Na konferenci DevConf.cz 2016, která se konala první víkend v únoru, měl Fedora Project Leader Matthew Miller opět přednášku o tom, v jakém stavu se nachází Fedora Project. S informacemi o stavu projektu Matthew přichází na každém Flocku a DevConf.cz. Ze statistik vychází, že 2015 byl pro Fedoru rekordním rokem.

Matthew se nejdříve věnoval tomu, jak se vyvíjela popularita Fedory. Co se týče počtu připojených IP adres k serverům s repozitáři Fedory, nejvyšší jednorázové špičky dosáhla Fedora 8. Především proto, že se stala populární na tehdy rozjíždějícím cloudu od Amazonu. Propad v popularitě Fedory byl po vydání Fedory 15, kdy přišly velké změny jako GNOME 3 nebo systemd. Vše se ale obrátilo s příchodem Fedory 21. Od té doby popularita podle připojených IP prudce roste a dnes je součtem všech používaných vydání nejpopulárnější ve své historii. Tvrzení o růstu popularity potvrzují také data z počtu pingů na servery Fedory z NetworkManageru. Od verze 21 totiž NetworkManager po připojení k síti pingne server Fedory, aby zjistil, jestli je připojený do Internetu nebo v cestě stojí "captive portal". I tento ukazatel rostl v roce 2015 o desítky procent.

fedora-ip-stats

Počet stažení z getfedora.org se drží zhruba na stejné úrovni, jen špičky po vydání se snižují. Matthew to připisuje tomu, že upgrade už je dnes ve Fedoře dobře odladěný a čím dál víc uživatelů upgraduje místo toho, aby si stáhlo instalační obraz. Ve Fedoře 24 má mít ugprade už i grafické rozhraní, takže lze očekávat, že tento trend bude ještě výraznější.

Zajímavé jsou také statistiky toho, které verze Fedory jsou nejstahovanější. Mezi edicemi vede Workstation, která má podíl asi 80 %, zhruba 15 % má Server a zbytek Cloud+Atomic, jehož malý podíl je pochopitelný, protože se používá v cloudových službách, kde už je instalační obraz často k dispozici a uživatelé jej nemusí stahovat z webu Fedory. Když se do srovnání zahrnou také spiny, mají podíl na celkových staženích zhruba 15 %. Nejpopulárnější z nich - KDE - má kolem 5 %, Xfce a LXDE jsou na poloviční popularitě. Na polovině jejich popularity jsou potom Cinnamon a MATE. Ostatní spiny mají minimální podíl. Nicméně, jak Matthew poznamenává, spiny Security a Robotics získávají popularitu v určitých kruzích uživatelů a využívají se v zajímavých projektech. Např. robot, který vyhrál mistroství světa ve fotbale robotů, byl poháněn právě Fedorou.

fedora-downloads

Podíl architektur se dlouhodobě vyvíjí ve prospěch x86_64, které má momentálně podíl cca 80 %, v poslední době se ale růst na úkor x86_32 zastavil. Cílem projektu je dostat co nejvíce uživatelů na 64 bitovou architekturu, protože 32 bitová už nebude od vydání 24 ani mezi primárními a její podpoře se věnuje čím dál méně lidí. Podíl ARMu se pohybuje v jednotkách procent a neroste. Naopak v poslední době jeho podíl klesá.

V další části prezentace se Matthew věnoval aktivitě v projektu. Alespoň jeden badge nasbíralo a tedy provedlo nějakou aktivitu za poslední tři roky přes 20 tisíc lidí. Ve třech klíčových oblastech (které jsou jednoduše měřitelné): balíčkování, testování aktualizací a editace wiki bylo v roce 2015 aktivních 2331 lidí.  Z toho 314 přispěvatelů je aktivních ve všech třech oblastech. 10 % nejaktivnějších v každé oblasti dává dohromady 300 přispěvatelů, z nichž 9 je v 10 % nejaktivnějších v každé oblasti. Ty Matthew nazývá super-přispěvateli 🙂 Velmi zajímavou statistikou také je, že pouze 35 % z nejaktivnějších přispěvatelů jsou zaměstnanci Red Hatu. Velká část práce přichází z komunity mimo Red Hat.

fedora-contributors

Roste také čtenost Fedora Magazinu, která šla nahoru z 25 tisíc v dubnu 2014 na 270 tisíc v listopadu 2015. Klesá naopak počet nových členů v poštovních konferencích. Tento typ komunikace minimálně mezi uživateli vychází z módy a Fedora by na to ráda reagovala projekty Fedora Hubs a HyperKitty.

Matthew se v závěru prezentace dostal také k tomu, na co by se měla Fedora zaměřit tento rok. Marketingově by se měla zaměřit na vývojáře v Pythonu a edice pro Cloud by měla přejít na Atomic a změnit by se měl také název a logo. Atomic by se měl postupně prosazovat i do dalších edicí. Ve Fedoře 25 by měla být k dispozici také alternativní verze Workstation založená na projektu Atomic.

Chcete-li vědět více, můžete se podívat na video z přednášky, kterou měl Matthew společně s Denise Dumas, která se zaměřila na vysvětlení vztahu mezi Red Hatem a Fedorou (slidy):