V rámci vývoje Fedory 24 probíhá první skutečný pokus udělat z Waylandu výchozí zobrazovací technologii. Již několik měsíců je v Rawhidu Wayland výchozí volbou a intenzivně se pracuje na chybějící funkcionalitě. O pokroku v oblasti Waylandu jsme psali článek před pár týdny. Příští týden se bude od Rawhidu oddělovat větev pro Fedoru 24 a blíží se čas, kdy se bude muset rozhodnout o tom, jestli Wayland jako výchozí zůstane nebo se Fedora v tomto vydání vrátí k X. Matthias Clasen poslal do poštovní konference desktop working group přehled, v jakém stavu jsou chybějící klíčové vlastnosti.
Primární výběr - funkce, která umožňuje vkládat v terminálu text ze schránky pomocí prostředního tlačítka. Protokol a implementace byla navržená v prosinci, nicméně vývojáři v upstreamu se na řešení zatím neshodli. Carlos Garnacho už má připravenou implementaci navrženého protokolu v GTK+/Mutter.
Vstupní metody - současná implementace IBusu používající D-Bus na straně klienta funguje ve Waylandu dobře. Menší problém je s umístěním odvozených oken. Rui Matos na tom pracuje. Řešení na straně GNOME Shellu už je zahrnuto ve verzi 3.19.90 a řešení na straně IBusu by mělo být brzo přijato v upstreamu.
Podpora tabletů - v tomto případě se tablety myslí grafické tablety třeba značky Wacom. V poštovní konferenci vývojářů Waylandu se objevilo několik patchů kolem protokolů a podpory pro tablety, ale finální řešení se zatím neobjevilo.
Upozornění na start - tato funkcionalita umožňuje informovat o tom, že byla spuštěná třeba aplikace. Díky tomu se může kurzor myši změnit na točící se kolečko. Carlos Garnacho má minimální implementaci pro GNOME Shell a GTK+, pracuje na požadavku privátního rozhraní pro gtk-shell, takže ještě není zcela hotovo.
Proxy pro dotek a schránku pro xwayland - tato funkcionalita již byla implementována a měla by fungovat. Kopírování přes schránku by tak mělo fungovat i mezi nativními aplikacemi a těmi běžícími na XWaylandu. Stejně tak je u aplikací na XWaylandu podporovány dotykové funkce.
Vzdálený desktop - Jonas Ådahl napsal podporu pro VNC, která používá Pinos. Zatím je to ale ve stavu technologické ukázky a také se čeká na oficiální vydání Pinos.
Kinetické posouvání - mělo by být hotové a fungovat.
Softwarová klávesnice - je potřeba textový protokol. Jeho druhá verze se momentálně diskutuje v poštovní konferenci vývojářů Waylandu, nicméně Rui Matos stále počítá s tím, že podporu pro tento protokol dostane do GNOME 3.20 a tedy i do Fedory 24.
Zamykání kurzoru - umožňuje aplikaci uzamknout kurzor ve svém okně. Implementováno a mělo by být již v GNOME 3.19.90.
Přístupnost - čtečka obrazovky až na drobnosti funguje, ale ostatní funkce pro přístupnost ještě nebyly implementovány.
Rotace výstupu - pokud chcete rotovat obraz displeje, bude vám to fungovat, pokud je rotace podporována přímo v ovladači, pro Wayland ale není zatím implementované softwarové záložní řešení, pokud podpora v ovladači chybí.
Výstupy na sekundárních grafických kartách - podpora zatím neimplementována.
To je stav těch nejzásadnějších chybějících vlastností, na wiki Fedory si můžete projít seznam všech sledovaných významných vlastností, které jsou potřeba, aby se Wayland dostal na desktopu na úroveň X. O tom, jestli bude Wayland ve Fedoře 24 výchozí, se s největší pravděpodobností rozhodně během testování alfy.