Včera vyšla Fedora 35 Beta, poslední zastavení na cestě k Fedoře 35, která je podle aktuálního rozvrhu naplánována na 19.10.
Jednotlivé edice můžete stáhnout z oficiálních stránek:
Nebo můžete vyzkoušet jednu alternativ v podobě desktopových prostředí KDE Plasma nebo Xfce. Případně obrazy pro ARMová zařízení jako Raspberry Pi 2 a 3:
Novinkou je oficiální vydání Fedora Kinoite, což je stejně jako Fedora Silverblue systém založený na rpm-ostree, ale místo GNOME používá prostředí KDE Plasma. O novinkách ve výchozí desktopové variantě Fedory si můžete přečíst v našem článku Očekávání pro Fedora Workstation 35.
Jak na Betu přejít?
Kromě čisté instalace můžete rovněž aktualizovat existující instalace Fedory 33 a 34. Použít lze jednak DNF:
sudo dnf upgrade --refresh sudo dnf install dnf-plugin-system-upgrade sudo dnf system-upgrade download --refresh --releasever=35 sudo dnf system-upgrade reboot
V případě problému se závislostmi může být potřeba přidat i parametr --allowerasing na konec řádku s příkazem „…system-upgrade download…“. Pokud k nějakým potížím dojde, tak prosím nahlaste chybu na balík fedora-obsolete-packages s přiloženým výstupem z terminálu.
A případně GNOME Software:
# Nainstalovat všechny dostupné aktualizace gsettings set org.gnome.software show-upgrade-prerelease true # a poté otevřít GNOME Software a obnovit záložku "Aktualizace"
Potřebujeme testovat
Vzhledem k tomu, že jde o beta verzi, očekávejte, že může obsahovat chyby, nebo chybějící vlastnosti. Pro hlášení chyb objevených při testování kontaktujte Fedora QA tým na mailing-listu nebo v #fedora-qa na Freenode a na Telegramu. Jak bude testování postupovat, chyby se budou objevovat na seznamu běžné chyby F35 (ENG).
Pokud chcete hlásit chyby tak, aby to pořádně pomohlo, přečtěte si jak nahlašovat chyby (ENG).
Co je beta vydání?
Beta vydání je po stránce kódu kompletní a je tak velmi podobné konečnému vydání. Pokud si uděláte čas stáhnout a vyzkoušet betu, můžete se podívat a ujistit se, že věci, které považujete za důležité, jsou funkční. Každá nalezená a nahlášená chyba nepomůže jenom tomu, kdo ji nahlásil, ale zlepšuje zážitek miliónům uživatelů po celém světě. Společně vytváříme dokonalou Fedoru. K naší kultuře práce patří koordinace nových vlastností a vytváření oprav v upstreamu. Vaše zpětná vazba tak zlepší nejen Fedoru, ale Linux a svobodný software jako celek.
Více informací
Podrobnější informace o tom, co je nového ve Fedora 35 Beta najdete Fedora 35 Změny (ENG), která obsahuje technické informace o nových balíčcích a vylepšeních v tomto vydání.