Fedora je velký projekt a je obtížné sledovat, co se v něm všechno děje. Tento seriál vybírá pět zajímavých věcí za poslední týden z pěti různých oblastí. Nejedná se o vyčerpávající zpravodajství, pouze o rychlé souhrny s odkazy. Zde je pět zajímavostí v týdnu před 19. červnem.

5things-bluebits-945x400Článek vyšel původně v angličtině na FedoraMagazine.org a autorem je Matthew Miller.

Konec života Fedory 20 se blíží

Fedora Project vždy udržuje tři aktivní verze systému - současné vydání, vydání před ním a nové ve vývoji. S Fedorou 22, která vyšla minulý měsíc, a Fedorou 23, která se chystá, je na čase dát sbohem Fedoře 20.

Konce svého života dosáhne 23.6. 2015. Po tomto datu už nedostane žádné další aktualizace.

Jelikož se prodloužil vývojový cyklus Fedory 21 (protože se podnikly první kroky pro Fedora.Next), jak F19, tak F20 si užily místa na slunci 18 měsíců - přesně 553 dnů každá (což z nich dělá nejdéle podporované vydání vůbec).

Pokud stále používáte Fedoru 20, nebo dokonce ještě starší, nyní je čas upgradovat. Dobrou zprávou je, že jak Fedora 21, tak nová Fedora 22 jsou velmi solidní vydání napříč Workstation, Serverem a Cloudem a také různými alternativními desktopovými spiny a funkčními balíky.

Uzávěrka pro změny ve Fedoře 23

Zbavení se F20 dává více prostoru pro vývoj, který už je v případě F23 v plném proudu. Většina z velkým změn, které vývojáři plánují pro každý release, je oznámena a koordinována skrze to, čemu my říkáme Změny, s velkým Z.

Kdokoliv, kdo má nějaký nápad, může takovou změnu navrhnout (podívejte se na konec stránky uvedené výše), ale berte na vědomí, že se primárně jedná o plánovací nástroj, ne příkazy k práci. Každý nápad musí být navržený s příslibem, že se implementace skutečně provede. V opačném případě není schválený. Takže, když dáte dohromady změnu, začněte ji prodávat ostatním, kteří mohou pomoct nebo jí mohou být zasaženi. Brzké přihlášení výrazně zvyšuje šanci na úspěch.

Probíhá hromadný rebuild pro Fedoru 23

Občas (ale ne každé vydání, což je důvod, proč můžete ve Fedoře 22 najít balíčky označené "f21") procházíme hromadným rebuildem, kde je každý balíček v distribuci znovu sestaven ze zdrojového kódu, i když se jeho obsah nezměnil. To nám umožňuje využít zlepšení v kompilátorech a někdy změnit možnosti sestavování. V tomto případě jde o Změnu, která má pomoct vystužit bezpečnost všech balíčků.

Protože změny pod povrchem někdy způsobí skryté chyby (nebo vytvoří nové), téměř vždy platí, že se některé balíčky nepodaří v pořádku sestavit. Pokud jste správci balíčků ve Fedoře a jste zodpovědní za balíček, jehož sestavení selhalo, už jste pravděpodobně dostali upozornění. Tentokrát jich je docela dost - podívejte se na tento seznam - tyto se musí opravit nebo budou později z distribuce odstraněny (pokud potřebujete pomoct, napište na devel list). Máte-li úspěšné sestavení v Rawhidu (vývojová verze Fedory), nemusíte dělat nic navíc.

Fedora Hubs

Fedora má samozřejmě http://getfedora.org/ a wiki projektu, ale hodně se vyskytujeme online také na IRC a celé řadě poštovních konferencí. To vyhovuje mnoha linuxovým hackerům a vývojářům staré školy, ale může být nepřekonatelné pro nové uživatele a přispěvatele. Často to nevyhovuje ani staromilcům, zvláště občasným přispěvatelům, kteří nepotřebují kanón na vrabce.

Přišli jsme tedy s nápadem na nový prostor, kterému říkáme "Fedora Hubs". Ten bude integrovaný s IRC a poštovními konferencemi a bude je doplňovat (díky HyperKitty). A máme to štěstí, že máme internku, Meghan Richardson, která pracuje toto léto na grafickém návrhu. Podívejte se na její blog, chcete-li vědět, jak se věci vyvíjí:

 

5tFTW: pryč na Summitu příští týden

Příští týden budu na Red Hat Summitu a 5tFTW si dají pauzu. Pokud tam budete taky, zastavte se na stánku Fedory!