Na základě odezvy, kterou jste nám poskytli skrze online formulář, jsme zformovali workshop zaměřený na balíčkování pro Fedoru a RHEL. Odezva byla tak velká, že jsme se rozhodli udělat hned dva workshopy a pokud bude zájem, budeme v nich pravidelně pokračovat. Jak ale bude vypadat ten první?

Mezi zájemci o workshop byl velký rozdíl ve zkušenostech s balíčkováním. Téměř polovina odpověděla, že nemá žádné zkušenosti, ale nemálo bylo i těch, kteří už balíčky pro Fedoru/RHEL dělají a chtějí si jen zlepšit svoje znalosti. Proto jsme se rozhodli, že první workshop bude zaměřený na začátečníky, kde se budou probírat i základy tvorby RPM balíčku. Workshop pro pokročilé by měl následovat několik týdnů po prvním a bude pro ty, kteří už základy znají a chtějí jít více do hloubky. Zúčastnit se ho budou moci ale i účastníci prvního workshopu.

Workshop pro začátečníky se bude konat v pátek 21. září v budově Red Hatu na Purkyňově 99/71 v Brně. Začátek bude v 10:00 a bude podle potřeby trvat až do 17:00 (s obědovou předstávkou). Kapacita je omezena na 20 míst, takže neváhejte a registrujte se! UPDATE: Workshop je již obsazen.

Doporučujeme, abyste si rozmysleli, co byste rádi během workshopu zabalíčkovali. Můžete přijít s již rozpracovaným balíčkem nebo si jen vybrat software, který chcete zabalíčkovat. Byli bychom rádi, kdybyste to uvedli v registračním formuláři (nebo případně později), abychom se na to mohli připravit. Pokud vás žádný program nenapadá, můžete se podívat do wishlistu, kde uživatelé píší, které programy jim ve Fedoře chybí.

Od účastníků se očekává, že si přinesou vlastní notebook s Fedorou nebo RHELem v aktuálních verzích. Wifi bude k dispozici.

Přesný program ještě není hotový, ale workshop by měl naučit účastníky, jak vytvořit RPM balíček (pro Fedoru a RHEL) a jak jej dostat do oficiálních repozitářů Fedory, takže účastníci se seznámí také s Fedora Packaging Guidelines, procesem přijetí balíčku do Fedory, ale také s věcmi, které s tím souvisí - vývojový cyklus Fedory, jak fungují SIGy atd. V druhé části workshopu bude možné pracovat na balíčcích vybraných programů a lektoři budou k dispozici pro konzultace a otázky. Obsah workshopu se může měnit podle toho, co konkrétně bude účastníky zajímat.

Jazyk, v kterém bude workshop probíhat, se určí až na místě podle toho, jakým jazykem budou účastníci vládnout. Přihlásilo se i pár cizinců a drtivá většina lidí v anketě odpověděla, že nemají problém jak s angličtinou, tak s češtinou.