Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 12. červnem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

FUDCon v indickém Pune

Fedora každý rok organizuje FUDCony v Asiii/Tichomoří a Latinské Americe (FUDCony v Severní Americe a Evropě byly nahrazeny konferencí Flock). Tyto Fedora User and Developer Conferences jsou skvělým způsobem, jak dostat členy komunity dohromady, diskutovat o Fedoře a rozšiřovat povědomí o ní mezi nové uživatele.

Koncem tohoto měsíce, od 26. do 28. června, proběhne FUDCon Pune. Byl zveřejněný rozvrh přednášek a více informací můžete nalézt na stránce fudcon.in.

Red Hat Summit

Další z nadcházejících akcí je Red Hat Summit, který se koná od 23. do 26. června v Bostonu, Massachusetts. Nejedná se o akci Fedory, ale Red Hat tam bude mít velkou zónu "Komunitní centrum" pro všechny projekty, které sponzoruje, včetně Fedory. Tento rok se bude jednat o celou místnost a jak název napovídá, nebude se jednat o místo někde v mimo v koutě, takže očekáváme hodně návštěvníků. Bude tam také pódium pro prezentace a já budu mít krátkou přednášku ve středu ráno - "Follow (and Influence) the Future with Fedora".

Pokud na Summitu budete, zastavte se, buď na přednášce nebo na stánku Fedory!

2015 Release Engineering FAD

FAD je Fedora Activity Day - plánovaná akce, kde se sejdou přispěvatelé a pracují na určitých úkolech, které souvisí s misí Fedory a našimi cíly. Minulý týden se konal jeden velký - 2015 Release Tools and Infrastructure FAD.

Tento hackfest se zaměřil na nástroje, které nám pomáhají dostat software od vývojářů k uživatelům a především na problémové oblasti, které nám znemožňovaly inovace v těchto nástrojích. Adam Miller (a.k.a. maxamillion) napsal shrnutí akce ze svého pohledu a předpokládám, že více informací se objeví v poštovní konferenci rel-eng.

Stav QA

V pondělí Fedora Council (nejvyšší orgán Fedory) hostil prezentaci Micka Ruckmana (a.k.a. roshi) o stavu Fedora Quality Assurance. Pokrývala současný stav, budoucí plány a oblasti, kde je potřeba pomoc. Podívejte se na ni:

Rozhodně je užitečné se na ni podívat, pokud vám zajímá, jak Fedora zajišťuje, že software, který vydáváme, opravdu funguje, a také pokud vás zajímá, jak se jednoduše zapojit a Fedoru zlepšit. Během prezentace jsem slíbil zdůraznit Fedora Easy Karma, jednoduchý nástroj na poskytování zpětné vazby na software, který se nachází v testovací frontě (aktualizace je hotová, ale ještě není ve stabilních aktualizacích). Pokud si aspoň trochu rozumíte s příkazovou řádkou v Linuxu, jedná se o velmi jednoduchý způsob, jak výrazně přispět s minimální časovou investicí.

Volby do Environments & Stacks Working Group

Minulý týden jsem zmiňoval, že nominace do Fedora Councilu a FESCo (Fedora Engineering Steering Committee) jsou otevřené. Ale zapomněl jsem na to, že také skupina Env & Stacks má volby a přijímá nominace. Ve všech třech případech končí období pro nominace 14. června (včetně, ale berte v úvahu, že půlnoc podle UTC je v USA už večer, takže pokud chcete poslat nominaci, nedokládejte to na poslední chvíli).

Pracovní skupina Environments & Stacks má na starosti vyvíjet nové cesty pro jazykové stacky tak, že Python, Ruby nebo Go budou fungovat nad základním systémem způsobem, který vyhovuje vývojářům. Má také za úkol do Fedory integrovat nové nápady pro běhová prostředí jako Docker nebo xdg-apps obzvláště jako součást Fedora.next. Pokud vás to zajímá, zapojte se (i v případě, že se ještě necítíte na vlastní nominaci do pracovní skupiny samotné).