Chcete-li ve Fedoře podepisovat dokumenty, můžete si pořídit plnohodnotný elektronický podpis, jehož uznávání má oporu v zákonu. Jak na to, jsem se nedávno rozepsal na svém blogu. Často se ale setkáte s tím, že vám protistrana pošle dokument, který máte podepsat, naskenovat a poslat v digitální podobě zpět. I takový podpis reflektuje evropské nařízení eIDAS a označuje jej jako základní elektronický podpis. Jeho právní váha je ale úměrná tomu, jak snadno jde podvrhnout. Běžně se ale u méně důležitých smluv a dokumentů používá, tak se pojďme podívat na to, jak dostat svůj podpis do dokumentu, aniž byste ho museli tisknout a skenovat, což je časově náročnější a degraduje jeho kvalitu.

 1. v prvním kroku je potřeba dostat podpis do digitální podoby. Tady se skenování nevyhnete. Na čistý papír se podepište a v odpovídajícím rozlišení (doporučuji alespoň 300 DPI) jej naskenujte. Můžete k tomu použít třeba Simple Scan nebo ještě lépe si nainstalovat balíček xsane-gimp, pomocí kterého můžete podpis naskenovat přímo v GIMPu, který budeme používat pro další úpravy. Po instalaci pluginu vyberte položku Soubor->Vytvořit->Xsane:..., v dialogovém okně nastavte skenování a dejte skenovat.

  Nastavení skenování v GIMPu

 2. po naskenování podpis ořízněte, abyste pracovali pouze s ním a ne s hromadou prázdné bílé plochy okolo.
 3. po oříznutí se pustíme do zprůhlednění pozadí, aby po vložení obsah dokumentu překrýval jen samotný podpis a ne jeho bílé pozadí. Naskenovaný bílý papír není nikdy dokonale bílý, takže by to kolem podpisu vytvářelo divný rámeček. Zprůhlednění dosáhnete tak, že do obrázku nejdříve přidáte alfa kanál: Vrsta->Průhlednost->Přidat alfa kanál. Nyní je potřeba označit pozadí. To se vám nejrychleji podaří s Přibližným výběrem (ikona kouzelné hůlky). Vyberete a kliknete na bílé pozadí. Potom označené pozadí odstraníte pomocí Upravit->Vymazat. Bílá plocha se změní na šedé kostičky, které značí průhlednost.

  Podpis po odstranění pozadí automatickým výběrem

 4. na obrázku ještě můžou zůstávat drobné části pozadí, které je potřeba odstranit. Nejprve zrušte výběr pomocí Vybrat->Nic a poté zvolte nástroj Guma a zbývající pozadí odstraňte. Doporučuji si obrázek zvětšit, bude se to dělat jednodušeji a budete moct mazat jemněji.

  Podpis s vyčištěným pozadím

 5. nyní je podpis hotový a stačí jej uložit ve formátu, který podporuje alfa kanál, např. v PNG.
 6. v posledním kroku vložíte podpis do dokumentu. K tomu doporučuji aplikaci Xournal++, která PDF nijak neupravuje a podpis v podobě obrázku vkládá jako anotaci nad obsah dokumentu. Pokud se o totéž pokusíte třeba v LibreOffice, které upravuje samotný dokument, často dosáhnete toho, že se vám rozvržení dokumentu rozpadne. Otevřete tedy si dokument v Xournal++, vyberte Nástroje->Obrázek, kliknete, kam se má podpis vložit, a vyberte soubor s podpisem. Po vložení můžete ještě upravit přesnou velikost a polohu podpisu a až jste s ní spokojení, dokument uložte.

  Podpis vložený do dokumentud

  Jak máte podpis jednou digitalizovaný, můžete jej jednoduše používat pro další dokumenty.