V rámci Google Summer of Code v roce 2013 krom jiných vznikl projekt, který výrazně zpříjemňuje život všem uživatelům KDE a smartphonů s OS Android – KDE Connect. Základní cíl je jednoduchý – co nejlepší splynutí obou operačních systémů na více zařízeních a zvýšení pohodlí uživatele.

Zprovoznění

K vyzkoušení budete potřebovat pouze nainstalovat balík kde-connect z repozitářů Fedory a mobilní část do vašeho telefonu nebo tabletu. KDE část aplikace bude běžet jako daemon při příštím přihlášení se (pro netrpělivé: killall kded4; kbuildsycoca4; kded4). Následně je třeba obě zařízení spárovat – za předpokladu, že máte správně nastavený firewall (program komunikuje na TCP i UDP portech v rozsahu 1714 – 1764) uvidíte v obou zařízeních všechny ostatní běžící instance KDE Connect na lokální síti.

kde-connect-pairingobrázek 1: Párovací dialog aplikace pro Android

Po spárování už je každé další spojení realizováno automaticky buď při bootu, nebo připojení k síti. Vzhledem k potenciální citlivosti přenášených informací se hodí podotknout, že je spojení šifrované.

kde-connect-kcmobrázek 2: KDE Connect v Nastavení systému

Správnost spojení můžete ověřit zasláním pingu z jedné či druhé strany – ten se v případě, že je vše v pořádku, hned objeví v notifikacích.

Část pro Android

Mobilní část aplikace přináší uživateli především možnost vkládat data do společné schránky.

kde-connect-shareobrázek 3: Odesílání z galerie

Velmi užitečné jé taktéž jednoduché odesílání souborů do KDE přes dialog pro sdílení.

Poslední aktivní možností ovlivňovat PC z telefonu je jednoduchý ovladač přehrávačů médií, který nabízí přepínání stop a ovládání hlasitosti.

KDE část

Hlavní viditelnou částí desktopové aplikace je po nastavovacím modulu widget pro system tray, který zobrazuje stav baterie jednotlivých zařízení a notifikace, které jsou na nich aktivní (za předpokladu, že máte verzi OS Android, která toto umožňuje).

kde-connect-widgetobrázek 4: Tray widget KDE Connect

Přímo do systémové oznamovací oblasti jsou zasílány informace o příchozích hovorech a zprávách a pingy z ostatních zařízení. Součástí notifikace o zprávách je i jejich text, což usnadňuje především zadávání ověřovacích kódů. Milým detailem je, že při příchozím hovoru aplikace sama pozastaví přehrávání médií, aby bylo při hovoru ticho (a nás uživatele sluchátek to upozorní na to, že se vůbec něco děje).

kde-connect-notificationsobrázek 5: Systémové notifikace

Co nás čeká

Celý projekt je stále víceméně v plenkách, ale základní funkce jsou již implementovány a obě aplikace jsou velmi stabilní. Nicméně, nápadů je velmi mnoho a autor sám už nemá tolik času na práci jako v létě. Do projektu se ale postupem času zapojují další lidé, proto se jistě brzy dočkáme dalších funkcí. Z těch zajímavějších uvedu procházení souborového systému telefonu, vzdálené ovládání počítače telefonem nebo psaní zpráv přímo z počítače... stejně tak se očekává portování na další platformy jako Windows, Jolla nebo dokonce iOS. Ty z vás, kteří by měli zájem se zapojit do vývoje, případně hledají .apk soubory sestavené mimo Google Play, odkážu na autorův blog.

Současné uživatele KDE ve Fedoře jsem již jistě přesvědčil k vyzkoušení, a tak doufám, že pro ty ostatní to byl alespoň osvěžující exkurz do toho, co zajímavého se děje v naší komunitě 🙂