V rámci Google Summer of Code v roce 2013 krom jiných vznikl projekt, který výrazně zpříjemňuje život všem uživatelům KDE a smartphonů s OS Android – KDE Connect. Základní cíl je jednoduchý – co nejlepší splynutí obou operačních systémů na více zařízeních a zvýšení pohodlí uživatele.
Zprovoznění
K vyzkoušení budete potřebovat pouze nainstalovat balík kde-connect z repozitářů Fedory a mobilní část do vašeho telefonu nebo tabletu. KDE část aplikace bude běžet jako daemon při příštím přihlášení se (pro netrpělivé: killall kded4; kbuildsycoca4; kded4). Následně je třeba obě zařízení spárovat – za předpokladu, že máte správně nastavený firewall (program komunikuje na TCP i UDP portech v rozsahu 1714 – 1764) uvidíte v obou zařízeních všechny ostatní běžící instance KDE Connect na lokální síti.
obrázek 1: Párovací dialog aplikace pro Android
Po spárování už je každé další spojení realizováno automaticky buď při bootu, nebo připojení k síti. Vzhledem k potenciální citlivosti přenášených informací se hodí podotknout, že je spojení šifrované.
obrázek 2: KDE Connect v Nastavení systému
Správnost spojení můžete ověřit zasláním pingu z jedné či druhé strany – ten se v případě, že je vše v pořádku, hned objeví v notifikacích.
Část pro Android
Mobilní část aplikace přináší uživateli především možnost vkládat data do společné schránky.
obrázek 3: Odesílání z galerie
Velmi užitečné jé taktéž jednoduché odesílání souborů do KDE přes dialog pro sdílení.
Poslední aktivní možností ovlivňovat PC z telefonu je jednoduchý ovladač přehrávačů médií, který nabízí přepínání stop a ovládání hlasitosti.
KDE část
Hlavní viditelnou částí desktopové aplikace je po nastavovacím modulu widget pro system tray, který zobrazuje stav baterie jednotlivých zařízení a notifikace, které jsou na nich aktivní (za předpokladu, že máte verzi OS Android, která toto umožňuje).
obrázek 4: Tray widget KDE Connect
Přímo do systémové oznamovací oblasti jsou zasílány informace o příchozích hovorech a zprávách a pingy z ostatních zařízení. Součástí notifikace o zprávách je i jejich text, což usnadňuje především zadávání ověřovacích kódů. Milým detailem je, že při příchozím hovoru aplikace sama pozastaví přehrávání médií, aby bylo při hovoru ticho (a nás uživatele sluchátek to upozorní na to, že se vůbec něco děje).
obrázek 5: Systémové notifikace
Co nás čeká
Celý projekt je stále víceméně v plenkách, ale základní funkce jsou již implementovány a obě aplikace jsou velmi stabilní. Nicméně, nápadů je velmi mnoho a autor sám už nemá tolik času na práci jako v létě. Do projektu se ale postupem času zapojují další lidé, proto se jistě brzy dočkáme dalších funkcí. Z těch zajímavějších uvedu procházení souborového systému telefonu, vzdálené ovládání počítače telefonem nebo psaní zpráv přímo z počítače... stejně tak se očekává portování na další platformy jako Windows, Jolla nebo dokonce iOS. Ty z vás, kteří by měli zájem se zapojit do vývoje, případně hledají .apk soubory sestavené mimo Google Play, odkážu na autorův blog.
Současné uživatele KDE ve Fedoře jsem již jistě přesvědčil k vyzkoušení, a tak doufám, že pro ty ostatní to byl alespoň osvěžující exkurz do toho, co zajímavého se děje v naší komunitě 🙂
27. 1. 2014 at 09:00
bižuuuuuu
29. 1. 2014 at 22:00
Lze to používat pouze na kde nebo to pojede i na gnome ?
30. 1. 2014 at 13:21
Bohužel ne, je potřeba mít běžící KDE daemon (teoreticky, při jeho spuštění by mohly jet aspoň ty notifikace o hovorech) a ten applet funguje pouze v KDE Plasma.
17. 2. 2014 at 14:04
Google Play? – děkuji, nechci …
2. 7. 2014 at 13:58
https://fdroid.org/wiki/page/org.kde.kdeconnect_tp
17. 2. 2014 at 14:13
V předposledním odstavci je link na autorův blog, kde jsou sestavené apk balíky, pokud o Play nestojíš. Stejně tak si můžeš sám zkompilovat zdrojáky, pokud potřebuješ naprostou kontrolu nad tím, co máš v telefonu. 🙂
17. 2. 2014 at 14:21
sorry, ale pokud si Fedora hraje na to, jak je děsně free a open, tak proč nevede primární link na F-Droid?
krom toho, asi su slepej, ale v tom odkazu vidím odkaz jen do gitu, nikoli na balíčky?
17. 2. 2014 at 14:27
On si je postuje do článků v blogu, viz ten předposlední odstavec pod posledním nadpisem.
Ale s F-Droidem máš pravdu, na tuhle možnost jsem při psaní zapomněl.
Pro doplnění tedy aspoň v komentářích: https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.kde.kdeconnect_tp .
17. 2. 2014 at 18:13
no, to je lepší 🙂
16. 3. 2014 at 02:26
Je to skvělí že se začiná spojovat Linux a Android dohromady, když mají stejné jádro. Jelikož když si koupí nový mobil, dostane k tomu jen programy pro Windows. Tak komunita by měla více nabízet podobné programy i pod Linuxem.
17. 3. 2014 at 22:46
Mně to nefunguje, android vidí prd, v tray Linuxu je též kulové. Linux hlásí:
[root@r2d2 rce]# [root@r2d2 rce]# killall kded4; kbuildsycoca4; kded4 kded4: žádný proces nenalezen kbuildsycoca4 running... kded(4084): KUniqueApplication: Cannot find the D-Bus session server: "Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken." kded(4082): KUniqueApplication: Pipe closed unexpectedly.
Můžete prosím napsat, jak mám správně nastavit firewall, patrně hatí snahu
Děkuji.
17. 3. 2014 at 23:09
Vzhledem k tomu, ze Vam nebezi kded4 (a D-Bus session server), predpokladam, ze nejste prihlaseny do KDE sezeni. Za takovych podminek neni bohuzel mozne kde-connect provozovat.