Pokud na svém počítači pracujete, typicky nevidíte, jakou tapetu právě máte nastavenou, i přesto najdeme ve Fedoře velké množství tapet vysoké kvality. V dnešním článku se dozvíte jak na nastavení různých tapet na různých plochách, pohyblivé prezentace na pozadí, či jak jednoduše objevovat nové tapety a nechat se překvapit něčím novým.

HydrapaperHydrapaper umí nastavit více monitorů

Vývojář Gabriel Musco přínáší hydrapaper, která dokáže na každý monitor nastavit rozdílnou tapetu. Kromě GNOME podporuje i Budgie a MATE desktop. Aplikace dodržuje standard HIG (Human Interface Guidelines) a zapadá do prostřední Fedora Workstation.

Ovládání je místy trochu matoucí a někdy není jisté, co dané tlačítko, či volba znamenají. Při testování došlo ke změně tapety pouze při ukončení aplikace. Flatpaková verze také nemá přístup do /usr/share/backgrounds, kde jsou výchozí tapety, ale toto omezení lze obejít přesunutím těchto souborů například do složky Obrázky. Ale nastavit na každou obrazovku jinou tapetu umí.

Aplikaci lze velmi snadno nainstalovat z Flathubu.

Náhled na Dynamic wallpaper editor

Dynamic wallpaper editor

Dynamic wallpaper editor

Chcete mít na pozadí prezentaci fotek členů rodiny, oblíbených dovolenkových destinací, nebo domácích mazlíčků? GNOME umí používat jako tapety XML soubory, které umožňují oživit jinak fádní statické tapety. Běžně ve výchozí instalaci jde třeba o tapety, které mění barevných nádech několikrát během dne. Editace těchto souborů umožňuje právě tato aplikace a tak jde dosáhnout prezentací.

Uživatelské rozhraní je velmi přehledné a aplikace umožňuje velmi jednoduše nastavit vše potřebné. Zabalená ve flatpaku nemá ovšem také přístup k původním tapetám (viz výše). Pomocí této aplikace můžete vytvořit

Pokud chcete, můžete instalovat také z Flathubu.

Variety

Variety

Variety je propracované a skvěle konfigurovatelné. Z překvapení do překvapení.

Poslední dnešní tip je aplikace Variety, kterou jsem dříve používal spokojeně několik let. Aplikace umožňuje konfigurovat různé zdroje fotografií a tapet, takže na ploše máte vždy nějaký nový obrázek ze zadaných zdrojů.

Aplikace umožňuje poměrně komplexní nastavení a obsahuje předinstalované zdroje, ze kterých náhodně vybírá. Pokud jste příznivci moudrých citátů, je možné si je na ploše také nechat zobrazovat. Na tapety můžete také aplikovat filtry, najdete jich několik připravených, ale je možné použít cokoliv, co umožňuje příkaz convert od imagemagick, takže ve finále máte k dispozici více filtrů, než nabízí moderní sociální sítě.

Tapety je možné označit jako oblíbené, čímž dojde k jejich uložení do lokální složky, třeba pro pozdější použití.

Stinnou stránkou aplikace ovšem je, že její integrace do GNOME Shell je nedostatečná. Aplikace počítá s indikátorem, který se v GNOME Shell již delší dobu nepoužívá. Nicméně existuje experimentální rozhraní, které jeden fanoušek vytvořil a které tento nedostatek řeší (či případně můžete jiným rozšířením navrátit indikátory).

Variety najdete v repozitářích Fedory a nainstalujete pomocí dnf install variety nebo přes aplikaci Software.