Fedora je mohutná distribuce s obrovskou vývojářskou základnou. Jako taková přidává a odebírá (tedy hlavně přidává, vymírání jde samo od sebe a navíc pomalu) ohromné množství balíčků i v rámci životního cyklu vydané distribuce, takže „novinky pro Fedoru verze XYZ“ zdaleka nestačí. Tento seriál, který by měl vycházet ze společného úsilí reviewerů (tedy lidí, kteří rozhodují, zda je balíček pro Fedoru přijatelný) i packagerů (tedy lidí, kteří by rádi nějakou aplikaci měli dostupnou pro sebe i všechny ostatní uživatele Fedory přímo z hlavních repositářů Fedory), by rád dělal sondu do tohoto prostředí a vybíral balíčky, které byly nedávno přidány a nebo výrazně aktualizovány nebo odebrány. V případě nedostatku výše zmíněného se pak do článku dostanou balíčky čekající na review a balíčky, které byly nedávno orphaned (tedy jejich majitel je již nechce). A to celé spíše z pohledu zajímavosti než čeho jiného.

Seriál by neměl kopírovat summary/description z balíčků, ani z jejich upstreamu. Měl by podávat minimalistické recenze, dávat užitečné tipy a linkovat, co linkovat jde. Také by měl vždy přinášet informace o instalaci a spuštění.

Obsah

Novinky z jazyků
List přání
Černá kronika
Paběrek

Poběrky

Gyazo

dnf install gyazo

Aplikaci spustíte příkazem gyazo, případně kliknutím na ikonku "gyazo" a můžete okamžitě udělat screenshot okna či části aplikace. Screenshot je pak následně okamžitě nahrán na https://gyazo.com, link bude zobrazen v terminálu a otevřen v prohlížeči. A tak ho můžete okamžitě, snadno a rychle poslat dále.
Samotné https://gyazo.com ale není charitativní organizace. Link na "just share" funguje cca den, dále pak jen po přihlášení a pro screenshoty starší než měsíc pak potřebujete placený účet. Ale 3 $ za měsíc? No neberte to :). Out of the box funguje jak tažením myší pro screenshot výběru, tak prostým klikem, kdy se vytvoří screenshot okna.

Pro šťouraly - gyazo není nic jiného než ruby skript nad image magicem! V jednoduchosti je krása... Nádherný byznys!
Gyazo má ve specifikaci také animované gif-screenshoty, ale nepodařilo se mi toho docílit :(. Autoři kontaktováni, zatím bez odpovědi.
Také je znám bug při sopuštění gyaza z F24+gnome-shell menu. Bug ale není 100 % reprodukovatelný, tak mám snad jen zaneřáděný systém!

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/gyazo/

Eh, screenshot na aplikace dělající screenshot? No, proč ne :).

gyazo-screenshot-of-screenshot.png

Pioneer

dnf install pioneer #F24+

Ze mě neznámého důvodu autorem zbuilděno pouze pro F24 (a binárka z F24 na F23 bohužel neběží), ale když už, tak už :). Hra má 170 MB ke stažení (bez závislostí), ale soundtrack založený na Wagnerových a Orfeových operách a grafika, za kterou se nemusí stydět nejeden komerční titul, si rozhodně danou velikost zaslouží.

Bohužel, je hra graficky dosti náročná a majitelé grafických karet Intel mohou mít potíže.

Ve hře se stáváte kapitánem vesmírné lodi a celá galaxie je pro vás k prozkoumání. Ač nevypadá, hra je stále alfa verze a já sám se v ní pořád rozkoukávám, ale jsem moc rád, že přistála v repozitářích.

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/pioneer/

spaceship


ps: neplést s hrou pioneers, která je ve Fedorce od FC7, a která není nic jiného než online (případně multiplayer na localhostu) Osadníci z Katanu!

pioneers

krita

dnf install krita #F25+

Kdo by neznal parádní grafický editor krita? Z českého webu se jí věnuje na příklad root. A to již od roku 2011 přes občasné zprávičky 2013, 2016 až do dnes.

Takže... co to tedy dělá v novinkách z Fedorky? Až do dnes totiž musel uživatel Fedorky znát magické slovíčko yum/dnf search, případně calligra... Instalace se totiž provádí následovně:

dnf install calligra-krita #F24-

A navíc je to rebase na verzi 3. Takže od F25, calligra odpadá, krita zůstává prostě kritou a v nejnovější verzi. Jedinou otázkou zůstává, proč F25 a ne už F24. Ale z pkgdb se zdá, že se situace po odmrznutí F24 ještě spraví.

Samotný spouštěcí program krita zůstává nezměněn.

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/krita

krita

certbot

dnf install certbot

Certifikační autorita Let's encrypt se objevila na podzim 2015. O něco později vyšel na rootu krásný tutorial. Pokud jste chtěli certifikátovat na Fedorce, nemuseli jste překládat, ale už od počátku stačilo dnf install letsencrypt. Jak klient sílí, tak byl přejmenován i na upstreamu na certbot. Pokud již letsencrypt používáte, nahradil se vám. Pokud chcete začít, certbot je tu pro vás.

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/certbot
https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/letsencrypt

certbot

Novinky z jazyků

Při brouzdání přes hotová review jsem si povšiml ve vedlejších tabech článků od Pavla Tišnovského. Assembler tam, Julia jinde. Zase spousta skvělého materiálu, které mi hlava nepobere. Co nového ve Fedorce? O čem by nám mohl Pavel zase napsat ?-)

golang

Ačkoliv je s námi golang od Fedory 18, je vidět jeho vzrůstající popularita. Vždyť pouze za poslední měsíc přibylo neuvěřitelných 17 modulů! Rozhodně je to jazyk, se kterým se dá do budoucna počítat.

llvm

llvm také není žádným nováčkem (FC8, starší jsou v dnešních poběrkách jen pioneers :), ale v červnu prošla review zajímavá rozšíření:

  • 1300943 - Review Request: compiler-rt - LLVM compiler-rt runtime libraries
  • 1300944 - Review Request: lldb - LLVM based debugger
  • 1300942 - Review Request: clang - llvm clang compiler package
  • 1223673 - Review Request: llvm35 - The Low Level Virtual Machine

llvm tedy rozhodně kvete a jediné co mu chybí (pravda, dlouho) k díře do světa, je pořádně hlasitý projekt.

lua-fun

Tohle byl původní kandidát na paběrek, ono programování v lue je samo o sobě "fun", tak na co může být lua-fun. Ale po vyzkoušení - funkcionální rozšíření! - mazal do standardní nadílky. Lua je ukecaná a funkcionální rozšíření jí velmi pomáhá.

aws*

Hnedle čtyři jazyky - java, php, python a golang dostaly knihovnu na práci s Amazon Web Service:

Poslední zmíněný je command-line klient. Kdo používá nejnovější Amazon Web Service zajisté ocení.

List přání

warsow

Na review se objevila ne zrovna nejmladší, ale jedna z originálnějších multi playerových stříleček warsow. Hru jsem nijak hluboce nezkoušel (sice funguje out=of=box jak jest zabalena, ale to se během review pravděpodobně změní - screenshot je z oficiálních stránek), ale zkoušel jsem ji již dříve. Single player tehdy bylo šílené nastavit (proti botům, příběh nečekejte) a po připojení do arény jsem byl bleskově rozstřílen. Nicméně v této verzi překvapil tutoriál dostupný bez trápení, a užitečný. Nejen proto už se těším na nový pokus jen co skončí v repozitářích - což může trvat, neboť engine je zabalen spolu s hrou.

review na
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1344261
a
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1344294

warsow

Povšimněte si, že autor udržuje scratchbuildy, a tudíž je jednoduché vyzkoušet (pozor, data mají 0.5 GB), neb hra je standalone:

cd `mktemp  -d`;
wget  https://kojipkgs.fedoraproject.org//work/tasks/4182/14434182/warsow-2.1-1.fc25.x86_64.rpm;
wget https://kojipkgs.fedoraproject.org//work/tasks/4182/14434182/warsow-server-2.1-1.fc25.x86_64.rpm;
wget https://kojipkgs.fedoraproject.org//work/tasks/4204/14434204/warsow-data-2.1-1.fc25.noarch.rpm;
dnf install warsow*.rpm;
warsow

(binárky běží na F23 v pořádku)

Černá kronika

Tak jako minulá černá kronika zela prázdnotou, tentokrát opouštějí rawhide (F25) celkem zvučná jména:

cvsclient

Dobře, tak zrovna poslední CVS knihovna pro javu si nic jiného nezaslouží. Ač někomu může chybět... CVS je mrtvé, ať žije mercurial.

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/cvsclient

solr

Ovšem solr je už jiná liga. Pravda, balíčky závisí spíše na samotném Lucene, ale i tak, absence zamrzí. Nebo že by málem opuštěný Elasticsearch (viz černá kronika minulého dílu) přebíral zákazníky? Nepozdá se mi ani jedno a věřím, že solr najde svého maintainera.

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/solr

hadoop

Pokud solr zamrzí, tak hadoop tuplem. Pravda, patří ke starším a programů na správu distribuovaných "velkých" dat je spousta.. Ale né všechny jsou otevřené, ještě méně jich je ve Fedorce, a ještě méně jich na hadoop dotahuje. Uvidíme.

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/hadoop

Paběrek

Nenašel jsem 🙂 tedy, že by pro Fedorku byl balen pouze vysoce kvalitní software? Asi ano...

Tak tedy pro zajímavost, všechny screenshoty, kromě screenshotu gyaza, jsem dělal gyazem. Pokud jste online, stává se nástroj strašně návykový.

guayadeque

dnf install guayadeque

A nedá mi to si rýpnout. Další audio přehrávač postavený na ffmpeg? Hm, no proč ne... A čím by mohl zaujmout? Nové funkce? Proč to? Tak tento zaujme jménem. Bezkonkurenčně. Dosud jsem to nevyslovil.

Ještě jeden důvod k rýpnutí. Ať jsem dělal, co dělal, přehrávač hudbu nehrál 🙁 Zato chrlil jeden error za druhým. Ale hádám to bude potíž mezi PC a klávesnicí

https://admin.fedoraproject.org/pkgdb/package/rpms/guayadeque

guayadeque