nyní do celého prostředí zapadá mnohem lépe.
A takto vypadají nová dialogová okna:
28. 3. 2014 at 16:20
Ten COPR repozitář je platný i pro 64bit verzi???
28. 3. 2014 at 17:48
Ano, já ji na 64-bitovém systému provozuju už týden. Nicméně je nutné brát v úvahu, že je to přece jenom neoficiální repozitář, který neprošel standardním testováním, ač je tedy vytvářený vývojářem Fedory/GNOME. Já jsem po aktualizaci s tímto repozitářem nenabootoval, ale spíš to bylo tím, že můj systém byl pod šesti upgradech (F15-20) dost nestandardní vzorek. Po čisté instalaci už se všechno povedlo.
V GNOME 3.12 z COPRu zatím třeba oproti Rawhidu nefunguje GNOME na Waylandu. Zatím se neví, kde by mohla být chyba.
28. 3. 2014 at 18:31
Mám čistou instalaci F20, ale vzhledem k tomu, že F21 bude až v říjnu, tak bych chtěl Gnome 3.12 vyzkoušet, ale zase si nechci rozhasit systém… Nebo jsou signály, že se 3.12 ještě nějak oficiálně do F20 dostane?
29. 3. 2014 at 11:42
Bavil jsem se s nekolika vyvojari v Red Hatu a neplanuji to .. zmen je opravdu hodne jako v rozhrani tak i v knihovnach a riziko rozbiti funkcni instalace je hodne velke.
29. 3. 2014 at 15:45
Jj, zkusil jsem přidat ten COPR repozitář a po update mi to vyhodilo tolik chyb, že jsem raději repo odstranil a neupdatoval.
29. 3. 2014 at 17:12
Mám stejnou zkušenost. Vyběhlo na mě několik chyb, tak jsem to nechal být.
29. 3. 2014 at 19:08
Nemám stejnou zkušenost. Ačkoli updatuju postupně z F18, nebyl jediný problém.
28. 3. 2014 at 18:05
Super, mě se to líbí. Jediné, co nevím jestli je dobrý nápad je, že v dialogových oknech ty tlačítka zrušit/uložit jsou vlastně dost daleko od sebe (doslova na opačné straně dialogu) a doteď se tyto tlačítka držela dost u pospolu, takže nezvyk… ale jak dlouho bude asi trvat si na to zvyknout že, já s tím problém mít nebudu, dokážu si ale představit dost mamralů, co ten problém mít bude 🙂
Jak to vypadá s možností nového GNOME ve Fedoře 20 prostřednictvím aktualizací? Občas jsem zaslechl, že se na to téma diskutuje, ale blíže jsem se tomu nevěnoval a má instalace Fedory je už taky asi nestandardní vzorek (tuším F16-20) a asi by se mi v tom nechtělo moc šťárat, kdyby se to nepovedlo z toho COPR repositáře, takže bych si spíš případně počkal, kdyby to přišlo do Fedory 20, možná bych si dokonce raději počkal na Fedoru 21 🙂
3. 4. 2014 at 13:08
Tak se mi (po té, co jsem si přečetl info od rhughes, že to dělá pomocí dnf a ne yum) nakonec update povedl, ale skončil jsem po rebootu s černou obrazovkou. Evidentně se něco s X nepovede. Když jsem vypnul gdm a zkusil startx dostanu se do hlášky „Oh no! Something has gone wrong.“ … a po stisknutí tlačítka Log Out jsem zpět v konzoli. Je nějaká naděje to opravit, nebo budu muset reinstalovat?
4. 4. 2014 at 10:38
Bylo by dobré se podívat do logů, jestli tam není nějaká chybová hláška. Takové symptomy může mít celá řada věcí.
Zjistit skutečný důvod by bylo nyní obzvlášť hodnotné, protože to vypadá, že GNOME 3.12 se dostane mezi normální aktualizace.
4. 4. 2014 at 16:53
Tak jsem raději reinstaloval notebook. Nevím co přesně to způsobovalo. Mám podezření na balíky z jiných repozitory (Skype, Adobe), které si tam tahaly i686 závislosti. Možná i něco dalšího. Už píšu z nové instalace. Update proběhl bez komplikací, uvidím, jestli to naběhne po rebootu. Pokud se neozvu, tak to funguje 🙂
4. 4. 2014 at 17:46
No, ty i686 závislosti to můžou dost dobře být. Já jich tam měl taky hodně kvůli Steamu a taky jsem nenabootoval. Zmínil jsem to v diskusi ohledně toho, jestli má být 3.12 jako update v F20, tak snad se na to někdo podívá.
5. 4. 2014 at 11:24
Tak jsem našel tu diskusi v mail listu a sepisuji svoje zkušenosti. Upgrade čisté instalace byla bez problémů a 3.12 mi funguje. Díky