Už 26. března vyšla nová verze prostředí Gnome Shell. O novinkách si budete moci přečíst za pár dní článek na LinuxEXPRESu - zatím si prohlédněte fotogalerii zachycující pro uživatele nejviditelnější změny.

Novinek je poměrně dost a všechny bych hodnotil určitě kladně. Kromě těch na první pohled patrných se pracovalo na podpoře pro zobrazení tlačítek na min/maximalizaci u aplikací využívajících CSD (client-side dekorace).

Jak novou verzi nainstalovat?

Asi nejvhodnějším řešením je přidání COPR repozitáře, který udržuje Richard Hughes. Ten lze do systému přidat pomocí

sudo curl -o /etc/yum.repos.d/rhughes-f20-gnome-3-12.repo http://copr.fedoraproject.org/coprs/rhughes/f20-gnome-3-12/repo/fedora-20-i386/

a následnou aktualizací. Další možností je upgradovat na Fedoru 21 Rawhide. Chtěl bych jen podotknout, že Rawhide není tak nestabilní, jak by se mohlo zdát a osobně jej provozuji jako primární OS na svém pracovním notebooku. Doporučuji tedy tuto možnost zvážit těm, kteří nepoužívají uzavřené ovladače.

gnome-3.12-01Největší změnou prošla aplikace Gnome Videa (Totem). Dostala mimo jiné podporu pro online videa. Škoda, že se nedostalo i na YouTube.

gnome-3.12-02Tisk přes vzdálenou tiskárnu přes Google Cloud Print je velice příjemná novinka a tato funkce určitě potěší mnoho uživatelů.

gnome-3.12-03Nová aplikace Gnome Logs výrazně zjednodušuje procházení systémových záznamů a poskytuje také dostatečné možnosti jejich třídění.

gnome-3.12-04Kromě vylepšeného vzhledu se kalkulačka dočkala také přidání dalších funkcí, např. faktoriály čísel s desetinnou čárkou.

gnome-3.12-05V minulé verzi představená aplikace na správu aplikací Gnome Software byla obohacena o nové funkce, jako jsou uživatelská hodnocení, screenshoty a různé informace, např. zdroj a licence.

gnome-3.12-06Úplně novou aplikací je IRC klient Polari.

gnome-3.12-07Textový editor se dočkal podstatných úprav vzhledu a nyní do celého prostředí zapadá mnohem lépe.

A takto vypadají nová dialogová okna:

gnome-3.12-08gnome-3.12-09gnome-3.12-10gnome-3.12-11