Služby jako Spotify, Rdio nebo Deezer, které nabízejí streamovanou hudbu, nabírají na popularitě, protože uživatelé mají doslova na dlani obrovskou kolekci hudby. Málokterá streamovací služba ale nabízí desktopovou aplikaci. Tento problém řeší Nuvola Player, který webové rozhraní "obalí" tak, že z ní udělá desktopovou aplikaci se všemi jejími výhodami.
Nuvola Player založil v roce 2011 Čech Jiří Janoušek. Jeho cílem nebylo vytvořit další z řady desktopových hudebních přehrávačů, ale integrovat webové služby, které uživatelům umožňují streamovat hudbu do počítače ze sbírky o milionech nahrávkách. Tento způsob poslechu hudby začíná postupně vytlačovat tradiční přehrávání hudebních souborů z lokálního disku. Problém těchto služeb je, že pro desktop a zvláště ten linuxový často nenabízí aplikaci. Uživatelské pohodlí tak není tak velké jako u tradičních přehrávačů.
To se snaží řešit Nuvola Player, který poskytuje běhové prostředí pro tyto webové služby a integruje je s desktopem. Zasílá například upozornění s informacemi o právě hrané skladbě. Umožňuje ovládání přímo z prostředí přes MPRIS nebo ovládání pomocí klávesových zkratek.
V repozitářích Fedory se nachází poslední stabilní verze - 2.5. Nuvola Player najdete přímo v katalogu Software, případně pod balíčkem nuvolaplayer. Většina služeb ke svému běhu stále vyžaduje Flash, který musíte mít nainstalovaný, aby je Nuvola Player mohl nastavit. Detekce Flashe byla minimálně v mém případě rozbitá. I když jsem měl Flash nainstalovaný, aplikace hlásila, že mi chybí. Naštěstí detekci lze přeskočit a poté mi už Rdio, které Flash vyžaduje, bez problémů fungovalo. Mezi podporovanými službami jsou: Bandcamp, Deezer, Google Play Music, Jango, Mixcloud, Rdio, Spotify, This is My Jam.
Aplikace funguje pěkně. Oproti třeba webovým aplikacím v Epiphany nenabízí jen desktopový spouštěč a běhové prostředí, ale také onu integraci v podobě upozornění nebo ovládání. Bohužel trpí stejným nešvarem a to tím, že si nedokáže zapamatovat nastavení hlasitosti z minula. Vždy se spustí se 100 % a promítne to i do celosystémové hlasitosti.
Momentálně vývojáři pracují na verzi 3, která je do značné míry přepracovaná a přínáší celou řadu zajímavých novinek. Výrazně více odpovídá GNOME 3 guidelines (používá headerbar, app menu atd.). Pokud si vyberete danou službu, vytvoří přímo její spouštěč. Už tedy nebudete muset spouštět Nuvola Player, ale přímo třeba Rdio. Bohužel beta verze má instalátor zatím jen pro Fedoru 20 a 21.
22. 6. 2015 at 11:37
Dík za info. O nuvola jsem nevěděl. Škoda jen, že v případě Gnome Play Music ta detekce flashe nefunguje vůbec a HTML 5 verze mi nefunguje ani ve firefoxu.
22. 6. 2015 at 11:43
HTML5 verze ve Firefoxu a Nuvola Playeru (používá, myslím, webkitgtk) nefunguje, protože vyžaduje ten uzavřený DRM plugin, který má zatím jen Chrome a Firefox pro Windows.
22. 6. 2015 at 15:24
Díky za upozornění na zajímavý program.
9. 8. 2015 at 11:12
Zdravím, díky za Váš článek on Nuvola Playeru.
Balíčky pro Fedoru 22 jsou připravené. Trvalo to trochu déle, neboť je malý zájem ze strany uživatelů, kteří Nuvola Player projekt podporují finančně. Většina jich používá Ubuntu, Arch Linux nebo Debian.
Co se týče „rozbité“ detekce Flash pluginu v Nuvola Playeru 2.5, instaloval jste kompatibilní Flash plugin pomocí nástroje nuvolaplayer-flashplugin-installer? Jiný s Nuvola Playerem 2 fungovat nebude (s verzí 3 už ano).
9. 8. 2015 at 14:32
Mimochodem Rdio už Flash nepotřebuje, stačí mít nainstalované potřebné balíčky s multimediální podporou: http://help.rdio.com/customer/en/portal/questions/12996453-flash-security-and-rdio?b_id=681&new=12996453