Na základě odezvy, kterou jste nám poskytli skrze online formulář, jsme zformovali workshop zaměřený na balíčkování pro Fedoru a RHEL. Odezva byla tak velká, že jsme se rozhodli udělat hned dva workshopy a pokud bude zájem, budeme v nich pravidelně pokračovat. Jak ale bude vypadat ten první?
Mezi zájemci o workshop byl velký rozdíl ve zkušenostech s balíčkováním. Téměř polovina odpověděla, že nemá žádné zkušenosti, ale nemálo bylo i těch, kteří už balíčky pro Fedoru/RHEL dělají a chtějí si jen zlepšit svoje znalosti. Proto jsme se rozhodli, že první workshop bude zaměřený na začátečníky, kde se budou probírat i základy tvorby RPM balíčku. Workshop pro pokročilé by měl následovat několik týdnů po prvním a bude pro ty, kteří už základy znají a chtějí jít více do hloubky. Zúčastnit se ho budou moci ale i účastníci prvního workshopu.
Workshop pro začátečníky se bude konat v pátek 21. září v budově Red Hatu na Purkyňově 99/71 v Brně. Začátek bude v 10:00 a bude podle potřeby trvat až do 17:00 (s obědovou předstávkou). Kapacita je omezena na 20 míst, takže neváhejte a registrujte se! UPDATE: Workshop je již obsazen.
Doporučujeme, abyste si rozmysleli, co byste rádi během workshopu zabalíčkovali. Můžete přijít s již rozpracovaným balíčkem nebo si jen vybrat software, který chcete zabalíčkovat. Byli bychom rádi, kdybyste to uvedli v registračním formuláři (nebo případně později), abychom se na to mohli připravit. Pokud vás žádný program nenapadá, můžete se podívat do wishlistu, kde uživatelé píší, které programy jim ve Fedoře chybí.
Od účastníků se očekává, že si přinesou vlastní notebook s Fedorou nebo RHELem v aktuálních verzích. Wifi bude k dispozici.
Přesný program ještě není hotový, ale workshop by měl naučit účastníky, jak vytvořit RPM balíček (pro Fedoru a RHEL) a jak jej dostat do oficiálních repozitářů Fedory, takže účastníci se seznámí také s Fedora Packaging Guidelines, procesem přijetí balíčku do Fedory, ale také s věcmi, které s tím souvisí - vývojový cyklus Fedory, jak fungují SIGy atd. V druhé části workshopu bude možné pracovat na balíčcích vybraných programů a lektoři budou k dispozici pro konzultace a otázky. Obsah workshopu se může měnit podle toho, co konkrétně bude účastníky zajímat.
Jazyk, v kterém bude workshop probíhat, se určí až na místě podle toho, jakým jazykem budou účastníci vládnout. Přihlásilo se i pár cizinců a drtivá většina lidí v anketě odpověděla, že nemají problém jak s angličtinou, tak s češtinou.
22. 8. 2012 at 20:00
Nějaká šance na repete v Praze?
22. 8. 2012 at 20:37
Zatím nic takového neplánuju. To by musel být opravdu velký zájem. Nemůžu poslat do Prahy pět lektorů kvůli pěti lidem. Navíc si nemyslím, že je to takový problém do toho Brna z Prahy dojet, když o to má člověk opravdu zájem. Máme zájemce až z Německa.
22. 8. 2012 at 21:17
Proto se ptám, jestli mám jet, nebo by to bylo zbytečné.
24. 8. 2012 at 11:12
Dojed 🙂
24. 8. 2012 at 11:13
Je na seznamu přihlášených, takže předpokládám, že přijede 🙂
24. 8. 2012 at 12:35
Má smysl přidávat víc softu na seznam, nebo jeden bohatě stačí?
24. 8. 2012 at 14:01
Pokud bys rád zabalil i něco jiného, tak můžeš. Ten seznam chceme mít, abychom věděli, na co se připravit. Každý jazyk/framework má svá specifika. Pokud bys chtěl udělat třeba něco později, tak aspoň ti k tomu můžou něco říct.
24. 8. 2012 at 14:14
To uz je obsazeno? Snad to nekdy zopakujete 🙂
24. 8. 2012 at 14:22
Někdy v říjnu bude workshop pro pokročilé a pokud bude zájem zopakujeme i workshop pro začátečníky.
27. 8. 2012 at 08:00
Tak tomu říkám kdo zaváhá, nežere. V tom případě poprosím jestli by se to nedalo nějak zdokumentovat, třeba i audio záznam by stačil =) A zájem určitě bude i o zopakování začátečnického, tedy minimálně z mé strany.
4. 9. 2012 at 20:15
To je vítaná aktivita, ale fakt je že by se hodilo,třeba nějaké sestříhané video a člověk by si to mohl pustit, kdy chce a kde chce. Nechtěli by jste to udělat právě takto? člověk si to pak může pustit v vícekrát…..
J.